Sostinės visuomenė išreiškė pagarbą Lenkijai

Autorius: Data: 2013-02-25 , 09:32 Spausdinti

Penktadienį, 2013 m. vasario 22 dieną, sostinės visuomenė – moksleiviai ir inteligentija susirinko Vilniaus Senamiesčio vidurinėje mokykloje draugiškai pasikalbėti apie Lenkiją, jos kultūrą, tradicijas, santykį su Lietuva.

Ši iniciatyva priklauso visuomenės veikėjui, tos pačios mokyklos neformalaus vaikų lavinimo vyresniajam mokytojui Žilvinui Radavičiui ir Lenkijos Respublikos ambasados Lietuvoje referentei, spaudos atstovei Malgorzata Mozyro.

Šventės pradžioje jaunimas perskaitė eilėraščius lenkų ir rusų kalbomis, vėliau labai melodingai lietuviškai padainavo gražią dainą apie Lietuvą. Moksleivius parengė pedagogės Tatjana Suprunovič, Marina Griškevičienė, Galina Mackel ir kt. Visą šią įžangą vainikavo ypač profesionaliai, tvarkingai ir linksmai atlikti Linos Klimaševskienės vadovaujamos studijos „Šokio žingsnis“ jaunųjų šokėjų šokiai. Šiame renginyje galėjome pasidžiaugti net dviem šios pedagogės auklėtinių sušoktais šokiais.

Įžanginėje kalboje Ž. Radavičius sakė, kad skirtingai yra traktuojami lietuvių ir lenkų santykiai. Kaip bebūtų, bet koks šovinizmas ar nacionalizmas yra neteisinga globaline problema virtusi daugelio politikų ar valstybių politikos dalis. Politika – tai interesai. Nei vieno normalaus žmogaus interesu negali būti blogi santykiai su kitais žmonėmis. Todėl reikia gyventi ir dirbti su meile, parodyti daugiau pagarbos bei tolerancijos vieni kitiems.

Puikiai lietuviškai kalbanti Lenkijos Respublikos ambasados Lietuvoje ekspertė, gerbiama Elžbieta Kuzborska pasidžiaugė, kad šiame vietoje ir laiku suorganizuotame renginyje skambėjo net trys kalbos: lietuvių, lenkų ir rusų. Kalbų mokėjimas tai – tarsi didžiulis intelektualinis ir dvasinis kiekvieno žmogaus lobis.

Taip pat perdavė JE Lenkijos Respublikos Lietuvoje ambasadoriaus Janusz Skolimowski, kuris dėl išvykos į Varšuvą, negalėjo dalyvauti šiame renginyje, linkėjimus.

M. Mozyro papasakojo, kad Jos bendra iniciatyva su Žilvinu Radavičiumi atsirado bendravimo internete metu ir virto gražiu bei realiu projektu.

Renginyje dalyvavo ir daugiau garbingų svečių. Tarp jų Baltstogės universiteto filialo Vilniuje „Ekonomikos-informatikos fakulteto“ dekanas, profesorius, habilituotas daktaras Jaroslaw Wolkonowski, įmonės „Litfilmas“ direktorė Oksana Černovskaja su ponu Sergejumi Černovskij, Lietuvos bajorų karališkosios sąjungos vadas Jonas Ragauskas, Tautininkų partijos atstovė Irena Buinicka, Lietuvos Totorių bendruomenės pirmininkas, dr. Adas Jakubauskas, Apolonia Skakowska vadovaujamo Stanislavo Moniuškos lenkų kultūros centro Lietuvoje atstovai Rafal Jackiewicz ir Julius Ivaškevičius, muzikologė Jūratė Landsbergytė bei kt.

Jaroslaw Wolkonowski trumpai aptarė savo vadovaujamo fakulteto veiklą, Lietuvos–Lenkijos jaunimo švietimo ir integracijos į darbo rinką perspektyvas. Mokslininko pasisakymas sukėlė abiturientų susidomėjimą, todėl jie būtinai apsilankys šioje mokslo įstaigoje.

Renginio dalyvius žavėjo melodinga Oksanos Černovskajos daina apie Vilnių („Wilno“). Žodžiai ir muzika atlikėjos, oranžiruotė – kompozitoriaus Juliaus Zubavičiaus. Oksana džiaugėsi, jos žodžiais, gražiu, maloniu ir reikalingu renginiu.

Jonas Ragauskas papasakojo apie Lietuvos bajorų sąjungos bendradarbiavimą su Lenkijos bajorais, muziejais, intelektualais. Sakė, kad Lietuvą ir Lenkiją sieja šimtamečiai kultūriniai, istoriniai ir politiniai ryšiai. Džiaugėsi, kad Ž. Radavičius taip pat yra LBKS narys ir jo giminei priklauso bajoriškasis herbas „Rudnica“.

Sakė, kad tokie renginiai yra ypač reikalingi, nes jie skatina jaunimo pilietiškumą. Tatjana Suprunovič parodė įdomių, su J. Ragausko pasakojimu ir vaikų kūryba (rodė Jakaterinos Jakobcovos, Aivaro Grubliausko, Ernesto Subočiaus, Valerijos Kuzmickajos, Dariaus Zajančkovskio ir kitų moksleivių požiūrį į Lenkiją atspindinčius piešinius) susijusių skaidrių.

Pasak vaikų, juos domina lenkų kultūra, jie mėgsta lenkiškus maisto patiekalus, nori keliauti po Lenkiją ir susidraugauti su lenkais.

Dr. A. Jakubauskas sakė, kad lietuviai su lenkais turi draugauti lygiai taip pat gražiai, kaip ir su totoriais. Padovanojo mokyklai nepaprastai įdomią knygą apie totorius „Lietuvos totoriai istorijoje ir kultūroje“. Dovaną priėmė mokyklos direktorė Galina Mackel.

Renginį intelektaliai papuošė lietuvių kalbos mokytojų Nijolės Noreikienės, Ingridos Sosnovskienės ir Raselės Antanėlienės paruošti moksleiviai: Agnieška Mažeika, Valerija Kuzmickaja ir Aivaras Vrubliauskas pasakojo apie poetą Adomą Mickevičių, Anna Kogan ir Edgaras Kutko trumpai aptarė Andriaus Volano ir Motiejaus Kazimiero Sarbievijaus veiklos bruožus.

Atlikėjai Rafal Jackiewicz ir Julius Ivaškevičius saksofonu bei okardionu atliko du klasikinės muzikos kūrinius. Vienas iš jų – M. K. Oginskio „Polonezas“ („Atsisveikinimas su Tėvyne“).

Baigiamojoje šventės dalyje gerbiama Elžbieta Kuzborska prisidėjusiems prie šio renginio asmenims įteikė ambasadoriaus pavaduotojos Maria Malgorzta Šlebioda, Charge d‘Affaires a. i., pasirašytus Lenkijos Respublikos ambasados Lietuvoje Padėkos raštus. Taip pat moksleiviams padovanojo vertingų knygų, pavaišino įvairiais skanėstais.

Vilniaus Senamiesčio vidurinė mokykla irgi padėkojo prie šio projekto aktyviai prisidėjusiems asmenims. Padėkos diplomus įteikė mokyklos direktorės pavaduotoja ugdymui Marina Griškevičienė ir Žilvinas Radavičius.

Moksleivių susitikimai su autoritetingais ir žymiais žmonėmis didina pasitikėjimą savimi. Matydami daugiau už save pasiekusius žmones, paaugliai turi galimybę nuspręsti, kas jiems yra autoritetas: gatvės chuliganai, vidutinybės ar realiai kažką gyvenime pasiekę žmonės. Turi iš ko pasimokyti, pasisemti daugiau patirties.

Projektas atgarsį gavo ne tik Lietuvoje, bet ir Rusijoje. Grafienės Natašos Duminos atsiųstame kreipimesi sakoma, kad Ji visada gerbė Lenkiją ir lenkus. Lenkija tai – nuostabi šalis su puikiomis tradicijomis. Lenkai, kuriuos ji pažįsta, skirtingai atsiliepia apie Rusiją ar kitas šalis, kurios buvo Tarybų Socialistinių Respublikų Sąjungos dalis. Tačiau visi esame panašūs pagal charakterį ir išsiauklėjimą. Esame šeimyniškai kultūriškai ir politiškai susiję. Todėl turime labiau gerbti vieni kitus ir neleisti į savo gyvenimą kištis pašaliniams asmenims, kurie tuo naudojasi.

Organizatorių inform.

Nuotraukose:

1. Jaunimas kalbėjo apie Adomą Mickevičių

2. Ekspertė E. Kuzborska perdavė linkėjimus nuo Lenkijos ambasadoriaus

3. J. Ragauskas pasisakė už glaudesnį lietuvių ir lenkų bendradarbiavimą

4. Iš kairės: dr. A. Jakubauskas, Ž. Radavičius, Oksana Černovskaja, Sergejus Černovskij

5. M. Griškevičienė ir Ž. Radavičius įteikia padėkos raštą M. Mozyro

6. Padėkos diplomas Ž. Radavičiui

7. Šokių studijos „Šokio žingsnis“ pasirodymas

Lietuva - Lenkija , , , , , , , , , , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra