Stipresnė Europa, stipresnė Lietuva

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Užsienio reikalų ministro Antano Valionio kalba konferencijoje, skirtoje sutarčiai dėl Konstitucijos Europai

2004 m. lapkričio 12 d., Vilnius

J. E. Lietuvos Respublikos Prezidente, Gerbiami ambasadoriai, Gerbiamos ponios ir ponai, šios konferencijos svečiai ir dalyviai,

Vakar Lietuva ratifikavo Sutartį dėl Konstitucijos Europai.

Galima sakyti, kad tai tik dar viena iš daugelio tarptautinių sutarčių. Tačiau ši sutartis – tai sudėtingą Europos integracijos procesą vainikuojantis kūrinys. Tikiu, kad susivienijusios savo įvairovę Europos tautos taip pradeda naują Senojo žemyno raidos tarpsnį.

Romoje pasirašydami Sutartį valstybių ir vyriausybių vadovai padėjo savo parašus už Europos Sąjungą, grindžiamą taikos, demokratijos, lygybės, teisinės valstybės principais. Mes padėjome savo parašus, nes esame įsitikinę, jog ši Sutartis padės įveikti naujus sudėtingo dabarties pasaulio iššūkius. Sutarties pagrindu Europos Bendrijos toliau kurs Europos politinę vienybę, ekonominę ir socialinę gerovę.
Suprantama, jog derybose dėl Sutarties visų sutarimą pasiekti buvo labai nelengva – daugelis iš čia esančių tą gerai prisimenate. Kiekviena valstybė turėjo rimtai apsispręsti, ką ji norėtų pasiekti tuo susitarimu ir koks tas susitarimas turėtų būti. Svarbiausia, kad pavyko susitarti, nors derybų maratonas ir baigėsi pusmečiu vėliau negu buvo planuota.

****

Konstitucinėje sutartyje numatyti mechanizmai suteiks Europos Sąjungai daugiau efektyvumo. Tokios reformos, kaip nuolatinio Europos Vadovų Tarybos Pirmininko, Europos Sąjungos Užsienio reikalų ministro pareigybių įsteigimas ar grupinis trijų valstybių narių pirmininkavimas supaprastins bendrų veiksmų koordinavimą bei jų įgyvendinimą.

Ne mažiau svarbu ir tai, jog šioje Sutartyje įtvirtinta Bendrosios užsienio ir saugumo politikos konsolidacija suteiks galimybę Europai pasaulio bendruomenėje kalbėti tvirtu ir vieningu balsu.
Manau daugelis mūsų supranta, jei Europos Sąjunga nebus veiksminga, nebus gerai ir Lietuvai. Sąjungos šūkis –„Suvienijusi įvairovę!“ tapo ir mūsų šūkiu.

Mes taip pat įnešame į Europos Sąjungą savo savitumą ir įvairovę, įnešame savo sudėtingą permainų patirtį. Manau, ši patirtis bus neabejotinai vertinga ir Europai. Mes atėjome ne tik semtis iš turtingo Europos kultūrinio, humanizmo, paveldo ir gerovės aruodo, bet ir dalytis tuo, kuo esame turtingi. Turtingi ir savo senąja, ir naująja istorija, kurią kūrė ir kuria atkaklūs ir darbštūs Lietuvos žmonės.
Lietuva žino, kad stiprioje Europoje negali būti laimėtojų ar pralaimėtojų, čia negalioja “nulinės sumos” žaidimo taisyklės, čia neturi būti nuskriaustųjų ar išnaudotojų. Mes kuriame Europą, kurioje turi būti gera visiems. Tad ir toliau kurkime ją tokią, kad joje būtų gera ir saugu mūsų vaikams ir anūkams.
Kuo labiau Europa bus vieningesnė ir stipresnė, tuo geriau pasaulyje bus atstovaujami ir Lietuvos interesai, ir tuo geriau Lietuva galės atstovauti Europos Sąjungos interesams.

****

25 valstybes nares turinti Europos Sąjunga, subūrusi daugiau kaip 450 milijonų gyventojų užima tvirtesnę poziciją, lyginant su ta Europos Sąjunga, kuri egzistavo iki šių metų gegužės 1 dienos. Auganti ekonomika, išsiplėtusi bendroji rinka, padidėję prekybos mainai, didėjančios tiesioginės užsienio investicijos atspindi augantį Europos potencialą.

Tačiau to nepakanka. Reikia galvoti apie konkrečius darbus ir iniciatyvas, siekiant sutvirtinti Europą – įtakingą tarptautinę veikėją.

Esame Lietuvoje, tačiau esame ir Europos dalis – tad mokykimės drąsiau pažvelgti į pasaulį europiečių akimis. Plėskime savo akiratį. Pasistenkime ne tik žinoti, kas dedasi mūsų kieme, bet ir tai, kas vyksta už jo tvoros.

Pagalvokime apie tuos, kurie gyvena didžiuliame skurde, pagalvokime kaip jie jaučiasi pradėdami naują dieną. Pagalvokime apie teršiamą aplinką, apie vis dar paminamas žmogaus teises, apie sklindančią AIDS grėsmę. Deja, tai vyksta ne tik tolimame pasaulio užkampyje, tai vyksta greta mūsų.

Esu įsitikinęs, kad prisidedama prie Konstitucinėje sutartyje deklaruojamų kilnių tikslų, Lietuva turėtų atsižvelgti į savo geopolitinės padėties ypatumus ir siekti aktyvaus, kiek leidžia išgalės, dalyvavimo glaudžiame integracijos projekte.

Tapę Europos Sąjungos nariais mes neužmiršome savo kaimynų, kurie dar neįsijungė į mūsų šeimą. Net penktadalis Europos Sąjungos rytinės sienos sutampa su Lietuvos siena, ribojantis su Rusija ir Baltarusija. Mūsų uždavinys, kad sienos dalis, už kurią mes esame atsakingi, būtų patikima, stabdanti nelegalią imigraciją bei nusikalstamumą, bet tuo pat metu leidžianti sėkmingai plėstis kultūriniams bei prekybiniams ryšiams.

Turinti unikalią patirtį ir ryšius savo regione Lietuva yra pasiruošusi aktyviai prisidėti prie bendradarbiavimo su Europos Sąjungos rytiniais kaimynais stiprinimo.

Mūsų bendras tikslas – paskatų reformoms kūrimas rytinėje Europos Sąjungos kaimynystėje. Šiame kontekste Lietuvos siūlomos bendradarbiavimo su Kaliningrado regionu, Baltarusija, Ukraina, Moldova ar Pietų Kaukazo šalimis iniciatyvos gali būti svarbus Lietuvos indėlis į Europos Sąjungos politiką regione.

Mes suprantame šių šalių problematiką bei iš savo patirties žinome, kaip galima prisidėti prie jų demokratinių bei ekonominių reformų plėtros, prie jų pilietinės visuomenės ugdymo.
Lietuva siekia tapti viena iš aktyviausių regiono valstybių, jungiančia Europos Sąjungą su jos naujomis rytinėmis kaimynėmis ir formuojančia veiksmingą Europos Sąjungos kaimynystės politiką.

Esame tiesiogiai suinteresuoti savo kaimynų gerove, jų nuoseklia demokratijos raida. Esu tikras, kad tai sustiprins mūsų Europą, sutvirtins jos vaidmenį ir interesus regione bei pasaulyje.
Gerbiamieji,

Europos laukia sunkus egzaminas – visoms Europos Sąjungos narėms ratifikuoti Romoje pasirašytą Sutartį. Šiandien aš nenorėčiau prognozuoti, kokios pasekmės lauktų mūsų, jei šio egzamino neišlaikytume.

Tačiau, jei įdomi ir mano nuomonė, nebijau pasakyti: ES Konstitucinės sutarties ratifikacijos maratonas bus laimėtas tik tuomet, kai jis bus sėkmingai įveiktas visose ES narėse! Lietuvos sėkmė yra gera pradžia – tegul tai būna sėkmės ženklas ir kitoms Europos tautoms.

Tikiuosi, kad į šią konferenciją susirinkusi garbinga auditorija drąsiai pasidalins savo mintimis, savo prognozėmis, kurios padės politikams rasti geriausius būdus Sutarties tikslams realizuoti.

Mūsų visų tikslas – gyventi stiprioje ir klestinčioje Europoje. Gyventi tokioje Europos Sąjungoje, kurioje kiekvienos valstybės pilietis, neprarasdamas savo tapatybės, taip pat būtų ir „daugiau europietis“. Toks europinės savimonės formavimas yra kasdieninio politinio ir, sakyčiau, pilietinio darbo uždavinys.

Taigi, atvirai kalbėkime su savo piliečiais, kad jie ne tik žinotų mūsų nuomonę, bet ir turėtų savo nuomonę, siūlytų politikams, diplomatams būdus, kaip aktyviau ir sėkmingiau spręsti tarptautines globalias problemas. Gal šiandien ši mintis vis dar dvelkia idealizmu, tačiau, manau, be tam tikros idealizmo dozės yra sunku įkūnyti Sutarties dėl Konstitucijos Europai raidę ir dvasią.

Linkėdamas visiems kūrybingos diskusijos, dėkoju už dėmesį.

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra