Skausmingas valstybės gimimas

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

Vilniuje, buvusiuose Savivaldybės rūmuose 2004 m. kovo 20 d. įvyko eilinis visuomeninio judėjimo „Kokios Lietuvos norime“ susirinkimas, kurį vedė Rytis Kupčinskas ir Justas Dvarionas.
Prof. A. Tyla papasakojo apie įvykusį pas Premjerą priėmimą, kuriame dalyvavo grupė intelektualų (G. Česnys, B. Genzelis, M. Lukšienė, R. Pakalnis, A. Šaltenis, A. Tyla, A. Telksnys, V. Zaborskaitė ir kt.), vasario 27 d. rašte išreiškusių susirūpinimą dėl mūsų valstybėje šiuo metu susidariusios padėties. Priėmime Meilė Lukšienė kalbėjo apie valstybės griovimą, nusikalstamumo augimą, teisėtvarkos problemas, šeimos stiprinimo ir žmonių gyvenimo lygio kėlimo būtinybę, Prezidento teisinį nihilizmą, V. Uspaskicho, viešai neigiančio Nepriklausomos Lietuvos pažangą ir siekius, atėjimo į valdžią grėsmes. Premjeras aiškino, kad padėtis šalyje kontroliuojama. Jis esąs už R.Pakso atsistatydinimą, bet į apkaltos procesą kištis negalįs. Jis pats ir jo partija aiškina žmonėms, kad Darbo partijos pažadai yra nerealūs. A. Tyla pasiūlė susirinkusiems padaryti viešą pareiškimą, remiantį Konstitucinį Teismą, nes Prezidento ir jo advokatų elgesys yra efektyviausias būdas valstybei griauti.
Justas Dvarionas teigė, kad Lietuva yra kryžkelėje tarp totalitarizmo ir demokratijos. Demokartija – tai įstatymų viršenybė valstybėje. Įstatymus priima piliečių išrinktas Seimas, o jų vykdymą privalo kontroliuoti patys piliečiai, bet ne “masės”. Todėl piliečiai turi turėti vertybinį stuburą, žinoti, kokios Lietuvos jie nori. Apklausos rodo, kad dauguma žmonių dar ilgisi sovietmečio. Pilietinės visuomeninės organizacijos – “Sąjūdis”, “Piliečių forumas” ir kt. turi susiburti ir aiškinti žmonėms demokratinės santvarkos privalumus.
Gintaras Visockas atkreipė dėmesį į stiprią Rusijos įtaką mūsų ginkluotosioms pajėgoms. Daugelį postų užima pareigūnai be deramo išsilavinimo ir patirties, turintys nostalgiškų prisiminimų. To visuomenė nežino, nes per 14 metų prarasta daug patriotinės žiniasklaidos (“Respublika”, “Lietuvos aidas” ir kt.). Vadovaudamas Kyviškių eskadrilei 1991 m. R. Paksas padarė 24 šiurkščius finansinius pažeidimus. Jeigu tai būtų laiku išviešinta, šiandien ir prezidentinės krizės tikriausiai neturėtume.
Vladas Vilimas į klausimą “Kokios Lietuvos norime?” atsakė: “Tokios, kurioje Karalius būtų įstatymas”. Deja, Seimas dažnai priima korupcinius įstatymus, kurie sukelia skandalus. Tokį įstatymą, kurį galima pavadinti “Žemgrobių įstatymu”, Seimas ruošiasi priimti ateinančią savaitę, nors jis ir prieštarauja Konstitucijai.
Vytautas Landsbergis svarstė, kodėl nesiruošiama kelti baudžiamųjų bylų į Prezidentūros skandalą įsivėlusiems asmenims. Po Seimo rinkimų šalį gali užvaldyti nusikalstamos struktūros. Dabartinę sumaištį iš dalies sukėlė Premjero ir jo vadovaujamos partijos ligšiolinis neryžtingumas. A. Sakalo vadovaujama komisija atskleidė valdininkų korumpuotumą. Seimas galėtų vienu balsavimu sustabdyti Prezidentūros tyčiojimąsi iš įstatymų ir paties Konstitucinio Teismo. Bet Seime yra daug svyravimų. Jiems įveikti reikalingas pilietinės visuomenės balsas, tačiau jo negirdėti, nes pilietiniai visuomeniniai judėjimai nesugeba susiburti bendram darbui. Tuo naudojasi priešiškos jėgos, kurios pagal ALMAX planus kala žmonėms į galvas, kad visos partijos –  blogos, visos valdžios vagia. Esąs tik vienas “išgelbėtojas”, kuris išspręs visas problemas. Dabar jų tikslas – ES ir NATO sudėtyje turėti įtakojamą valstybę, palaikančią Rusijos interesus. Seime daroma tikrai daug įstatymų pataisų, bet nieko nepadarysi: pasikeitus valdžioms, prieš tai priimtus korupcinius įstatymus tenka keisti. Valstybė gimsta kančiose.
Diskusijose kalbėjo I. Uždavinys, R. Pakalnis ir kt. J. Dvarionas pristatė projektą pareiškimo, kuriuo susirinkimo dalyviai reiškia paramą Konstituciniam Teismui, kaltina Prezidentą Valstybės diskreditacija, o Seimą neryžtingumu krizės akivaizdoje.
Kitas susirinkimas, kuriame bus svarstomi socialiniai klausimai, įvyks 2004 04 17, 14 valandą.

Sena Voruta



Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra