Sporto ir kolekcionavimo entuziastas – Zenonas Gramackas

Autorius: Data: 2012-02-23 , 14:12 Spausdinti

Šarūnas ŠIMKEVIČIUS, Alytus

Zenonas Gramackas gimė 1947 m. Alytuje. Mokėsi Alytaus 2-oje vidurinėje mokykloje. 1970 m. baigęs studijas Kūno kultūros institut grįžo į gimtąjį miestą ir pradėjo dirbti Sporto mokykloje. Ugdė stalo tenisininkus Simne, dirbo kūno kultūros mokytoju Santaikos vidurinėje mokykloje.

1971 m., dėl puikių organizacinių gebėjimų, pakviečiamas dirbti Alytaus komjaunimo komiteto sekretoriumi, tačiau su sportu nesiskiria – organizuoja daug stalo teniso turnyrų, puoselėja įvairias sporto šakas, ieško rėmėjų.

Alytuje pastačius ir atidarius Sporto rūmus, juose dirba sporto organizatoriumi, vėliau vadovauja plaukimo baseinui. 1982–1992 m. – Sporto rūmų direktorius.

1994 m. įgyja tarptautinę stalo teniso teisėjo kategoriją. Teisėjauja Pasaulio ir Europos čempionatuose, universiadoje, daugelyje tarptautinių turnyrų.

Penkerius metus dirbo Alytaus rajono savivaldybės administracijos sporto organizatoriumi. Trejus metus vadovauta ir Alytaus rajono sporto centrui.

Z. Gramackas yra Lietuvos tautinio olimpinio komiteto apskrities vykdomasis direktorius, Alytaus apskrities sporto tarybos pirmininkas, Lietuvos sporto padalinių vadovų asociacijos valdybos narys (daug dirba sporto įstatymų leidybos srityje), Tarptautinės stalo teniso federacijos kolekcininkų klubo tikrasis narys, Lietuvos stalo teniso asociacijos teisėjų valdybos narys, tarptautinės kategorijos teisėjas (trečią dešimtmetį renkamas į geriausių Lietuvos stalo teniso arbitrų dešimtuką), Lietuvos kūno kultūros ir sporto žymūnas.

Zenonas potraukį sportui, kaip ir daugelis jaunų žmonių, pajuto besimokydamas vidurinėje mokykloje. Draugavo su įvairiomis sporto šakomis, tačiau jo palankumą ir ištikimybę visam gyvenimui išsikovojo stalo tenisas. Dar būdamas moksleivis laimėjo ne vieną medalį respublikinėse varžybose. Tapęs diplomuotu treneriu, sėkmingai ugdė stalo tenisininkus. Būdamas geras sporto organizatorius, padėjo tobulėti, siekti puikių rezultatų, skinti pergales įvairių sporto šakų atstovams.

„Dirbu pagal galimybes. Galbūt kai kam ir nepatinka, kad per daug padarau. Visada sakiau, jog dirbu ne kategorijoms, ne planams, ne politikams, o žmonėms. Kai žmonės patenkinti mano organizuotu renginiu, kai džiaugsmu švyti jų veidai – man maloniausia. Laimingas ir tuomet, kai teisėjauju, pavyzdžiui, pasaulio čempionate ar pasaulio taurės renginyje, kurio finalinio susitikimo prizinis fondas – 120 tūkstančių dolerių. Tai yra mano garbė, mano svarbus laimėjimas,“ – sako tarptautinės kategorijos teisėjas Z. Gramackas.

Kolekcionavimu Zenonas susidomėjo, kai ėmėsi padėti šio pomėgio pagautiems žmonėms. Į jį, tuometį Sporto rūmų direktorių, kreipėsi būrelis filatelistų, numizmatų ir kitų kolekcininkų, prašydami skirti rūmuose kokį nors kampelį sekmadieniniams bendraminčių susiėjimams.

Sporto rūmų bazė buvo didelė, čia treniruotis ar į varžybas atvykdavo įvairios SSRS rinktinės. Dovanų atveždavo gairelių, ženkliukų, kitų suvenyrų su sporto atributika. Ir taip prie rūmų direktoriaus pamažu ėmė sėlinti kolekcionavimo aistra.

Beje, 2006 m., po ilgos pertraukos, Zenono iniciatyva šis klubas – atkurtas. Iš pradžių Z. Gramacko vadovaujami (jis yra Alytaus kolekcininkų klubo, vienijančio 40 tikrųjų narių, prezidentas) kolekcininkai kas sekmadienį rinkdavosi Alytaus rajono kultūros centre (Kepyklos g. 17), paskui – kaip ir senais laikais – vėl Sporto rūmuose, o dabar – miesto stadione. Pasak Z. Gramacko, vienas iš kolekcininkų klubo tikslų – sudominti šiuo pomėgiu, pritraukti kuo daugiau žmonių. „Tai, ką renki, – strateginė valiuta, geriausias investavimo būdas. Verčiau jau investuoti į vertės neprarandančius daiktus, nei pinigus laikyti banke,“ – sako Zenonas. O štai vertingiausioms kolekcijoms laikyti bankas – pati tinkamiausia vieta. Tuo jis įsitikino, kai prieš kurį laiką buvo apvogtas: išnešti ne tik pinigai, bet ir vertingi eksponatai. Žinoma, pačiam klubo prezidentui kolekcionavimas pirmiausiai yra hobis, o ne apdairi, tikslinga investicija.

Zenono iniciatyva kolekcininkų klube rengiamos ir parodos, jų suorganizuotos jau 6 (fotoaparatų, monetų, popierinių pinigų, katalogų, šaltųjų ginklų, filatelijos).

Z. Gramacko stalo teniso atributikos kolekcija eksponuota ir Šveicarijoje, Lozanos olimpiniame muziejuje. Beje, tarptautinė stalo teniso federacijos kolekcininkų asociacija, kuriai priklauso ir jis, priima ne bet kurį, reikia parodyti ką turi.

Taip pat Zenonas garsėja kaip kolekcininkų parodų organizatorius – vien DnB NORD banke jų buvo surengta jau apie 40.

Zenono kolekcijoje yra daug temų. Jam pagrindinė – tai stalo teniso atributika. Vien ženkliukų jis turi surinkęs 2 000 skirtingų. Šis rinkinys buvo trečias SSRS, dabar – šeštas Europoje. Beje, renka ir kitus ženkliukus sporto tematika. Kai kurie ženkliukai turi savo kainą. Įdomu, kad nusipelniusio sporto meistro ženkliukas kainuoja 500 litų, o nusipelniusio sporto trenerio – 200. Tačiau Zenonas juokauja, kad jam pačiam vienas iš brangesnių – tai tarptautinės stalo teniso kategorijos teisėjo ženkliukas. Brangus ne dėl savo kainos, kuri yra tik 20 eurų, bet dėl teisės jį nešioti.

Renka ir šiuolaikines jubiliejines progines monetas, turi ir nemažą filatelijos kolekciją. Iš filatelijos paminėtina beveik pilna senosios Lietuvos pašto ženklų kolekcija. Turi jis ir brangiuosius pašto ženklus. Jo teigimu – turimas Vaitkus – tikrai originalas, nes įsigytas dar prieš 15–20 metų, kada nebuvo tokių didelių galimybių padirbinėtojams. Taip pat renka ir šiuolaikinius pašto ženklus, daugiausiai sporto tematika. Didelė jo vokų kolekcija – 2 000 švarių ir antspauduotų.

Zenonas šeimoje visada stengėsi būti visiškai savarankiškas. Net mintyse nepuoselėjo troškimo, kad žmona apie jį šokinėtų, paslaugiai patarnautų. Puikiausiai suprato, kad rūpesčių jai pakanka – juk šeimoje augo trys sūnūs. Važiuodavo į užsienį – niekas kitas jo lagaminų nekrovė, gardesnių produktų neieškojo.

Pasigaminti valgį ne tik ne problema, bet ir didžiulis malonumas: kepdamas, virdamas jis gerai atsipalaiduoja. Kulinarija – dar vienas pomėgis, kurį galbūt nulėmė ir prigimtis – juk tėvas buvo puikus kulinaras, konditeris. Zenonas ypač mėgsta gaminti sriubas. Ir jas valgyti – net tris kartus per dieną.

Visi trys sūnūs nemažai laiko gyveno Danijoje. Du ir dabar likę Kopenhagoje. Vyriausias Irmantas ankstyvojoje jaunystėje – puikus plaukikas, PDG daugiakovės Lietuvos komandų varžybų prizininkas, Lietuvos jūrų daugiakovės čempionas, gyvena ir dirba Alytuje.

Z. Gramackas šypsosi: pernai fiziškai pajuto turįs širdį. O atmintis kuo puikiausia: kai planuojant renginį būtini, pavyzdžiui, dvidešimt punktų, jis neužsirašinėja – ir taip viską prisimena. Gyvenime pas medikus nesilankė, tik turėjo didelę traumą: iš trečio aukšto nukritęs ant betono. Sveikata nesiskundžiantis ir energijos nestokojantis Zenonas tikisi dar gerokai padirbėti, nemažai nuveikti. Jo svajonė – kad Alytuje būtų įsteigtas sporto muziejus.

„Sukaupta patirtis – tai mano bankas. Juo naudojuosi įgyvendindamas savo sumanymus. Kai patyrimo, žinių pačiam nereikės, mielai konsultuosiu kolegas. Nebijau išsakyti nuomonę, pakovoti už savo tiesą, nors tai daug kam nepatinka.

Žmogaus metai – ta tik skaičiai, statistika; nuo jų reikia nusigręžti – tai sumažina įtampą, skatina siekti to, kas dar nepasiekta, įgyvendinti suplanuotus sumanymus“, – sako Z. Gramackas.

O svarbiausia – neišduoti esminiai gyvenimo ir vertybiniai principai, įskiepyti dar tėvų, – būti sąžiningu, atsakingu, laikytis duoto žodžio, neapvilti kitų žmonių pasitikėjimo.

2007 m. Alytuje vyko renginiai, skirti Lietuvos stalo teniso asociacijos 80-mečiui. Pirmiausia Z. Gramackas Alytaus sporto ir rekreacijos centre suorganizavo šventę paminėti LSTA 80-metį. Zenonas paprašė asociacijos vadovų šią šventę surengti Alytuje, kuriame ir pradėjo skleistis garsių tenisininkų meistriškumas. Pastačius Sporto rūmus, atsirado galimybė organizuoti įvairius stalo teniso renginius. Todėl asociacijos vadovai ir sutiko, kad ši reikšminga šventė būtų paminėta Alytuje. Šventės metu veikė ir paroda, kuri vėliau eksponuota ir DnB NORD banke.

Buvo eksponuota gausi šio sporto atributika – ženkliukai, pašto ženklai, atvirlaiškiai, medaliai, suvenyriniai stalo teniso kamuoliukai, raketės, ankstesnių laikų sportininkų meistriškumo, teisėjų kategorijų ženklai, įvairūs teisėjų atributai, gairelės, įdomius, reikšmingus įvykius menančios nuotraukos, leidiniai, stalo teniso čempionatų akreditacinės kortelės, katalogai, iš kurių sportininkai renkasi įvairių firmų gaminamą inventorių, daug kitų įdomių dalykų.

Neliko pamiršti ir neįgaliųjų stalo teniso akcentai – tai patvirtino ir parodos atidaryme dalyvavęs Alytaus neįgaliųjų sportinio sveikatingumo klubo „Viltis“ vadovas, Atėnų paraolimpinių žaidynių prizininkas, lengvaatletis Algirdas Tatulis.

Savo asmeninio jubiliejaus proga Zenonas surengė parodą DnB NORD banko Alytaus klientų aptarnavimo skyriuje. Alytiškis entuziastas čia eksponavo savo surinktus Lietuvos sportininkų, trenerių, sporto organizacijų, visuomenininkų apdovanojimus, Lietuvos kūno kultūros ir sporto departamento prie Vyriausybės ir olimpinio komiteto, kai kurių draugijų aukščiausius apdovanojimus.

Jubiliejaus proga Z. Gramacką pagerbė ne viena organizacija. Kūno kultūros ir sporto departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės už nuopelnus Lietuvos sportui apdovanojo Sporto garbės komandoro ženklu, Lietuvos sporto draugija „Žalgiris“ – aukščiausiu apdovanojimu – Garbės ženklu, Lietuvos tautinis olimpinis komitetas – Aukso žvaigžde ir dailiame futliare – pergamente išrašyta Piere Coubertino „Odė sportui“. Lietuvos stalo teniso asociacija, Lietuvos sporto padalinių vadovų asociacija, Alytaus apskrities viršininko administracija sukaktuvininkui įteikė Padėkas už nuoširdų ilgametį darbą.

2012 m. vasario mėnesį Zenozas Gramackas organizavo net 2 parodas. Vasario 16-osios – Lietuvos Valstybės atkūrimo dienos – išvakarėse Alytaus Jurgio Kunčino viešojoje bibliotekoje atidaryta paroda „Nepriklausomos valstybės kūrimo liudijimai“. Parodoje eksponuojami Alytaus kolekcininkų Zenono Gramacko, Virginijaus Oželio, Gintauto Šapokos, Gintaro Lučinsko, Juozo Kazlausko, Zeniaus Kelminsko, Vidos Veličkienės, Algimanto Antanavičiaus ir Giedrės Bulgakovienės XIX–XX amžiaus unikalūs eksponatai: knygos, spaudiniai, fotografijos, sporto atributika, pašto ženklai, pinigai, apdovanojimai bei kt. Atidarant šią parodą dalyvavo Alytaus miesto savivaldybės mero pavaduotojas Dobilas Kurtinaitis ir tarybos sekretorius Tomas Būdelis. Mero pavaduotojas padėkojo Alytaus kolekcininkams už gražią parodą, o bibliotekos darbuotojams – už tai, kad nepavargsta rengti tokias eksponatais turtingas parodas. Kalbėdamas D. Kurtinaitis pasveikino susirinkusiuosius Lietuvos valstybės atkūrimo dienos proga ir prisiminė 1928 metus, kada Alytaus miesto bendruomenė, minėdama kuklią sukaktį, Lietuvos valstybės atkūrimo dešimtmetį, pastatė Laisvės Angelo paminklą ir pasiūlė susirinkusiems jau dabar pradėti mąstyti apie tai, kaip po šešerių metų Alytaus miestas įamžins Lietuvos valstybės atkūrimo 100-ąsias metines.

2012-ųjų vasario 20 d. DNB banko Alytaus klientų aptarnavimo skyriuje buvo atidaryta faleristikos ir numizmatikos paroda, skirta žiemos olimpinių žaidynių Albervilyje ir vasaros – Barselonoje 20-mečiui. Jos atidaryme dalyvavo Kalgario olimpinė čempionė slidininkė Vida Vencienė ir Jungtiniuose Arabų Emyratuose IWAS pasaulio žaidynių sidabro medalio laimėtojas disko metikas Algirdas Tatulis. Parodoje eksponuojami Lietuvos olimpinės kolekcininkų asociacijos (LOKA) narių Zenono Gramacko ir Rimanto Džiauto asmeninių kolekcijų eksponatai.

www.alytausnaujienos.lt nuotr.

Nuotraukoje: Z. Gramackas

Sportas , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra