Sueiga pas Martyną Jankų

Autorius: Data: 2013-08-16 , 14:50 Spausdinti

Sueiga pas Martyną Jankų

2013 m. rugpjūčio 9-10 dienomis visuomenės veikėjai, žurnalistai, spaudos leidėjai, istorikai ir kiti, neabejingi ir besidomintieji Mažosios Lietuvos istorijos ir kultūros paveldo išsaugojimu, takais keleliais skubėjo į Bitėnus (Pagėgių sav.), į Martyno Jankaus sodybą. Čia jau vienuoliktą kartą vyko „Sueiga pas Martyną Jankų“. Šį kartą buvo paminėtos Mažosios Lietuvos patriarcho M.Jankaus 155 metų gimimo metinės, Amžinosios Rambyno kalno knygos 85-osios metinės bei Mažosios Lietuvos paveikslų galerijos po atviru dangumi dešimtmetis. Taip pat dvi dienas vyko konferencijos, skirtos Klaipėdos krašto metams paminėti.

 

Konferenciją pradėjo Pagėgių savivaldybės meras Virginijus Komskis, kuris padėkojo konferencijos dalyviams už ypatingą dėmesį Martynui Jankui, Bitėnams bei Pagėgių kraštui. Jis pasidžiaugė, kad savivaldybė gali prie to prisidėti ir palinkėjo produktyvaus darbo.

Dvi dienas trukusi mokslinė konferencija iš arčiau supažindino su M.Jankumi, jo gyvenama aplinka bei gyvenimo laikotarpiu susijusiomis temomis. Čia pranešimus skaitė daug mokslininkų, kurie pristatė savo naujausius tyrinėjimus. Pranešimus taip pat skaitė ir muziejininkai.

Šios konferencijos pabaigoje buvo priimta rezoliucija ir visuotinai palaikytas Pagėgių savivaldybės siūlymas, kreiptis į Lietuvos Respublikos vadovybę, prašant finansavimo įsigyti buvusį Jankų gyvenamą namą ir daržinę su žeme. Šiuo metu šį turtą valdo privatūs asmenys, kurie sutiktų šį turtą perleisti Pagėgiųsavivaldybei. Meras dėkojo garbiems konferencijos dalyviams, pranešėjams už įdomius pranešimus, pasidžiaugė, kad konferencijos dalyviai pritarė Savivaldybės iniciatyvai kreiptis į Lietuvos vyriausybę dėl Martyno Jankaus sodybos vientisumo atstatymo.

Vienintelė Lietuvoje ištisus metus veikianti galerija po atviru dangumi Mažosios Lietuvos paveikslų sodas, šiemet švenčiantis gyvavimo 10-metį, sutraukė į plenerą daugiausiai profesionalių dailininkų. Jubiliejiniame plenere, kurio metu nutapyti paveikslai įkurdinami Mažosios Lietuvos paveikslų sode, tapė 10 dailininkų ne tikiš Lietuvos, bet ir iš užsienio: dailininkas iš Vokietijos Nikolai Kraneis, gruzinas Irakli Gabecadze ir lenkaitė Agata Borova. Lietuvai atstovavo Arvydas Kašauskas, Rūta Eidukaitytė, Vytautas Kaunas, Jūratė Mitalienė, Saulius Rudzikas, Virgis Ruseckas ir Justina Puidokaitė. Jie tapė pasirinkta Mažosios Lietuvos tema. Šį kartą rengiant profesionalių dailininkų plenerą daug padėjo VšĮ „Artkomas“ su talkininkais. Dailininkams buvo surengtos pažintinės paskaitos, ekskursijos.

Visą savaitę greta profesionalų zujo 6-asis jaunųjų dailininkų pleneras, kuriame dalyvavo 11 jaunųjų dailininkų iš Pagėgių, Vilkyškių, Kintų, Traksėdžių ir Šilutės mokyklų. Tradicija tapusius jaunųjų dailininkų plenerus globoja LR Seimo pirmininko pavaduotojo Kęsto Komskio labdaros ir paramos fondas. Šiais darbais labai džiaugėsi šio fondo mecenatas K. Komskis, kuris išsakė mintį, kad gali būti, jog bus išleista knygelė apie čia vykusius jaunųjų plenerus, kadangi jau yra surinkta nemaža kolekcija. Jis taip pat padėkojo moksleiviams ir jų mokytojams Aurimui ir Ritai. Jaunųjų dailininkų darbai eksponuoti ant kalvos, autoriams įteikti K. Komskio paramos ir labdaros fondo padėkos raštai, atminimo dovanos.

Sueigos metu gražia tradicija yra tapęs M. Jankaus ir jo bendražygio Vydūno kapaviečių pagerbimas, tad pasibaigus konferencijai, visi patraukė į Bitėnų kapinaites. Ant Martyno Jankaus kapo gėlių padėjo Pagėgių savivaldybės meras Virginijus Komskis, Vydūno draugijos nariai, pagarbą atidavė kiti vienuoliktosios sueigos pas Martyną Jankų dalyviai. Tylos minute pagerbta Bitėnų kapinaitėse atgulusių iškilių šio krašto žmonių atmintis.

Šiai jubiliejinei sueigai pas M.Jankų buvo kruopščiai ruošiamasi. Tautiniais rūbais pasipuošusios šventės vedėjos Liudvika Burzdžiuvienė ir Ingrida Jokšienė antmolberto pastatė nuotrauką, kurioje pavaizduota, kaip lietuvininkė sutikdama garbų svečią Hermaną Zudermaną riša jam ant kairės rankos margaraštę juostą. Ši nuotrauka sueigai pagaminta neatsitiktinai – rišti margaraštę juostelę ant kairiosios rankos garbiam svečiui buvęs senas lietuvininkų paprotys. Laikantis šios tradicijos visiems garbingiems sueigos pas Martyną Jankų svečiams buvo užrištos margaraštės juostelės.

Taip pat parengtos ypatingos atminimo dovanos – aštuonios Amžinosios Rambyno kalno knygos kopijos už nuopelnus ir meilę Pagėgių kraštui. Jos ir buvo įteiktoslabiausiai M.Jankaus atminimo įmažinimui dirbusiems žmonėms. Pirmoji jų atiteko prof. Domui Kaunui. Antroji buvo įteikta Evai Jankutei-Gerolai, garsiojo patriarcho vaikaitei. Trečioji atiteko Birutei Žemgulienei, ilgametei šio muziejaus puoselėtojai. Ketvirtuoju numeriu pažymėta buvo įteikta šios sueigos išvakarėse: ją gavo Kęstas Komskis, kuris labai daug prisidėjo kuriant šios vietos grožį ir jaukumą. Penktoji buvo įteikta vydūnistui Vaciui Bagdonavičiui. Šeštuoju numeriu pažymėta atiteko istorikei Silvai Pocytei. Septintuoju – Vytautui Juodkaziui. O paskutinė šiais metais – Pranui Matijošiui, kuris perdavė palėpėje rastą M. Jankaus archyvą prof. D. Kaunui. Vainikuojant iškilmingą suvenyrinių Amžinosios Rambyno kalno padėkos knygų įteikimą, į dangų buvo paleisti balti balandžiai.

Po visų sveikinimų ir padėkų konferencijų dalyviai ir svečiai galėjo aplankyti naująją M. Jankaus muziejaus ekspoziciją bei laukti prasidedančio koncerto, skirto Klaipėdos metams paminėti. Dvi dienas vykusias konferencijas vainikavo Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro operos ir simfoninio orkestro koncertas „Operissimo“.

Savivaldybės vadovas neslėpė, kad tokios šventės Savivaldybei esančios ne pagal pečius, todėl ypač dėkojo VVG „Pagėgių kraštas“, primindamas, kad pagal vietos projekto „M. Jankaus muziejaus iniciatyvos paminint Pagėgių kraštui žymias datas“ numatytą veiklą jau išleista knyga apie Heinrichą Teodorą Šioną, skirta jo 240 metų gimimo sukakčiai paminėti. Iš VVG finansuoto projekto lėšų išleistas atvirukų komplektas skirtas „Mažosios Lietuvos paveikslų sodo“ dešimtmečiui paminėti. Visi sueigos dalyviai buvo maloniai nustebinti, gavę dovanų po atvirukų komplektą. Pasidžiaugta, kad VVG projektas suteikė galimybę sukviesti garbius mokslininkus į konferenciją.

Pagėgių savivaldybės inform.

Mažoji Lietuva , , , , , , , , , , , , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra