Šri Lanka – rojus mylintiems dramblius

Autorius: Data: 2013-06-03 , 08:13 Spausdinti

Dainius KINDERIS

Indijos vandenyno pietuose, šalia visiems puikiai žinomos garsiosios Indijos, yra ne ką mažiau žinoma, bet žymiai mažesnė šalis – Šri Lanka, kai kuriems geriau žinoma Ceilono pavadinimu. Tai džiunglių, tuk tukų, aštraus maisto ir besišypsančių žmonių šalis, kur bando sugyventi net keturios svarbios religijos – islamas, budizmas, induizmas ir katalikybė.

Džiunglėse, kur karaliauja armijos įžūlių beždžionių ir ropoja riebūs driežai, už nutįsusių lianų ir išsikerojusių apraizgytų medžių slepiasi senoviniai miestai. Tokie seni ir pamiršti, kad virtę apleistais ir iš naujo atrastais muziejaus – miestais po atviru dangumi, su nuolatiniais gyventojais laukiniai gyvūnais ir laikinais įsibrovėliais ir šventos tylos drumstėjais – turistais.

Čia tvyro pakili nuotaika, kurią įmagnetina aukštai iškilusios Budos galva, virkaujanti dūdelės melodija, skirta ištraukti iš maišo apdujusią kobrą ir tolimais ataidintis duslus ir kimus, bet priverčiantis krūptelti dramblio straublio pūtimas.

Kelionės į Šri Lanką niekada nepasieina bent be vieno dramblio, o norint ir mylint šiuos įspūdingus Šri Lankos karalius, galima kasdien mėgautis artima draugija keliuose dramblių prieglaudose ir kaimeliuose bei iš tolėliau stebėti laukinius dramblius nacionaliniuose parkuose. Kad dramblys ypač svarbus Šri Lankos folklorui ir tradicijoms pasako tas faktas, kad per pačią švenčiausią šalies šventę (budistinę) – perveherą, kuomet Kandžio mieste yra išnešamas budos dantis, kuriam meldžiasi didžiulė minia, procesijos metu dantis nešamas būtent ant dramblio, ir ne bet kokio, o karališkojo. Kiekvieną gegužę, per pilnatį, švenčiami budistų Naujieji metai, dantis nešamas aplink šventyklą saugioje skrynioje, žinoma, ant paties didžiausio ir gražiausio dramblio. Dramblius prižiūri specialūs varovai mahutai – paprastai žemiausio sluoksnio kaimo bernai, nuskurę ir nesiprausę, bet puikiai pažįstantys ir jaučiantys dramblius.

Mahutai uždirba kelis kartus mažiau negu taksistai, todėl merginos nenori su jais eiti į pasimatymus ir už tokių tekėti. Bet pažiūrėti į jų santarvę su drambliais, kuriuos jie vadina „alija“ yra gražu. Jauniklius maitina pienu iš butelių, didesnius moko saliutuoti ir pakelti koją sveikinantis. Prausia šepečiais upėse, dažnas dramblys turi savo mėgstamą vietelę, ir krenta praustis ir voliotis būtent į ją.

Nors Šri Lanka labai maža (plotas kaip Lietuvos), o joje daugybė gyventojų (20 mln.), vietos laukinių dramblių kaimenėms atsiranda keliuose nacionaliniuose parkuose. Didžiausias toks parkas – Jala, bet geriausia su drambliais pažindintis Kaudulos arba Minerijos nacionaliniuose parkuose, kurie yra šalia vienas kito ir sujungti vadinamuoju „dramblių koridoriumi“, kuriuo sausuoju metų periodu drambliai leidžiasi į ilgas keliones vandens paieškoms. Drambliui per dieną reikia 150 litrų vandens, o maisto dar daugiau – per 300 kg. Taip ir rupšnoja žalią ganyklų žolę drambliai nuo ryto iki vakaro.

Jeigu ne drambliai, Kaudulos parkas atrodytų kaip tikra lietuviška ganykla. Žalia, drėgna ir horizonte rupšnojantys žolę žinduoliai minutei gali mintimis nukelti atgal į žaliuojančias vidurio platumų pievas, prie kurių esame pripratę. Iš tolo drambliai gali atrodyti kaip sveikai įmitę dideli buliai, bet artintis prie jų per arti tikrai pavojinga. Dramblių šeimas sudaro tiktai moteriškos lyties gyvūnai. Dažniausiai močiutė, mama ir vaikai. Vyriškos lyties drambliai yra poligamiški ir vaikšto iš bandos į bandą. Neatsargiems turistams pavojingos gali būti tos bandos, kuriose yra daug mažylių ir juos ypač sergi agresyviai nusiteikusios mamos.

Šri Lankos drambliai, kaip ir visų kitų Azijos šalių – Tailando, Indijos, Kambodžos ar Laoso drambliai yra mažesni nei afrikiniai. Ypač proporcingai mažos jų ausys. Be to, labai retas dramblys Šri Lankoje turi iltis, o jei ir turi, tai tik fragmentą tokio, kokiu gali didžiuotis afrikinis dramblys. Akis į akį su prijaukintais drambliais galima susidurti Sigirijos kaime, kur jie marširuoja pirmyn atgal vieninteliu kaimo keliu, nešdami svyruojančius turistus. Bet geriausia vieta pajusti dramblių kaimenės jėgą, paglostyti drambliuką ir iki soties atsižiūrėti kaip jie ėda, žaidžia, bėgioja, yra Pinavelos dramblių prieglauda, kur slaugomi maži drambliukai našlaičiai ir laikomi didesni drambliai, kuriems reikia pagalbos. Tai įspūdinga vieta, nesvarbu ar pliaupia lietus ar tvoskia saulė, ar drambliai maudosi ar ėda, ar žaidžia, ta atmosfera užburia ir norisi čia pabūti kaip galima daugiau.

O jeigu ne drambliai, Šri Lanka turi daug daugiau įdomių ir keistų gyvūnų, kuriuos malonu stebėti – varanai, beždžionės, povai, iguanos ir daug kitų.

Pasaulis , , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra