Stengtis prie idealo – tai kiekvieno žmogaus priedermė

Autorius: Data: 2011-04-07 , 12:20 Spausdinti

2011 m. kovo 30 d. Panevėžio kraštotyros muziejuje Moigių parodų salėje iškilmingai atidaryta unikali paroda, skirta Gabrielės Petkevičaitės-Bitės 150-osioms gimimo metinėms paminėti – „Gabrielė Petkevičaitė-Bitė: kilni pareiga kilti ir kelti“.

Parodą atidarė jos globėja Seimo pirmininkė Irena Degutienė, pažymėdama, kad Gabrielė Petkevičaitė – Bitė buvo unikali asmenybė.

„G. Petkevičaitė – Bitė mylėjo žmones, jais rūpinosi. Ji visą save, kaip ta bitelė, išdalino visiems aplinkiniams. Jos kūrybą yra persmelkta meile Lietuvai ir žmonėms. Savotišku jos gyvenimo kelrodžiu buvo įsitikinimas, kad ji, būdama lietuvė, turi viską padaryti, kad čia, Lietuvoje, žmonėms gyventi būtų gera. Ir tai ji darė iš visos širdies“, – sakė I. Degutienė.

Parodoje pristatoma G. Petkevičaitės-Bitės – rašytojos, pedagogės, aktyvios visuomenininkės ir politikės – intensyvi visuomeninė veikla, ryšiai su Tautinio atgimimo epochos, tarpukario Lietuvos inteligentais, politikais. Atkurtas rašytojos darbo kambario interjeras su autentiškais rašytojos baldais, asmeniniais daiktais, leidiniais, išlikusia nedidelė turtingos Petkevičių namų bibliotekos dalimi. Atkurtas prieškario mokyklos interjeras, pristatantis to meto mokymo priemones, Panevėžio gimnazistų naudotą virdulį, G. Petkevičaitės ir kitų gimnazijos mokytojų sukurtos mergaičių uniformos modelį. Pristatoma rašytojos gimtinės – Puziniškio dvarelio – aplinka. Parodoje eksponuojami ir visiškai nauji eksponatai, tai 50 litų kolekcinė sidabrinė moneta, skirta G. Petkevičaitės-Bitės jubiliejui, kurios autorius Rimantas Eidėjus bei skulptoriaus A. Pajuodžio sukurtas medalis, kuris kasmet per G. Petkevičaitės-Bitės gimtadienį Panevėžyje bus teikiamas labiausiai tarnystei Lietuvai ir sekimu G. Petkevičaitės-Bitės idealais nusipelniusiems žmonėms.

Panevėžio kraštotyros muziejaus vyriausioji muziejininkė bei parodos organizatorė J. Gaidelienė sako, kad norit kuo išsamiau atskleisti G. Petkevičaitės-Bitės asmenybės išskirtinumą, parodą lydi edukacinės programos „G. Petkevičaitė-Bitė – kaimo daktarė“ ir „Svečiuose pas Bitę“.

„Tikimės, kad prieš 150 metų didžiosios humanistės Gabrielės Petkevičaitės-Bitės teigtos gyvenimo vertybės nepaseno, kad jos įkvėps mus kilniai darbuotis savo tautos labui“, – išreiškė viltį J. Gaidelienė.

Gabrielė Petkevičaitė-Bitė (1861–1943) – garsiausia XIX a. pabaigos – XX a. pradžios Panevėžio krašto rašytoja, dramaturgė, publicistė, pedagogė, visuomenės ir kultūros veikėja, filantropė, gydytoja ir pažangi ūkininkė, politikė, literatūros istorikė ir etnologė – pasiaukojimu visuomenės reikalams, demokratinių vertybių propagavimu buvo viena šviesiausių asmenybių, pažiūromis ir darbais gerokai pranokusi gyvenamąjį laikmetį.

2011 m. sausio 6 d. Panevėžio miesto savivaldybės taryba G. Petkevičaitei-Bitei suteikė miesto garbės pilietės vardą. Ji – šeštoji Panevėžio garbės pilietė.

Daugiau informacijos: Raimonda Monkevičiūtė, Ryšių su visuomene ir lankytojų aptarnavimo specialistė, Panevėžio kraštotyros muziejus, Vasario 16-osios g. 23 Panevėžys, tel.: (8-45) 596181, informacija@paneveziomuziejus.lt

Tomo Stasevičiaus nuotr.

Panevėžio kraštotyros muziejus , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra