Šv. Kazimiero diena Pasvalyje

Autorius: Data: 2016-03-07 , 10:35 Spausdinti

Šv. Kazimiero diena Pasvalyje

Vlada ČIRVINSKIENĖ, Pasvalio dekanato Gyvojo rožinio vadovė

Kovo 4 dieną   Lietuvos  katalikai iškilmingai švenčia savo patrono –  Šv. Kazimiero, Lietuvos jaunimo globėjo dieną.  Dažnai į šį vienintelį mūsų tautos šventąjį  kreipiamės  prašydami  jo pagalbos laisvės ir nepriklausomybės kovose,  užtarimo tėvynei, šeimoms ir mums patiems pas Dievą.  Kad dar daugiau pažintume šią kilnią asmenybę, jo gyvenimo istorija, kelius į nepailstantį pamaldumą bei šventumą  vėl ir vėl  susirandame šią dieną  savo knygų spintoje ar miesto bibliotekoje katalikiškos literatūros  apie Šv. Kazimierą.  O  gal mintimis aplankome  Vilniaus arkikadedrą,  tyliai  atveriame koplyčios duris ir  tarsi suklumpame maldai  su savo padėkomis  bei prašymais prie Šv. Kazimiero sarkofago ir palaikų.

Pasvalio gyvojo rožinio maldininkai ne tik ryte, bet ir vakare,  kartu su  visais tikinčiaisiais  dalyvaudami Šv. Sakramento adoracijoje, rožinio maldoje,  bei Šv. Mišių eigoje šią dieną pagarbino Šv. Kazimierą Lietuvos Globėją.

Prieš vakarines Šv. Mišias dalyvavome Kryžiaus kelio procesijoje.

Vakarines Šv. Mišias aukojo Pasvalio Šv. Jono Krikštytojo parapijos kun. Feliksas Čiškauskas.  Išpažinčių klausėsi šios  parapijos klebonas Albertas Kasperavičius  bei  parapijos kun. Miroslav Anuškevič.

Kunigas Feliksas  pasveikino visus susirinkusius  su Šv. Kazimiero Lietuvos globėjo iškilme.  Palinkėjo  visiems, ypač jaunimui, kad širdyse suliepsnotų gyvas tikėjimas ir tarpusavio meilė, kad jaunimas suprastų skaistaus ir doro gyvenimo grožį.

Skaitinius iš Šv. Rašto skaitė  gydytoja  vienuolė kazimierietė  Valerija  Mačėnaitė.

Kunigas Feliksas Čiškauskas savo homiliją skyrė Šv. Kazimierui.  Kunigas   išsamiai visus tikinčiuosius supažindino su Šventojo Globėjo trumpa  gyvenimo istorija bei keliais, kurie vedė  jį  į pamaldumą bei šventumą.  Kunigas kalbėjo, kad  Karalaičiui Kazimierui nebuvo nieko maloniau ir nieko geidžiamiau, negu dalyti ne tik tai, kas nuosava, bet ir visą save atiduoti  Kristaus vargšams, ligoniams, belaisviams ir kenčiantiesiems žmonėms. … Našlėms, našlaičiams ir prispaustiesiems buvo ne tik gynėjas, bet ir tėvas, sūnus brolis. Šv. Kazimieras labai gerbė teisingumą. Kasdien ragino tėvą  laikytis teisingumo valdant karalystę ir  pavaldžias tautas. Rūpinosi vargšais ir nelaimingais. Nors buvo kilmingo luomo  žmogus, tačiau  bendraudamas  su paprastaisias  niekuomet nebuvo storžievis, todėl buvo  vadinamas neturtingųjų gynėju. Norėjo būti visuomet tarp  žmonių, kurie turėjo vargdienio dvasią, kurių yra Dangaus Karalystė, negu tarp šio pasaulio aukštųjų ir galingųjų. Šv. Kazimieras iki pat gyvenimo pabaigos gyveno skaistų gyvenimą.  Baigdamas homiliją kunigas  kvietė visus tikinčiuosius teisia ir tyra širdimi skiepyti savyje Šv. Kazimiero, didžio dangaus Karalienės, Švenčiausiosios Marijos garbintojo  maldingumą, teisingumą, gailestingumą.

Šv. Mišių metu giedojo bažnytinis choras, vadovaujamas Jono Poškaus.

Žinoma, mūsų  mieste  buvo nepamiršta ir Kaziuko mugės tradicija.   Linksmiausia  ir įspūdingiausia Kaziuko mugė  nuo pat ryto vyko  Pasvalio Lėvens pagrindinėje mokykloje.  Mokyklos aktų salė virto mažuoju amatininkų dirbtuvėlių, įvairiausių krautuvėlių, kavinukių miesteliu. Mugės pradžią paskelbė atvykęs į svečius dūdų orkestras.  Visus mugės dalyvius pasveikino mokyklos direktorė Lina Rauckienė.  Miestelis virto tikru skruzdėlynu.  Amatininkai sukosi prie savo dirbinių, prekybininkai  gyrė savo prekes ir maloniai kvietė praeivius  nepraeiti pro šalį ir nusipirkti kokią nors prekę.  O prekių buvo įvairių – pradedant namine duona, sūriais, lašiniais,  kepiniais, dirbiniais iš medžio, molio, siūlų, popieriaus, vielos. Buvo galima įsigyti  gražių papuošalų, mezginių: pirštinių, kojinių, riešinių, šalikų, kepurių. Į mugę atvyko daug svečių: rajono meras Gintautas Gegužinskas, vicemeras Povilas Balčiūnas, Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Kazys Polekas ir kiti rajono valdžios atstovai.  Čia buvo galima pamatyti mokinių tėvelius, senelius, Neįgaliųjų Centro narius, buvusius mokinius, miestelėnus.

Mugės metu buvo galima pasisukti liaudiško šokio ratelyje, padainuoti lietuvių liaudies dainą, bei išmėginti  savo laimę loterijoje.

Mugės metu  6 b klasės mokinės Agnė, Igneta, Matilda  norėdamos  supažindinti dalyvius su Lietuvos jaunimo Globėju  bei dvasingiau įprasminti šią dieną,  dalino visiems skrajutes  „Šventasis Kazimieras‘‘.

Šios šventės sumanytojais ir pradininkais buvo kraštotyros būrelis „Gimtinė‘‘.

2010 m. pirmoji Kaziuko mugė  kovo 4  d. šurmuliavo pertraukų metu.  Mokiniams ši idėja labai patiko  bei  prigijo ir iki dabar   tęsiama mūsų mokyklos bendruomenėje.

Mane pradžiugino šia proga  atsiųstas nuoširdus ir   malonus sveikinimas:

,,Kiekvienas žmogus nėra sala. Kiekvienas žmogus yra  Dievo svajonė. Ir kiekvienas yra pašauktas į šventumą. Šventasis karalaiti Kazimierai, melskis už mus. Su Lietuvos Globėjo diena!’’ s. Albertina.

Vlados Čirvinskienės nuotraukos

Katalikų parapijos , ,



Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra