Siuvėjo rinkinys papildytas net 85 naujais eksponatais

Autorius: Data: 2018-02-21 , 13:43 Spausdinti

Siuvėjo rinkinys papildytas net 85 naujais eksponatais

Dėžė „Singer“ siuvimo mašinai gabenti. Rimgaudo Žaltausko fotonuotrauka

Inga LEVICKAITĖ-VAŠKEVIČIENĖ, Lietuvos liaudies buities muziejaus vyresnioji muziejininkė, www.voruta.lt

Siuvėjo amatas tarpukario Lietuvoje buvo pats populiariausias. Beveik kiekvienas kaimas turėjo geriau ar prasčiau siuvusį siuvėją – kriaučių ar kriaučką, dar daugiau jų dirbo miesteliuose ar miestuose. Sovietmečiu, nepaisant valdžios draudimų savarankiškai verstis įvairiais amatais, siuvėjų vis tiek buvo daug. Kai kurie senieji siuvėjai tebesiuva ir dabar.

Lietuvos liaudies buities muziejuje saugoma nemažai siuvėjo amatą atspindinčių eksponatų. Daugiausia jų priklausė garsiam Rumšiškių miestelio vyriškų ir moteriškų drabužių siuvėjui Jonui Klimui (1912–1992). Tėvelio daiktus išsaugojo ir 2005 bei 2010 m. muziejui padovanojo J. Klimo dukra Stasė Klimaitė-Lekavičienė. Dalis jų eksponuojama miestelyje, gyvenamajame prekybiniame namie iš Kauno įrengtoje tarpukario siuvyklos ekspozicijoje.

Praeitais metais siuvėjo rinkinys papildytas net 85 naujais eksponatais. S. Klimaitė-Lekavičienė, tvarkydama ūkinį pastatą, atrado paties J. Klimo darytą medinę spintelę, kurioje jis laikė audinius, darbui reikalingus reikmenis. Spintelėje gulėjo maišelis su daugybe sagų, siuvimo siūlų, labai retai pasitaikantis metalinis indas tepalui su įmonės ženklais nuo „Singer“ siuvimo mašinos, į popierių suvynioti siuvėjiškos kreidos gabaliukai. Įdomu, jog dalis amatininko per visą gyvenimą sukauptų sagų buvo išlikę net nuo tarpukario laikotarpio: tai į vyriškus kostiumus siūti sagų komplektai su užrašu „For gentelmen“, sagos su Vyčiu ir ženkleliai su Gedimino stulpais pareigūnų uniformoms ir t.t. Maišelyje rasti įvairių spalvų siūlai „Gladiatorius“, „Žuvelė“ taip pat gaminti ir pardavinėti tarpukario Lietuvoje.

Tarpukario Kaune gaminti siūlai „Gladiatorius“. Rimgaudo Žaltausko fotonuotrauka

S.Klimaitės-Lekavičienės ūkiniame pastate buvo užsimetusi ir medinė dėžė „Singer“ siuvimo mašinai gabenti. J. Klimas naują kojinę siuvimo mašiną „Singer“ pirko 1930 m. iš jomis prekiavusio agento. Tarpukario Lietuvoje, kaip ir kitose šalyse buvo sukurtas agentų, siūliusių išsimokėtinai pirkti siuvimo mašinas, tinklas. Įdėtą į dėžę mašiną agentas pirkėjui dažniausiai atveždavo arklio traukiamu vežimu.

Be siuvėjo J. Klimo daiktų, Lietuvos liaudies buities muziejus pernai įgijo ir tris siuvimo mašinas: dvi rankines ir vieną kojinę „Singer“. Viena rankinė siuvamoji pagaminta XIX a. pabaigoje. Naujai įgytoji „Singer“ priklausė Kaišiadorių apylinkėse gyvenusiems siuvėjams Jurgiui Pūrui ir Algirdui Kasparui. Jos stalčiuke tebebuvo sudėtos šių amatininkų naudotos žirklės, siūlai, ritelės.

Dabar Lietuvos liaudies buities muziejaus fonduose saugomos 47 įvairių laikotarpių ir gamintojų siuvimo mašinos. Beje, siuvimo mašiną būtų galima įvardinti kaip vieną labiausiai žmonių norimų parduoti ar dovanoti muziejui daiktų…

Liaudies buities muziejus , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra