Sparnus sutvirtins šiuolaikiškomis priemonėmis

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Žaliūkių vėjo malūno sparnų konstrukciją ketinama papildomai sutvirtinti šiuolaikiškomis priemonėmis, kad jie ateityje atlaikytų gamtos jėgų šėlsmą.
 
Toks sprendimas priimtas praėjusią savaitę Šiaulių „Aušros“ muziejuje įvykusiame Žaliūkių vėjo malūno restauravimo dalyvių pasitarime.
 
Apžiūrėję malūno pastatą restauravimo projekto vadovė Saulutė Domanskienė, konstrukcinės dalies projekto vadovas Jakovas Mendelevičius ir kiti specialistai aiškinosi priežastis, dėl ko rugpjūtį nulūžo du neseniai restauruoto malūno sparnai.
 
Nustatyta, kad sparnai lūžo dėl gamtos jėgų poveikio – stiprios liūties permerkta ir dėl to smarkiai pasunkėjusi sparnų mediena neatlaikė ne kartą kilusio stipraus, gūsingo vėjo.
 
Žaliūkių medinio vėjo malūno sparnai buvo pagaminti pagal autentišką konstrukciją, remiantis istorine ikonografine medžiaga bei išlikusių analogiškų objektų pavyzdžiais.
 
Vieno iš nedaugelio Lietuvoje senųjų malūnų funkcionavimo technologijos žinovo Egidijaus Prascevičiaus teigimu, medinių vėjo malūnų sparnai stiprių vėjų dažnai neatlaikydavo ir praeityje.
 
Malūno sparnų paskirtis – gaudyti vėją, jiems tenka didžiulės apkrovos. Nustatyta, kad malūno sparnų eksploatavimo laikas – penkeri–šešeri metai. Praėjus šiam laikui, sparnai būdavo keičiami, nes veikiama vėjo, lietaus ir šalčio sparnų konstrukcija ir mediena prarasdavo tvirtumą. Esant labai stipriam vėjui, sparnai dažnai nulūždavo.
 
Šiuo metu nulūžę ir likusieji Žaliūkių malūno sparnai yra nuimti, kol bus pagaminta ir sumontuota nauja sparnų konstrukcija. Tam, kad nesikartotų malūno sparnų lūžimai, techninio projekto autoriai rekomenduoja autentiško pavyzdžio medinės konstrukcijos elementus sustiprinti papildomais metaliniais strypais, sparnus gaminti iš lengvesnės eglės medienos.
 
Pagal konstruktorių skaičiavimus, toks sprendimas galėtų užtikrinti sparnų stiebų stiprumą esant iki 25 m/s vėjo greičiui.
 
Žaliūkių medinis vėjo malūnas ir jo technologinė įranga buvo baigti restauruoti 2009 m. lapkričio mėnesį.
 
Šiaulių „Aušros“ muziejaus nuotr.
 
www.lrt.lt
 
Nuotraukoje: Žaliūkų malūno sparnų tvirtinimo darbai

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra