Susipažinome su Šiaulių kraštu

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

Pasibaigus mokslo metams ir mokyklose nutilus vaikų klegesiui Karaliaučiaus krašto (Kaliningrado srities) lietuvių kalbos ir etnokultūros, muzikos mokytojai dalyvavo seminare Šiauliuose.

Jo tema – etnokultūros ugdymo aktualijos ir perspektyvos. Įdomia, turininga seminaro programa pasirūpino Karaliaučiaus krašto lietuviu kalbos mokytojų asociacijos pirmininkas Aleksas Bartnikas, dėstytoja Onutė Druseikaitė, Šiaulių miesto Švietimo skyriaus, savivaldybės švietimo centro darbuotojai, „Aušros“ muziejaus Etnografijos skyriaus vedėja Rūta Stankuvienė, rajono savivaldybės etninės kultūros ir tradicinių amatų direktorė Birutė Poškienė, juodosios keramikos meistrai Regina ir Vytautas Mataičiai ir daugelis kitų šiauliečių. Seminaro metu ne tik klausėmės teorinių pranešimų, bet ir dalyvavome įvairiuose kultūriniuose renginiuose.

Dalyvavome Šiaulių dramos teatro literatūriniame vakare, paruoštame pagal skaitymo skatinimo programą „Pasikalbėjimas Giesminyko su Lietuva“. Aktoriai skaitė poeto, kalbininko, vyskupo Antano Baranausko eilėraščius, poemas. Jo giesmes giedojo Šv. Cecilijos sakralinės muzikos ansamblis, poemos „Anykščių šilelis“ prasmes pasakojo Šiaulių universiteto lietuvių kalbos ir komunikacijos katedros vedėjas profesorius Skirmantas Valentas.
Kitą dieną lankėmės Šiaulių miesto Švietimo centre, kur Švietimo skyriaus, Švietimo centro darbuotojai supažindino su švietimo situacija mieste, Švietimo centro veikla. Švietimo centro direktorius Arūnas Šarkus kalbėjo apie tai, kokias funkcijas atlieka centras. Tai kvalifikacijos tobulinimas, metodinė veikla, Centras organizuoja olimpiadas, seminarus, konferencijas, diskusijas, koordinuoja metodinių ratelių, kurių yra 31, veiklą. Per metus suorganizuoti 267 seminarai, kuriuose dalyvavo 6863 klausytojai, realizuotos 183 programos.
Tautinių mažumų ir išeivijos departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės užsienio lietuvių skyriaus Lituanistinio švietimo poskyrio vedėja Daiva Žemgulienė kalbėjo apie ilgalaikių santykių su užsienio lietuviais 2008-2020 metais strategiją, lituanistinio švietimo struktūrą. 31 šalyje veikia 191 lituanistinė mokykla, kur mokosi 6256 moksleiviai. Karaliaučiaus krašte (Kaliningrado srityje) yra 25 lietuviško švietimo įstaigos, kurias šiemet lanko 969 mokiniai. Tai lietuviškos klasės, sekmadieninės mokyklos, lietuvių kalbos ir etnokultūros fakultatyvai. Iš Lietuvos į Karaliaučiaus kraštą siunčiami 23 mokytojai. P. Daiva palietė ir darbe iškylančias problemas.
Šiaulių „Aušros“ muziejaus etnografijos skyriaus vedėja Rūta Stankuvienė kalbėjo apie etninį savitumą ir multikultūrinę visuomenę XXI amžiuje, kalendorines šeimos šventes: nuo idėjos iki realizavimo, apie šventės organizavimo principus, papročių jungtis, modifikacijas, scenarijų analizę. Šių pranešimų pagrindinė mintis – kaip svarbu pažinti praeitį, nes tai istorija, tai mūsų šaknys, padedančios tobulinti asmenybę. Be praeities nėra ateities.
Lankėmės Šiaulių „Aušros“ muziejuje, kuris įkurtas 1923 metais, minint pirmojo lietuviško laikraščio „Aušra“ 40-metį. Tai reikšminga Šiaurės Lietuvos kultūros įstaiga, kur archeologijos, etnografijos, istorijos, dailės skyriuose sukaupta gausi kolekcija.
Mes pabuvojome Aušros alėjoje įsikūrusiame Etnografijos skyriuje, kuriame atsispindi seniausia Šiaurės Lietuvos ir Šiaulių apylinkių istorija, materialinė kultūra, valstiečių buitis, verslai, apranga, kalendorinės šventės, Šio skyriaus vedėja Rūta Stankuvienė kalbėjo apie tautosakos edukacines problemas, supažindino su muziejuje veikiančia ekspozicija.
Lankėmės Šiaulių „Santarvės“ vidurinėje mokykloje, susitikome su miesto lietuvių kalbos mokytojų metodinio būrelio aktyvu. Tai vienintelė miesto mokykla, kur visi dalykai dėstomi rusų kalba. Lietuvių kalbos mokoma nuo 1-os iki 12-os klasės, moksleiviai laiko valstybinės kalbos egzaminą. Mokyklos vadovai ir mokytojai papasakojo apie darbą, tradicijas, organizuojamus renginius, lietuvių kalbos olimpiadas, šventes.
Iš Šiaulių vykome į Gruzdžius, miestelį, žinomą nuo XVII a., kuriame XVIII a. įsikūrė dvaras. Atvykome pas juodosios keramikos meistrus Reginą ir Vytautą Mataičius, kurių namai įtraukti į apskrities lankytinų vietų žemėlapį. Menininkų rankomis atgaivintas dvaras. Čia galima susipažinti su jų kūryba. Ponas Vytautas gaminius iš molio degina ir poliruoja, o p. Regina juos dekoruoja. Rudos spalvos molio gaminiai įdedami į krosnį ir ištraukiami juodi. Kūrenama spygliuočių malkomis esant 1000 laipsnių temperatūrai. Degimo procesas trunka 12-14 valandų. Tokie gaminiai nedažo ir atrodo kaip metaliniai. Apžiūrėjome gana įvairius dirbinius, įsigijome suvenyrų, grožėjomės sutvarkyta dvaro aplinka, klausėmės Šiaulių folkloro ansamblio „Margulis“ nuotaikingų dainų, šokių, liaudies žaidimų, dalyvavome linksmoje vakaronėje.
Pabuvojome Kryžių kalne Jurgaičių kaime prie Jurgaičių ir Domantų piliakalnių. Tai archeologijos paminklas, apipintas legendomis ir padavimais, laikomas šventa vieta, ne kartą niokotas, vėl atgimdavo. 1993 metais kalną aplankė Šventasis Tėvas popiežius Jonas Paulius II. Iš čia jis laimino Lietuvą ir visą Europą. Lankėmės šalia kalno įsikūrusiame vienuolyne, klausėmės apie vienuolyno įkūrimo istoriją.
Atvykome į Kuršėnus, kurie nuo seno vadinami Puodžių sostine, čia kas treji metai renkamas Respublikos puodžių karalius, kurių išrinkta jau šeši. Pabuvojome Šiaulių rajono savivaldybės etninės kultūros ir tradicinių amatų centre, įsikūrusiame senuose dvaro rūmuose. Šio dvaro istorija siekia 1564 m., kai prie Ventos kūrėsi gyvenvietė ir buvo pastatyta bažnyčia. Valdant Edvardui Ruževskiui dvaras XIX a. viduryje dar labiau suklestėjo. Šalia dvaro esantis parkas užima 5 ha plotą.
Apie edukacinę veiklą etninės kultūros ir tradicinių amatų centre pasakojo jo tradicinių amatų direktorė Birutė Poškienė, kuri mus lydėjo po Šiaulių rajoną. 2000-aisiais atidaryto centro tikslas – krašto tradicijų, papročių, senovinių amatų išsaugojimas ir perimamumas. Jame sukaupta 2,5 tūkstančio eksponatų, kuriuos padovanojo tautodailininkai. Čia galima susipažinti su amatais nuo seniausių laikų iki šių dienų. Centras jungia 73 Šiaulių rajono tautodailininkus. Etnografinė ekspozicija supažindina su lietuvių buitimi, amatais, įrankiais, padargais, čia galima patiems nusižiesti puodynę.
Pabuvojome medžio drožėjo Raimundo Baškio gražiai sutvarkytoje sodyboje, kurioje įkurtas Medinukų muziejus, grožėjomės įspūdingais drožiniais. 2008 m. p. R. Baškys išrinktas Kuršėnų miesto žmogum.
Kuršėnų moksleivių kūrybos namuose susitikome su pedagogais ir jų ugdytiniais. Namuose, kuriems jau 20 metų, veikia 26 būreliai: pynimo, keramikos, siuvimo, radijo, pradinio modeliavimo, lėlių teatro studija ir kt., juos lanko 300 vaikų Tai laisvalaikio organizavimo studija, sudaranti sąlygas moksleivių saviraiškai vystytis, padedanti atsiskleisti vaikų gabumams ir ugdanti pažintinius interesus. Jame veikia dienos užimtumo grupė, kurią lanko neįgalūs vaikai.
Gamtininkų centre pamatėme jo gyventojus – gyvūnus ir paukščius, kurie gyvena ir patalpoje, ir lauke.
Iš Kuršėnų važiavome į Kurtuvėnus, miestelį, minimą nuo XVI a. Jame yra istorijos (kapinės) ir archeologijos (piliakalnis, bažnyčia) paminklai. Kurtuvėnai garsėja savo regioniniu parku, įeinančiu į landšaftinį draustinį. Jie apsupti tvenkiniais ir dirbtiniais ežerėliais. Parke buvo dvaro sodyba, ji neatstatyta. Pavaikščiojome po atstatytą rūmų teatrą, pabuvojome svirne, kuris atstatytas nenaudojant vinių. Tai trijų aukštų pastatas, kuriame viena patalpa buvo skirta prieskoniams, 2-ajame aukšte organizuojamos įvairios parodos, 3-iasis aukštas paskirtas koncertams. Apžiūrėjome Šv. Jokūbo bažnyčią, lankėmės jos rūsiuose, klausėmės parko darbuotojo pasakojimo apie miestelį ir jo istoriją.
Nepastebimai greitai prabėgo trys seminaro dienos. Kurtuvėnų etnografijos muziejaus salėje įvyko seminaro apibendrinimas. Dėkojome Tautinių mažumų ir išeivijos departamentui prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir Mažosios Lietuvos fondui, skyrusiems lėšas, dėkojome Mokytojų asociacijos pirmininkui Aleksui Bartnikui ir dėstytojai Onutei Druseikaitei už organizuotą seminarą. Nuoširdų ačiū tariame Šiaulių miesto ir rajono darbuotojams, tautodailininkams, saviveiklininkams, visiems, prisidėjusiems prie šio renginio. Dėkojame už galimybę pamatyti įžymias Šiaulių krašto vietas, patirti naujų įspūdžių, praplėsti akiratį. Seminaro metu ne tik daug sužinojome, pasidalijome darbo patirtimi, bet ir pabendravome, pailsėjome, visur buvome maloniai sutikti ir šiltai priimti.

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra