Sprendžiamas Dominikonų vienuolyno rūsiuose esančių palaikų likimas

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

Vilniuje Dominikonų vienuolyno rūsiuose lankėsi Kultūros vertybių apsaugos departamento (KVAD) komisija, siekdama išsiaiškinti, kaip išspręsti bažnyčios rūsiuose esančių palaikų klausimą. Apžiūrėję palaikus komisijos nariai pripažino, kad jų laikymo sąlygos yra netinkamos.
Šv. Dvasios (Dominikonų) bažnyčios klebono Miroslavo Grabovskio nuomone situacija skandalinga, nes palaikai nėra elementariai gerbiami, dėl to vengiama lankytojų. Daug nerimo kelia palaikų, esančių už stiklo, būklė. Tik pilnai sutvarkius palaikus, klebonas neprieštarautų tam, kad rūsiai būtų prieinami visuomenei.
Žmonių palaikai rūsiuose yra keliose kriptose. Dauguma jų karstuose, bet abejotina, ar karstai tikrai yra originalūs, nes palaikai ir karstai buvo daug kartų judinti. Patys palaikai yra įvairiose natūralaus irimo stadijose – nuo mumifikavimo iki pilno skeletavimo, daugumoje kriptų jų būklė stabili. Didelė dalis palaikų yra nepilni ( palaidi kaulai ar trūksta atskirų kūno dalių ).Individų skaičius gali būti vertinamas dešimtimis ir šimtais.
Komisijos nario docento Rimanto Jankausko nuomone palaikus reikėtų palaidoti nuošalioje kriptoje arba kapinėse, rūsius išvalyti, taip pat būtina atlikti kai kurių patalpų archeologinius tyrimus, padėsiančius nustatyti palaidojimų mąstą rūsiuose. Antropologų ir istorikų nuomone tikėtina, kad palaikai yra iš XVIII-XIX amžių, t.y. gana vėlyvi. Tarp jų  ko gero nėra aukštesnio rango asmenų palaidojimų, nes jų kapavietės yra žinomos, tad jų eksponuoti nereiktų. Prieš antropologinius tyrimus siekiant nuraminti visuomenę, reikia bakteriologiškai ištirti kriptoje už stiklo esančius palaikus.
Komisija nutarė pasiūlyti KVAD vadovybei užsakyti dominikonų rūsių istorinius tyrimus, kurie apibendrintų visų anksčiau tirtų, inventorizuotų ar aprašytų darbų rezultatus.Tyrimai turėtų būti orientuoti į galimą palaidotųjų požemiuose identifikavimą.Taip pat turėtų būti atlikti žvalgomieji archeologiniai ir architektūriniai tyrimai, vienas iš jų tikslų – rasti kriptą, kurioje galima būtų patalpinti palaikus ir juos užmūryti, pagrindinis architektūrinių tyrimų tikslas – išsiaiškinti rūsių planą ir laikotarpius, jų vertes.Būtina atlikti ir antropologinius tyrimus, kurių metų išaiškėtų asmenų skaičius, lytis, amžius, patologija. Praplėtus tyrimų apimtį, galima nustatyti mirties priežastį. Turint tyrimų išvadas, galima teikti pasiūlymus dėl palaikų tvarkymo pobūdžio. Šių tyrimų metu fiksuoti karstų liekanas su monografijomis, piešiniais ir kitais įrašais, dekoratyvinėmis detalėmis.

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra