Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienos šventė Prezidentūroje

Autorius: Data: 2011-05-19, 15:31 Spausdinti

XXVII knygos mėgėjų draugijos narys Juozas JACEVIČIUS

2011 m. gegužės 9 d. Lietuvos Respublikos Prezidentūroje pirmą kartą per atkurtos Nepriklausomybės laikotarpį įvyko Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienos šventė.

Sveikindama šventės dalyvius LR Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasakė: „Tai diena, kai daugiau nei prieš šimtą metų buvo išlaisvintas keturis dešimtmečius draustas lietuviškas spausdintas žodis. Minėdami šį įvykį, prisimename visus, nepabūgusius caro žandarų persekiojimo, pasienio užkardų ir rizikavusius gyvybe, kad atgautų atimtą teisę rašyti ir skaityti lietuviškai.

Drąsiausi to meto mūsų žmonės – knygnešiai. Jie ne kardu, o spausdintu lietuvišku žodžiu stojo ginti tautos likimo. Be lietuviškų spaudinių nebūtume susitelkę saugoti kalbą, suvieniję tautos ir atkūrę valstybės.

Nuo Mažvydo ir Donelaičio iki šių dienų lietuviška knyga nuėjo įstabų augimo ir formavimosi kelią, patyrė daug išbandymų. Tarp jų – ir dešimtmečiai, kuomet nedraudė rašto, bet draudė teisybę. Nedraudė lietuviškų knygų, bet cenzūravo ir šalino iš bibliotekų autorius, neatitinkančius režimo ideologijos.

Unikalų spaudos draudimo laikų paminklą – kontrafakcinę maldaknygę – kaip lietuvių tautos vienybės ir stiprybės simbolį, pernai, lankydamasi Vatikane, padovanojau ir popiežiui Benediktui XVI.“

Paminėti šią dieną į Prezidentūrą gausiai susirinko leidėjai, rašytojai, spaustuvininkai, žurnalistai, mokslininkai, bibliotekininkai, kalbininkai, muziejininkai, studentai bei visuomeninių organizacijų atstovai.

Pranešimus apie gimtosios kalbos ir spausdinto žodžio reikšmę valstybės gyvenimui skaitė VU Knygotyros ir dokumentotyros instituto direktoriaus prof. Domas Kaunas, Spaustuvininkų asociacijos prezidentė dr. Erika Furman, Leidėjų asociacijos prezidentė Lolita Varanavičienė, Bibliotekininkų draugijos pirmininkė Alina Jaskūnienė, Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkė doc. Irena Smetonienė, žurnalų „Verslo klasė“ ir „Iliustruotasis mokslas“ redaktoriaus Aurelijus Katkevičius, Rašytojų sąjungos pirmininkas Antanas A. Jonynas, VU Leidybos magistro studijų programos pirmojo kurso studentas Mantas Bražiūnas.

Visų dėmesį patraukė žinomo bibliofilo ir kolekcininko sintautiškio Vidmanto Staniulio spaudos draudimo metų spaudinių paroda „Žemėlapių“ salėje, kurioje buvo eksponuojami itin reti ir vertingi to meto leidiniai. Tai ir knygos spausdintos kirilica (M. Valančiaus Kantičkos (1865), Evangelijos (1865), Senas aukso altorius (1866) bei kt., tai ir lietuviška periodika (nuo „Aušros“ iki „Vilniaus žinių“), tai ir spaudos draudimo laikotarpio knygos, išleistos užsienyje (oficialūs leidiniai lotyniškomis raidėmis, leisti Rusijoje arba gavus cenzūros leidimą, to meto leidiniai spausdinti JAV), tai ir Mažosios Lietuvos leidiniai, spausdinti gotikiniu šriftu ir skirti protestantų bendruomenėms.

Ypatingą ir gausiausią vietą parodoje užėmė kontrafakciniai leidiniai. Kontrafakciniais (suklastotais) vadinami tokie leidiniai, kai tyčia neteisingai būdavo nurodomi knygos išleidimo metai, vieta, kartais autorius ir kiti duomenys. Lietuvoje jie atsirado dėl konkrečių istorinių aplinkybių. Sąmoningai nurodant ne tikruosius knygos išleidimo duomenis buvo stengiamasi apsaugoti jos platintojus ir skaitytojus nuo persekiojimų. Dažniausiai rašyti metai iki spaudos uždraudimo, nes anksčiau išleistas knygas platinti nebuvo uždrausta.

Kontrafakcinių knygų išvaizda buvo kukli. Leidėjai ir spaustuvininkai tenkinosi atsitiktinai pakliuvusiu ornamentu ar kita iliustracine medžiaga. Knygose su kukliais tituliniais lapais sutinkami įvairūs šriftų ir raidžių deriniai, naudojamos paryškintos atsklandos, gražesnės pirmosios tekstų raidės. Maldaknygės paprastai būdavo aptraukiamos ruda oda su kukliais ornamentais.

Dalyviai ir svečiai negailėjo gerų žodžių Spaudos, kalbos ir knygos šventės organizatoriams, už unikalią parodą V. Staniulis apdovanotas Lietuvos Respublikos Prezidentės vardiniu atminimo medaliu. Sužavėta parodos ekspozicija dr. Irena Kubilienė p. Vidmantui padovanojo pirmąjį Maironio Pavasario balsų leidimą.

Bibliofilas ir kolekcininkas V. Staniulis sakė, kad taip pat esąs labai patenkintas renginiu Prezidentūroje. Dvigubai patenkintas tuo, kad šventė nesibaigė, nes apžvalginė spaudos draudimo laikotarpio leidinių paroda pradeda kelionę po Lietuvą. Pirmoji stotelė – 2011 m. gegužės 23 d. Trakų istorijos muziejus. Muziejaus direktorius Virgilijus Poviliūnas dėkingas Prezidentūrai už rekomendaciją šią parodą eksponuoti jo vadovaujamoje įstaigoje.

Nuotraukose:

1. D. Grybauskaitė bibliofilą V. Staniulį apdovanojo Lietuvos Respublikos Prezidentės vardiniu atminimo medaliu (Džojos Gundos Barysaitės nuotr.)

2, 3. Retų kontrafakcinių leidinių faksimilės (V. Staniulio nuotr.)

Kultūra , , , , , , , , , , , , , , , ,



Susiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra