Sugrįžtantys Lietuvos dvarai. Vidiškių dvaras

Autorius: Data: 2013-02-10 , 14:54 Spausdinti

Sugrįžtantys Lietuvos dvarai. Vidiškių dvaras

Indrė Baliulytė, KPD vyr. specialistė

Vidiškių dvaras yra už 5 kilometrų nuo Ignalinos, šalia Varnio ežero. Dvaras minimas XVIII a. antrosios pusės dokumentuose (1782, 1784 m.). Tuo metu  priklausė ponui N. Ragožai. 1782 m. ponas, gavęs Vilniaus vyskupijos leidimą, savo dvare pastatė koplyčią. 1807 m. dvarą valdė grafas Liudvikas Pliateris, kuris tais pačiais metais pastatė naują koplyčią. Dvarą imta vadinti Pšijazn (lenk. „draugystė“).
XIX a. antrajame ar trečiajame dešimtmetyje dvarą įsigijo Jonas Kaminskis, vėliau  Vidiškes iš jo paveldėjo Ignotas Kaminskis. Dvaro klestėjimo laikotarpiu  dvare buvo devyniolika ūkinių ir gyvenamų pastatų: vienaaukščiai mediniai klasicistinio stiliaus bruožų turintys dvaro rūmai, šeši dvaro darbininkų gyvenamieji namai, malūnas, pirtis, daržinė, penki tvartai, kluonas, kalvė, svirnas, ledainė.
1940 metais dvaras buvo nacionalizuotas, priklausė kolūkiui, o dalis buvusių dvaro žemių visai šalia sodybos atiteko sodininkų bendrijai.
Dabartinis dvaro savininkas, padedamas projektuotojų, tyrėjų ir restauratorių, atliko archeologinius, architektūrinius, polichrominius tyrimus. 2006 m. daug  buvo atlikta nemažai išorės ir vidaus restauravimo darbų, bet įvyko nelaimė – beveik baigiantis darbams kilo gaisras, niekais pavertęs daugelio specialistų pastangas.
Darbus teko pradėti iš naujo. Nesudegusioje dvaro dalyje po keletu tinko sluoksnių specialistai aptiko freskų nuotrupų, o kasinėdami aplinką atrado apdegusių interjero ir fasado detalių. Restauratoriai atkūrė parketą, laiptus, krosnis, konservavo  dvaro sienų puošybos fragmentus. Kultūros paveldo departamentas svarsto galimybę iš dalies kompensuoti privačiomis lėšomis atliktus konservavimo restauravimo darbus.
Šiuo metu dvaras privatus, o jo savininkas vėl priima svečius ir siekia, kad Vidiškių dvare vyktų aktyvus kultūrinis gyvenimas, kad architektūrinis kompleksas būtų atviras visuomenės lankymui.
2011 m. vasarą Vidiškių dvaro kieme vyko projekto „Vidiškių dvaras – Rytų Aukštaitijos perlas“ baigiamasis renginys. Lankytojai buvo pakviesti dvaro aplinkoje pasižiūrėti Lietuvos nacionalinės filharmonijos koncertinę programą „Dedikacija karalienei Barborai Radvilaitei“. Atlikėjai: ansamblis „Musica Humana“, senosios muzikos ir šokių trupė „Festa Cortese“, solistė Laura Zigmantaitė (sopranas), aktorius Vytautas Rumšas vyresnysis. Programoje skambėjo XVI- XVIII a. LDK ir Vakarų Europos dvarų vokalinė ir instrumentinė muzika, poezija, buvo atliekami dvarų šokiai. Projektą iš dalies finansavo  Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos.
Daugiau informacijos apie Vidiškių dvarą:
http://www.dvylikakedziu.lt/index.php/dvar-istorijos/78
http://www.ignalinietis.lt/ignalina-naujienos/naujienos/vidiskiu-dvaras-…
http://www.veidas.lt/senuosiuose-lietuviu-dvaruose-daugeja-naujakuriu
http://www.dvarai.lt/content/view/208/45/

Indrės Baliulytės nuotraukose:
Vidiškių dvaro rūmai

Dvarai , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra