Steigiama Europos atminties ir sąžinės platforma

Autorius: Data: 2011-10-12 , 11:00 Spausdinti

2011 m. spalio 14 d. Prahoje (Čekijos Respublika) bus steigiama Europos atminties ir sąžinės platforma. Steigėjai yra 19–ka institucijų, užsiimančių totalitarizmo istorijos tyrimais, iš 13-kos Europos Sąjungos valstybių.

Platformos steigimo dokumentai bus pasirašyti dalyvaujant Vyšegrado grupės šalių premjerams ir Europos Parlamento Vice-pirmininkui Laszlo Tokes. Platformos steigėjais taps ir dvi Lietuvos organizacijos: Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti sekretoriatas ir Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centras. Tarptautinei komisijai atstovaus vykdantysis direktorius Ronaldas Račinskas.

Po Lietuvos ir kitų Vidurio ir Rytų Europos šalių iniciatyva 2008 m. balandžio 8 d. suorganizuotų viešųjų klausimų Briuselyje dėl tinkamo totalitarinių režimų nusikaltimų įvertinimo Europiniu mastu, tų pačių metų lapkričio mėn. Čekijos Respublikos Vyriausybės iniciatyva buvo įsteigta tarptautinė darbo grupė Europos atminties ir sąžinės platformai suformuoti. Platformos sukūrimas ir tinkamo totalitarinių režimų nusikaltimų įvertinimo idėjos buvo palaikytos 2009 m. balandžio 2 d. Europos Parlamento rezoliucijoje. Platformos idėja buvo sustiprinta 2009 metais birželio mėn. Čekijos prezidentavimo ES metu, priėmus atitinkamus sprendimus Bendrųjų ir išorinių reikalų taryboje, o taip pat 2011 metais, prezidentaujant Vengrijai (birželio mėn.) ir Lenkijai (rugpjūčio mėn.), priėmus sprendimus Vidaus reikalų taryboje. Europos Komisija savo 2010 m. gruodžio 22 d. pranešime „Totalitarinių režimų nusikaltimų Europoje atmintis“ Europos Parlamentui ir Tarybai pristatė Platformą kaip svarbią europinę iniciatyvą ir be kita ko pabrėžė, kad „visų veikiančių institucijų ir veikėjų iš visų ES šalių apjungimas, įskaitant akademinius ir nepriklausomus tyrimų centrus bei ekspertus, siekiant pasikeisti patirtimi, analize ir geriausia praktika, įskaitant kaip Šalys narės edukacinėmis priemonėmis stiprina kolektyvinę istorinę atmintį, yra geriausias būdas stiprinti visuomenės supratimą šioje srityje“.

Atsižvelgiant į tai, yra numatyta, kad Europos sąžinės ir atminties platforma apjungs vyriausybines Šalių narių institucijas ir nevyriausybines organizacijas, dirbančias totalitarinių režimų tyrimo, dokumentavimo, švietimo ir visuomenės supratimo stiprinimo srityse. Prahoje susirinkę Platformos steigėjai ne tik pasirašys steigimo dokumentus, tačiau patvirtins organizacijos įstatus, išsirinks vadovus, aptars ilgalaikius strateginius ir artimiausio laikmečio planus, planuoja padaryti kelis bendrus pareiškimus aktualiais šiai temai klausimais.

Pasak aktyvaus istorinio teisingumo atstatymo proceso Lietuvoje ir Europoje dalyvio bei Europos sąžinės ir atminties platformos steigime dalyvausiančio Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti vykdančiojo direktoriaus R. Račinsko: „Tai dar vienas labai svarbus žingsnis, kurį kaip pasiūlymą Lietuva įvardino dar 2007 metais, institucionalizuojant istorinio teisingumo atstatymo procesą ir tinkamai įvertinant sovietinių – komunistinių režimų nusikaltimus tarptautiniu mastu“.

Daugiau informacijos: Ronaldas Račinskas, tel. 8-698-42330

Tarptautinės komisijos sekretoriatas

Scanpix nuotr.

Lietuva - Čekija , , , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra