Suomija su Lietuva turi daug kontaktų…

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

„Trakų žemės“ pokalbis su Lietuvos Respublikos ambasadore Suomijoje dr. Halina Kobeckaite
Ponia ambasadore, jau paskelbtas Prezidento dekretas apie Jūsų  paskyrimą ambasadore Suomijoje. Galbūt  galėtumėte pasakyti, kada išvažiuojate į Suomiją?
Išvažiuoju rugpjūčio 19 d. ir nuo rugpjūčio 20 dienos pradedu eiti pareigas kaip ir parašyta prezidento dekrete.
Pradėdami kalbėti apie Suomiją, apie Jūsų naująsias pareigas ir šalį, gal galėtume skaitytojams pristatyti Jūsų diplomatinio kelio pradžią?
Galiu pristatyti. Šis kelias nuoseklus, logiškas ir kartu keistas. Viskas gyvenime sukasi ratu. Taip nutiko ir man. Pirmas mano kaip ambasadorės darbas buvo Estijoje. Dirbau ten 3 metus ir 3 mėnesius, po to iš Estijos buvau paskirta į Turkiją – daugiau nei 6 metus. Tuo pačiu iš Turkijos dar buvau Lietuvos ambasadorė Azerbaidžane ir  Pakistane. Dabar, po 3 metų darbo Lietuvoje, esu pakirta į saulės šalį Suomiją.
Skaitytojams būtų įdomu žinoti, kas yra Lietuvos Respublikos ambasadorė,  ką daro, kuo užsiima, ką veikia?
Lietuvos ambasadorius visų pirma atstovauja savo valstybei, stengiasi tai daryti kuo geriau . Tuo atveju valstybė, kuriai aš atstovauju, yra Lietuva. Ji iš tiesų turi kuo pasigirti, turi apie ką papasakoti, turi Suomijai pristatyti save visapusiškai. Žinoma, tai yra valstybė, kuriai Lietuva yra žinoma. Suomija su Lietuva turi gana daug kontaktų: ir verslo, ir mokslo, ir meno. Suomijoje gyvena apie 500 lietuvių. Dabar ten yra laisvas darbo judėjimas, ir daugiau lietuvių važiuoja į Suomiją. Daugiausia yra studentų, kurie mokosi pagal įvairias tarptautines programas ir įvairių specialybių. Ir aš buvau nuvažiavusi prieš mėnesį į Suomiją, susitikau ten su žmonėmis, su kuriais buvau susitikusi prieš 16 metų, kai pirmą kartą dalyvavau Donelaičio draugijos susirinkime. Suomijoje Donelaičio draugija buvo įkurta 1990 metais. Tai yra Lietuvos ir Suomijos draugystės draugija ir ji veikia iki šiol, nors prieš metus susikūrė taip pat ir lietuvių bendruomenė. Taigi yra Lietuvos bendruomenė, yra Lietuvos diaspora  arba Lietuvos kolonija, kaip galima pasakyti, kurie irgi atstovauja Lietuvai, yra labai aktyvūs, aktyviai labai veikia ten. Taigi Lietuvos ambasadoriaus darbas neapsiriboja vien tik dvišaliais santykiais, taip pat kaip viena iš sferų yra darbas su Lietuvių bendruomene toje šalyje. Na, manau, kad dirbant Suomijoje galima bus tęsti tuos darbus, kuriuose vykdė trys ambasadoriai prieš mane. Aš esu ketvirtoji.
Kas pirmasis buvo ambasadoriumi?
Pirmasis buvo Petras Auštrevičius. Mes su juo labai glaudžiai bendradarbiavom, kai as buvau Estijoje, ir netgi dalyvavautuo pačiu metu vykusioje Stasio Eidrigevičiaus  parodoje Helsinkyje. Po jo ambasadoriumi buvo Nerijus Germanas ir paskui  – Audrius Bruzga. Jis yra paskirtas JAV ambasadoriumi. Jis išvažiavo sausio mėnesį. Taigi nuo sausio mėnesio ambasadai vadovavo laikinoji reikalų patikėtinė Janė Hanėl.
Taigi esame Trakuose ir trakiškiams įdomu, kas sieja Jūsų asmeninį gyvenimą ir karaimų bendruomenę? Kokie pasikeitimai šioje srityje?
Apie karaimų bendruomenę galėčiau pasakyti, kad dabar mes rengiamės vienai svarbiai konferencijai, kuri vyks Vilniuje  rugsėjo  13-15 dienomis, ta konferencija vyks kartu su totoriais ir bus skirta 610- osioms karaimų ir totorių persikėlimo į Lietuvą metinėms. Taigi konferencija vyks Vilniuje, numatyta daug svečių iš įvairių pasaulio šalių, pranešimus skaitys ir mokslininkai iš Turkijos, iš Lenkijos, iš Ukrainos. Aš pati toje konferencijoje skaitysiu pranešimus. Vienas pranešimas plenarinėje sesijoje bus „Religijos vaidmuo tautiškumo sampratoje“ ir antras bus skirtas karaimų literatūros ir istorijos mylėtojų draugijos veiklai, kuri veikė nuo 1932 m. Vilniuje. Buvo įkurta labai garbingo žmogaus prof. Seraja  Šapšalo. Jos veikloje dalyvavo karaimų tiurkologai ir patys karaimai, taip pat tuo metu gyvenę Vilniuje ir Lenkijoje tiurkologai
Keletą žodžių apie privatų gyvenimą? Ką veikia Jūsų dukra Karina?
Dukra Karina šiuo metu dirba Briuselyje, yra Lietuvos mokslo ryšio atašė prie Europos Sąjungos bendrijų misijos Briuselyje. 
Trakiečių vardu, dėkojame Jums už pokalbį, likime geros kloties, atstovaujant Lietuvai, tame tarpe ir Trakus, ir karaimų bendruomenę Suomijoje.
Aš dar galiu pridurti, kalbant apie karaimų bendruomenę, mes jau labai seniai turime labai glaudžius ryšius su mokslininkais Suomijoje, kurie taip pat domisi karaimų klausimais ir Jūs žinote profesorių Tapani Harviainen, jis taip pat atvažiuos į konferenciją ir skaitys ten pranešimą. Jis yra mums labai daug yra padėjęs leidžiant knygas, kurios išėjo 600 m. jubiliejaus progą, jis irgi dalyvavo tada toje konferencijoje. Ir man labai džiugu, kad dabar bus galima pratęsti bendradarbiavimą.
Kalbėjosi Juozas Vercinkevičius

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra