Skaldys teisėsaugos betoną

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

Antisovietinio pasipriešinimo dalyviai neapsikentę prabilo apie apgailėtiną Lietuvos teismus, kurie buvusių KGB budelių liudijimus vertina labiau nei jų persekiotų rezistentų parodymus ir kančias.
 
Pasipriešinimo okupacijai organizacijų darbo grupės nariai Algirdas Endriukaitis, Balys Gajauskas, Algirdas Patackas, Petras Plumpa bei Nijolė Sadūnaitė kovo 19 d. paskelbė memorandumą, adresuotą aukščiausiems politiniams ir teisėsaugos pareigūnams, „Dėl laisvės kovų prasmės ribos peržengimo“, tikėdamiesi pramušti „nomenklatūrinės teisėsaugos betoną“.
 
Karas prieš istoriją
 
Rezistentai pateikė gausybę pavyzdžių iš sveiku protu nesuvokiamų bylų, kurias metų metais nagrinėja Lietuvos teismai. Jie darė išvadą, kad dėl prokuratūros ir teismų priešiško rezistencijos dalyvių viso gyvenimo teisinio ir moralinio vertinimo valstybė niekada nepasieks istorinės ir teisinės brandos.
 
„Bent vieno pasipriešinimo dalyvio teisių pažeidimas reiškia aukos paniekinimą, o laisvės kovų bendražygio neapgynimas būtų tolygus sužeistojo palikimui kovos lauke“, – rašoma memorandume.
 
Bylos lyg košmaras
 
Kalbėjusiųjų teigimu, daugeliu atvejų prokuratūrose ir teismuose kaltinimai pateikiami antisovietinio pasipriešinimo dalyviams, o kolaborantai ir sovietiniai saugumiečiai išteisinami. Įkalčiams pateikti naudojama nusikalstamos KGB organizacijos nusikalstamu būdu surinkta medžiaga ir veikų kvalifikacija kaip okupacinės valstybės tęstinumo elementas.
 
Viename teismo nuosprendyje čekistas, kuris teisme partizanus 13 kartų išvadino teroristais, įvertintas žodžiais „charakterizuojamas gerai“. Kitam žmonių trėmėjui, kuriam dalyvaujant buvo nušautas tremiamasis, skirta dvejų metų lygtinio laisvės atėmimo bausmė, „įpareigojant būti namuose nuo 22 val. iki 06 val., nesilankyti restoranuose, kavinėse, pasilinksminimų, pramogų vietose“.
 
Dar viename nuosprendyje Lietuvos apeliacinio teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjų kolegija, trejais metais sumažinusi bausmę KGB smogikui, pasiteisina: „Bausmė – ne kerštas už praeityje, nors ir esant kitokiai politinei santvarkai, padarytas nusikalstamas veikas.“ Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjų kolegija, nepranešusi ir nepakvietusi į posėdį neapklausto partizano Algirdo Žyprės, o apklaususi tik jo KGB tardytoją, vien tik pagal KGB medžiagą negrąžino jo teisių.
 
Kiti veiksmai – birželį
 
Memorandumo autoriai pateikė kelias dešimtis įvairių instancijų Lietuvos teisėjų pavardžių, ypač „nusipelniusių“ istoriniam teisingumui, sąrašą.
 
„Lietuvoje desovietizacijos nebuvo. Dėl tos priežasties senosios kolaborantinės prokuratūros ir teismo sistemos šaknys liko, pareigūnai mutavo ir prisitaikė, – pabrėžė memorandumo autoriai. – Daug teisėjų yra likę iš okupacinių laikų. Tuomet teisės kadrai buvo atrenkami kruopščiai. Mes matome, kad dalis jų liko su pasipriešinimo judėjimui abejinga ar net priešiška teisine sąmone.“
 
Kreipimesi į krašto vadovus autoriai pateikė reikalavimų sąrašą: paviešinti visuomenei statistinius duomenis apie pasipriešinimo dalyvių ir kolaborantinių bylų ikiteisminio ir teisminio tyrimo trukmes ir sprendimus, įvertinti kai kurių prokurorų ir teisėjų atvirai priešišką požiūrį į pasipriešinimo okupacijai idėjos vertinimus ir procedūrinius sprendimus, pradėti nusikalstamos okupacinės veikos ikiteisminius tyrimus Lietuvos KGB vadovaujančių darbuotojų atžvilgiu.
 
„Tvirtas ir aiškus Lietuvos valstybės institucijų moralinis, politinis, istorinis ir teisinis savigarbos elgesys, o ne žaidimas imperijos paliktomis kortomis – sąlyga Lietuvai išlikti“, – tvirtino memorandumo autoriai. Gavę atsakymus iš pagrindinių politinės ir teisinės valdžios institucijų, birželio 1-ąją memorandumo iniciatoriai skelbs pareiškimą apie kitus savigarbos gynimo veiksmus.
 
„Lietuvos žinios“ nuotr.
 
www.lzinios.lt
 
Nuotraukoje: A. Patackas ir N. Sadūnaitė prabilo apie bauginančią Lietuvos teismų panoramą

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra