Stiklo apsupties skaidrumas

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

Tai truko vos keletą minučių ir viskas aplinkui pasikeitė lyg gerai surežisuotame spektaklyje, vos tik stikliniai daiktai pajudėjo iš vietos – tas pats kambarys, bet visiškai kita erdvė.
 
Nuo jaunystės stiklo menininkė Sigita Grabliauskaitė žarsto stiklo gabaliukus lyg lietaus lašelius, iš jų ji kuria kitokį pasaulį mažoje erdvėje. Sigitos namai keičiasi pagal nuotaiką ir metų laikus. Kol kas menininkė negyvena stikliniame name, bet užtat ją namie supa stikliniai daiktai. Viryklė, lova, stalas ir kėdės, lentynos, suolelis priebutyje – visai tai iš stiklo.
 
Gal ateityje Sigitos namai bus vien tik iš stiklo. O kodėl gi ne? Parodai autorė suprojektavo stiklinį viryklės paviršių, tik kol kas dar neatsirado gamintojo, kuris būtų ėmęsis tokio darbo. Stiklinę viryklę ji laikinai pastatė rūsyje.
 
Lyg maži vaikai
 
Stiklas – skaidrus ir šviesus. Tokie pat skaidrūs ir šviesūs iš stiklo padaryti buitiniai daiktai. Kai pro langą veržiasi saulės spinduliai, nuo jų atsispindintys zuikučiai mirga kaip vaivorykštė.
 
Subtili ir išradinga namų erdvė, kaip ir kūryba, – stiklo dailininkės S. Grabliauskaitės gyvenimo dalis. Aplink – vien tik keistų formų stiklo kompozicijos ir skulptūros. Be jų namai būtų tušti ir negyvi.
 
Nedidelis butas Kauno senamiestyje prie Nemuno ir Neries santakos vos ne svarbiausia jos kūrybos darbų saugykla. Namai ištuštėja tik tada, kai dauguma kūrinių iškeliauja į parodas ar muziejus.
 
Tada ir prasideda judėjimas nedidelėje erdvėje. Iš spintų ištraukiamos planketės, kiti darbai – iš senų vokiškų plokštelių futliarų, medinių pintų dėžučių, sudėtų aukštai ant lentynėlių ar žemai po spintelėmis.
 
Kai viskas išdėliota matomoje vietoje, sunku patikėti, kaip visa tai sutilpo mažame bute. Dailininkė S. Grabliauskaitė šypsodamasi sako, kad jos namai nuolat bus pildomi vis naujais kūriniais ir visiems atsiras vietos.
 
„Man gana sunku iš savo namų išleisti kūrinius į kitas erdves – tai kaip maži vaikai, jie subręsta ir palieka tėvų namus, bet visada į juos sugrįžta kaip mylimiausias ir brangiausias turtas“, – pasakojo Sigita.
 
Viskas sudėta į dėžutes
 
Dailininkė sako, kai jai patinka nuolat keisti būsto erdvę, ją pritaikyti sau, kad būtų patogiau gyventi. Viename kambaryje nedaug erdvės, o daiktų – daug. Bet jei ta erdvė gerai panaudota – vietos pakanka.
 
Gana įprasta turėti bendrą svetainės ir virtuvės erdvę. Ta siena buvo išgriauta. Gal virtuvė lyg ir per didelė, bet kai kada panaudojama kaip kūrybos erdvė, nes vietos mažoka. Virtuvės baras – taip pat panaudojamas darbui prie kompiuterio.
 
Toje pačioje erdvėje atsiranda vis naujų stiklinių daikčiukų, jų Sigitai dovanoja studentai. Mat dailininkė greta kūrybinio darbo dar dėsto Kauno kolegijoje. Ji yra Justino Vienožinskio menų fakulteto Dailės katedros docentė.
 
Kiekvienas mažo būsto centimetras panaudotas ne tik preciziškai skrupulingai, bet ir praktiškai. Daug daiktų sudėta į medines dėžutes, iš jų jie ištraukiami, kai prireikia. Sigitos namai tampa visiškai kitokie per metų šventes. Prie jos sukurtos stiklinės eglutės nutupia balti angeliukai tarsi iš jos angelų stiklo plakečių.
 
Bet dabar – ne apie tai.
 
Žalias prieškambaris
 
Prieškambaris – taip pat tokia pat svarbi gyvenamoji vieta, kaip ir kitos erdvės. Juk vos tik įžengę į namus susidarome vaizdą, kas yra jų šeimininkai. Tai ne koks tamsus kambariukas, kur sumesti seni ir nereikalingi daiktai.
 
Sigita prieškambariui specialiai skyrė daugiau erdvės, nors jos buvo tiek mažai. Tą erdvę reikėjo atkovoti iš svetainės. Tad buvo prailginta svetainės siena ir sujungta su koridoriumi. Prie jos svetainėje atsirado vietos pastatyti komodą. Koridorius – žalios spalvos lyg jaukus gamtos kampelis. Ta pati spalva vyrauja ir gyvenamojoje erdvėje. Virtuvės baldai – žalsvo atspalvio.
 
„Gamta turi ateiti į namus spalvomis. Žalia – kaip pieva ir miškas“, – sako S. Grabliauskaitė.
 
Prieškambaryje esantis angelas į Sigitos namus atkeliavo iš Nidos. Jis kabo ant durų priešais veidrodį. Skrabalas atgabentas iš Vilkijos.
 
„Tie daiktai mano namuose neatsirado atsitiktinai. Jie turi savo aurą“, – sako ji.
 
Vaistažolių knyga
 
Sigitai ypač brangūs daiktai, atkeliavę iš jos senelių namų. Menininkė daug ką išsaugojo, nors nuo laiko tėkmės kai kurie daiktai sutrūnijo ir aptriušo, juos buvo galima išmesti.
 
Tai ir jos senelio skutimosi reikmenų dėžutė, pintinė grūdams laikyti, vaidilučių aukuro akmeninis dubenėlis ugniai išsaugoti. Lyg iš laimės skrynelės, gautos iš studentų, atvožusi dangtį ji ištraukė seną vaistažolių knygą.
 
„Mano senelė išmanė gydymą vaistažolėmis. Jai neprireikė žinių iš tos knygos, bet kai ji pasakė, kad joje viskas gana tiksliai aprašyta apie gydomąsias žoles, tą knygą iki šiol laikau kaip senelės atminimą“, – pasakojo dailininkė.
 
Stiklinis kalėdinis lopšys
 
Iš stiklo menininkės S. Grabliauskaitės namų laikinai į parodą Užutrakio dvaro buvusiame svirne iškeliavo stiklo skulptūros „Moterys pakrantėje“, „Angelų atspindžiai“, „Rankų altorius rytai ir vakarai“, „Miegantys tyloje“, „Išlikimas“, spalvotos stiklo plaketės.
 
Kaip jūsų namuose atsirado tapybos paveikslai, kur vaizduojama pusė moters?
 
Tapyba neseniai atsirado mano kūrybiniame gyvenime. Šią vasarą tapybos plenere nutapiau dešimt paveikslų apie moterį kaip gamtos dovaną. Kažkas manęs paklausė, kodėl paveiksluose pavaizdavau tik pusę moters. Kur yra kita jos pusė?
 
Į tuos paveikslus reikia gerai įsižiūrėti – tos moterys gyvos, nors jų yra tik po pusę. Jos paslaptingai vilioja, žvelgdamos iš po rėmelio kraštelio. Moterys – abstrakčioje mėlynoje erdvėje. Jos bendrauja ramiai šnekučiuodamosi.
 
Apskritai mano darbuose nėra viso žmogaus kūno. Tik jo dalis. Taip atsirado ciklai „Miegantys tyloje“.
 
Kaip jūsų namai prisipildė stiklo? Štai dar viena detalė – stiklinės lelijos ant virtuvės stalo.
 
Viskas atsirado netikėtai ir palengva. Pamaniau, ar verta pirkti, jei galiu pati pasidaryti. Mūsų seneliai buvo išradingi ir darbštūs – jie daug ką mokėjo daryti. Laimei, tai išsaugota etnografiniame Rumšiškių muziejuje.
 
Tai yra mūsų namai su austomis staltiesėmis, lovatiesėmis ir rankšluosčiais bei rankų darbo baldais. Tačiau laikai keičiasi, ir šiuolaikinis žmogus neturi kada gražinti savo namų. Viskas daroma prabėgomis ir chaotiškai. Jei negaliu nieko pakeisti, turiu susitaikyti su tuo, kas yra. Dariau tai, ką sugebėjau. Mano sukurtas kalėdinis lopšys – kartu ir padėklas kavai.
 
Daugelį mano sukurtų darbų iš stiklo galima panaudoti ir buityje. Stiklas vis labiau pritampa buityje. Tačiau vazelių nekuriu.
 
Gyvenimas aplink barą
 
Mėgstamiausia Sigitos vieta namie – prie baro. „Aplink barą sukasi mano gyvenimas. Tarkime, gaminu valgyti, bet šalia burba televizorius ir įjungtas kompiuteris. Eidama miegoti išskleidžiu sudedamąją sofą, ji užima labai nedaug vietos“, – pasakojo ji.
 
Iš medinės dėžutės Sigita ištraukė du porcelianinius puodelius. Toje dėžutėje juos laiko dėl vietos stokos. „Man patinka daugelį brangių daiktų, ypač kurie priklausė mano artimiesiems, tvarkingai sudėti į dėžutes ir laikyti atminčiai. Juk tie daiktai neskirti kasdieniam naudojimui. Mama man sakydavo, kodėl laikau senus daiktus. Bet kaip galima išmesti tai, kas buvo mūsų šeimos. Po stiklu padėčiau savo senelio megztą pirštinę, bet jos neturiu“, – šypsosi dailininkė ir rodo, kaip jai pavyko išsaugoti kai kuriuos daiktus.
 
Ar ne per maži namai stiklui? Dailininkė šypteli, kad vieta, kurioje gyvena, yra patogi – arti darbas ir jaukus gamtos kampelis prie dviejų upių santakos. Ta vieta labai patogi miesto žmogui.
 
Kai tik turi laisvo laiko, ji nuolat eina pasivaikščioti prie santakos.
 
„Gal reikėtų daugiau vietos mano kūriniams, bet kol kas nenoriu niekur keltis. Jei galėčiau šioje vietoje praplėsti savo namų erdvę, būčiau patenkinta“, – užsiminė Sigita.
 
„Lietuvos žinių“ nuotr.
 
www.lzinios.lt
 
Nuotraukoje: Nuo jaunystės stiklo menininkė S. Grabliauskaitė žarsto stiklo gabaliukus lyg lietaus lašelius

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra