Sueiga pas Martyną Jankų

Autorius: Data: 2012-09-05 , 14:02 Spausdinti

Sueiga pas Martyną Jankų

Rita VIDRAITĖ, Pagėgiai

2012 m. rugpjūčio 15 d. Martyno Jankaus muziejus pakvietė į tradicinę sueigą pas Martyną Jankų. Tradiciškai sueiga prasidėjo Mažosios Lietuvos panteonu vadinamose Bitėnų kapinaitėse, kur buvo pagerbtas Martyno Jankaus bei kitų visuomeninių ir politinių veikėjų atminimas.

Šiemet sueigos metu Lietuvos knygotyrininkas, bibliofilas, edukologas ir Mažosios Lietuvos kultūros tyrinėtojas prof. habil. dr. Domas Kaunas sueigos svečiams pristatė knygą „Auszros“ archyvas : Martyno Jankaus rinkinys“. Senojoje Martyno Jankaus daržinėje buvo pasakojama, kaip po daugelio metų paieškų buvo rastas pražuvęs „Aušros“ („Auszros“) archyvas. Apie archyvo radimo istoriją papasakojo archyvo radėjas, kaunietis Pranas Matijošius, apie šio archyvo istorinę bei literatūrinę svarbą kalbėjo prof. habil. dr. Domas Kaunas ir knygos recenzentė doc. dr. Silva Pocytė.

Pagerbdami Amžinosios Rambyno kalno knygos kopiją, mintimis apie šios knygos idėjos įgyvendinimą pasidalino idėjos autoriai Eugenijus ir Giedrė Skipičiai, knygos autorė dailininkė Dalia Marija Šaulauskaitė bei tuometis Pagėgių savivaldybės mero pavaduotojas Kęstas Komskis.

Amžinoji Rambyno kalno knyga Martynui Jankui buvo padovanota 1928 metais, minint Lietuvos nepriklausomybės dešimtmetį ir Martyno Jankaus septyniasdešimtmetį. Tai buvo Lietuvos visuomenės dovana už jo nuopelnus prijungiant Klaipėdos kraštą prie Didžiosios Lietuvos. Ši knyga tapo Martyno Jankaus ir Mažosios Lietuvos svečių knyga. Šiuo metu Amžinoji Rambyno kalno knyga saugoma nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje, nes šiandien vertinama kaip neįkainojama Lietuvos istorijos relikvija. 2002 metais antrajam gyvenimui gimusioje Amžinojoje Rambyno kalno knygoje šilkografiniu būdu iš originalios knygos buvo perkeltas Vydūno įrašas, Martyno Jankaus įžanginis žodis ir Tilžės akto kopija. Knygoje įrišta 1000 aukštos kokybės popieriaus lapų, kuriose palikti įrašai turėtų išlikti ilgai. Sueigos metu renginio svečiai buvo kviečiami palikti savo įrašą knygoje.

Kitas svarbus sueigos momentas − į muziejų sugrįžusio restauruoto, dvikalbio Pagėgių apskrities žemėlapio pristatymas visuomenei. Šį žemėlapį muziejui padovanojo istorijos mokytojas Robertas Maziliauskas.

Neatsiejama sueigos pas Martyną Jankų dalis − jaunųjų ir profesionalių dailininkų plenero darbų atidengimas. Šiemet Martyno Jankaus muziejaus paveiklų sodą papildė dar keturi plenero „Mažosios Lietuvos istorija, kultūra ir paveldas“ paveikslai: vilnietės Kristinos Norvilaitės paveikslas „Prisilietimas“, klaipėdiečio Rolando Marčiaus darbas „Paribių pašvaistė“, jurbarkiškės Rasos Gybaitės paveikslas „Žvejė“ ir klaipėdiečio dailininko Algirdo Vadokio paveikslas „Bitėnai“.

Sueigos renginį vainikavo kamerinio ansamblio „Vilniaus arsenalas“ koncertas. Sueigos svečiai buvo vaišinami žolelių arbata, naminiu sūriu, medumi ir šviežiais agurkais.

Savo apsilankymu sueigos organizatorius pagerbė Martyno Jankaus vaikaitė Eva Milda Jankutė-Gerola.

Daugiau nuotraukų:

http://www.pagegiai.lt/index.php?2126948171

http://www.pagegiai.lt/

Nuotraukose:

1. Kalba Pagėgių sav. meras K. Komskis

2. Kalba doc. dr. S. Pocytė

3. Dešinėje: E. ir G. Skipičiai

4. Sueigos svečiai buvo kviečiami palikti savo įrašą Amžinoji Rambyno kalno knygoje

5. Prof. habil. dr. D. Kaunas prie retauruoto Pagėgių apskrities žemėlapio

6. Jaunųjų ir profesionalių dailininkų plenero darbų atidengimas

7. Koncertavo kamerinis ansamblis „Vilniaus arsenalas“

Mažoji Lietuva , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra