Skatinimo priemonės jaunuoliams leis užtikrinti savanorišką karo prievolės atlikimą

Autorius: Data: 2011-04-22, 11:30 Spausdinti

Seimui pateiktas Krašto apsaugos ministerijos parengtas Karo prievolės įstatymo (KPĮ) naujosios redakcijos projektas, kuriame numatytos skatinimo priemonės jaunuoliams, leisiančios užtikrinti savanorišką karo prievolės atlikimą.

Įstatymo pataisomis siūloma karo prievolę atlikusiems jaunuoliams kompensuoti dalį sumokėtos studijų kainos, taip pat nustatant pirmenybę į valstybės finansuojamas studijų vietas atsižvelgti į atliktą tarnybą. Be to, siūloma subsidijuoti darbdavius, įdarbinusius privalomąją pradinę karo tarnybą atlikusius karo prievolininkus.

„Šios priemonės yra būtinos, norint užtikrinti pakankamą skaičių tinkamai krašto gynybai parengtų piliečių“, – teigė krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė. Pasak jos, „parengtų piliečių rezervas – svarbus šalies gynybos ramstis ir nuo jo parengimo priklauso šalies saugumas“.

„Siekdami šių tikslų, taip pat atsižvelgdami į visuomenės lūkesčius, Karo prievolės įstatymo naujoje redakcijoje numatome kelis tarnybos atlikimo variantus, savanorišką tarnybos atlikimą, taip pat priemones motyvuoti jaunus žmones atlikti šią pareigą. Nepritarus tokiam keliui, tektų grįžti prie buvusios šaukimo formos“, – pabrėžė ministrė.

Lengvata – nustatant pirmenybę į valstybės finansuojamas studijų vietas, papildomai atsižvelgiama į atliktą tarnybą – neprieštarauja šalies teisės aktams, reglamentuojantiems priėmimą į valstybės finansuojamas studijų vietas. Mokslo ir studijų įstatymas numato, kad pirmenybė į pirmosios pakopos ir vientisųjų studijų programas tenka stojantiesiems pagal jų gebėjimus, kurie nustatomi atsižvelgiant į brandos egzaminų, mokymosi, kitus rezultatus, taip pat ir specialiuosius gebėjimus.

Geriausiai vidurinio ugdymo programą baigusiųjų eilės sudaromos pagal švietimo ir mokslo ministro įsakymu tvirtinamą tvarką, kuri numato eilės sudarymo pagrindinius ir papildomus kriterijus. Papildomi kriterijai – sporto pasiekimai, motyvacija, profesinė patirtis, kt. Privalomosios pradinės karo tarnybos atlikimas priskirtinas prie papildomų kriterijų. Todėl tokia KPĮ naujos redakcijos projekte numatoma skatinamoji priemonė nepaneigia Konstitucijos 41 str. nuostatos, nustatančios, kad asmeniui aukštasis mokslas yra prieinamas pagal jo sugebėjimus.

KPĮ peržiūrą paskatino 2008 metais sustabdytas šaukimas į privalomąją pradinę karo tarnybą (tačiau galimybė privaloma tvarka pašaukti jaunuolius atlikti tarnybą panaikinta nebuvo). Dėl to kilo poreikis numatyti kitus būdus, kaip užtikrinti pakankamą skaičių tinkamai krašto gynybai parengtų piliečių.

Įstatymo pataisos numato, kad į privalomąją pradinę karo tarnybą jaunuoliai bus kviečiami savanoriškumo pagrindais, ir tik jų pritrūkus, atsitiktine tvarka bus šaukiami noro nepareiškę karo prievolininkai.

Jei turėtumėt pasiūlymų dėl skatinimo priemonių jaunuoliams, rašykite adresu vis@kam.lt (Krašto apsaugos ministerijos Viešųjų ryšių departamentas).

Alfredo Pliadžio nuotr.

www.kam.lt

Kariuomenė , , , ,Susiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra