Sugrįžtantys Lietuvos dvarai. Biržuvėnų dvaras

Autorius: Data: 2013-02-08 , 12:39 Spausdinti

Sugrįžtantys Lietuvos dvarai. Biržuvėnų dvaras

Diana Varnaitė
Kultūros paveldo departamento direktorė

Akivaizdu, kad pastaraisiais metais itin išaugo Lietuvos visuomenės susidomėjimas buvusiomis dvarų sodybomis, jų išsaugojimo ir panaudojimo perspektyvomis, dvarus steigusių Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės šeimų likimu, jų puoselėtais istoriniais parkais, dvaruose kūrusiais Lietuvos ir kitų šalių menininkais, juose kauptomis meno ir mokslo kolekcijomis, kultūriniu bei ūkiniu gyvenimu.

Nepaliaujamai apie tai diskutuodami retsykiais pamirštame pasidžiaugti jau nuveiktais darbais ir vieni kitus paraginti lankytis jau sutvarkytuose dvaruose bei prisiminti tuos žmones, kurie XX a. pab. – XXI a. pr. kantriai atkūrinėja laiko ir žmonių suniokotus dvarų sodybų statinius, restauruoja mažąją architektūrą, valo tvenkinius, tvarko želdinius ir, svarbiausia, pritaiko šį paveldą visuomenės reikmėms, išsaugodami vietos savitumą. Dar prieš kelerius metus kai kurių dvarų renesansas rodėsi esantis tik graži svajonė.

Kviečiu Jus pasidairyti atgimstančiose dvarų sodybose iš pradžių elektroninėje erdvėje, o kas turite galimybę, nepraleiskite jos – aplankykite šiuos istorinius kompleksus.

BIRŽUVĖNŲ DVARAS

Telšių raj. Biržuvėnų dvarą tyrinėjo ir jo vertę atskleidė paveldosaugos ekspertė Dalė Puodžiukienė: „Sodybos reikšmė ir vertė  Lietuvos kultūros paveldo kontekste unikali. Biržuvėnai yra vienintelė kompleksiškai išlikusi dvaro  sodyba, turinti pirminę XVII a. struktūrą ir mediniais pastatais užstatyto XVIII a. vidurio reprezentacinio dvaro kiemo fragmentus. Apie tris šimtus metų  Biržuvėnai priklausė žymiai Žemaitijos didikų šeimai – Gorskiams, buvo jų minties ir norų kūrinys, iliustravęs gyvenimo būdą bei  idealus. Sodyba taip pat išlaikė organišką jungtį su natūralia gamtine aplinka.“

Medinis Biržuvėnų dvaro ponų namas, prieš kelerius metus suniokotas gaisro, restauruotas ir pritaikytas Luokės bendruomenės, bibliotekos ir muziejinei paskirčiai. Ponų namo restauravimas buvo paremtas Europos ekonominės erdvės ir Norvegijos finansinio mechanizmo programos, Lietuvos valstybės biudžeto ir Telšių raj. savivaldybės lėšomis.

Šiuo metu Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis restauruojami ir pritaikomi turizmo reikmėms Biržuvėnų dvaro sodybos arklidės ir vežiminės bei oficinos pastatai.
Biržuvėnų dvaras yra vienas lankytinų Varnių regioninio parko kultūros paveldo objektų.

Daugiau informacijos apie Biržuvėnų dvarą:
http://www.lrytas.lt/-13088161971308144193-medinis-bir%C5%BEuv%C4%97n%C5%B3-dvaras-pakilo-i%C5%A1-deg%C4%97si%C5%B3.htm

http://www.pilotas.lt/index.php/lt/architektura/item/1071-prik%C4%97l%C4%97-medin%C4%AF-bir%C5%BEuv%C4%97n%C5%B3-dvar%C4%85

http://www.kalvotoji.lt/index.php?option=com_content&view=article&id=1054:atgyja-biruvn-dvaro-didyb-&catid=10:kultra&Itemid=19

http://samogitia.mch.mii.lt/KULTURA/Birzuv_dvaras.htm

Dianos Varnaitės nuotr.

Dvarai , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra