Siūloma vėjo jėgainių statybų derinimo su kariuomene tvarka įgyvendintų „vieno langelio“ principą

Autorius: Data: 2012-04-25 , 16:26 Spausdinti

Vyriausybei pateikti LR Krašto apsaugos ministerijos parengti Vyriausybės nutarimų projektai, kuriais siekiama įgyvendinti Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatyme numatytą prievolę vėjo jėgainių projektavimą ir statybas suderinti su Lietuvos kariuomene ir kitomis suinteresuotomis nacionalinį saugumą užtikrinančiomis institucijomis.

Nutarimų projektai grindžiami „vieno langelio“ principu – siekiant suderinti vėjo elektrinių projektavimą ir statybų vietas su suinteresuotomis institucijomis užteks pateikti prašymą Lietuvos kariuomenei, kuri prašymą persiųs atitinkamai kitoms institucijoms.

Nutarimuose numatyta parengti specialų žemėlapį pažymint teritorijas, kuriose vėjo jėgainių projektavimui ir statybų vietoms gali būti taikomi tam tikri apribojimai. Atsižvelgiant į tai, kad vėjo elektrinės sukelia didelius trukdžius karinei oro erdvės stebėjimo įrangai (radiolokatoriams) ir trukdo radarais stebėti ir kontroliuoti oro erdvę, sudarant minėtą žemėlapį pirmiausia bus atsižvelgiama į oro erdvės stebėjimo, kontrolės ir gynybos užtikrinimo poreikius.

Pasak Krašto apsaugos ministerijos Ginkluotės ir valdymo sistemų departamento atstovo pulkininko leitenanto Algirdo Sutkaus, didžiausia statybų apribojimų tikimybė yra vietose, kuri pastačius vėjo jėgaines, šios patektų į kariuomenės radiolokatorių tiesioginio matomumo zoną. Tačiau nustatant teritorijas, kuriose gali būti taikomi apribojimai vėjo jėgainių statyboms, bus atsižvelgta ir į galimus vėjo jėgainių trukdžius kitoms nacionalinį saugumą užtikrinančioms institucijoms“, – sakė plk. ltn. A. Sutkus.

Veikianti vėjo jėgainė, esanti radiolokatoriaus tiesioginio matymo zonoje, sudaro kliūtis radiolokacinėms bangoms plisti ir sukelia priimamų duomenų apdorojimo klaidas. Apjuosus radiolokatorių jėgainėmis, šis poveikis būtų dar didesnis ir sudėtingesnis, todėl kariuomenė su savo technika tiesiog negalėtų stebėti oro erdvės. Pavienės elektrinės taip pat gali daryti įtaką, nors ir mažesnę nei parkai.

Pasak kariuomenės specialistų, siekiant išvengti neigiamo vėjo jėgainių poveikio radiolokatoriams ir suderinti privačius ir viešuosius nacionalinio saugumo interesus, derinant statybų projektus galima butų koreguoti planuojamų statyti vėjo jėgainių aukštį, išdėstymo vietas, pasukimo kampą ir kt. techninius parametrus.

Prievolė derinti vėjo jėgainių statybas su kariuomenė galios tik naujai planuojamos statyboms.

Vėjo jėgainių neigiama įtaka radiolokatoriams pastebėta palyginti neseniai. NATO šalys su šia problema susidūrė prieš keletą metų, Lietuva – dar vėliau. Reikalavimas derinti vėjo jėgainių statybas su kariuomene ar kt. institucijomis arba draudimai statyti vėjo jėgaines tam tikru atstumu nuo radiolokatorių galioja daugelyje Europos šalių, JAV, Kanadoje. Pasaulyje nėra vieningos vėjo jėgainių poveikio radiolokatoriams vertinimo metodikos, o šie reikalavimai ir derinimo procedūros įvairiose šalyse skiriasi.

Lietuvos kariuomenės radiolokatoriai, kurie sudaro oro erdvės stebėjimo sistemą, padeda kariuomenei atlikti esminę taikos meto užduotį – stebėti ir kontroliuoti Lietuvos oro erdvę ir pasirengti valstybės gynybai. Tobulindama ir stiprindama savo oro erdvės stebėjimo pajėgumus Lietuva modernizuoja Degučių kaime (Šilutės r.) ir Antaveršio kaime (Prienų r.) esančius radiolokacinius postus, įrengiant šiuose postuose modernius radiolokatorius ir atnaujinat postų infrastruktūrą.

Nepriklausomai nuo to, ar planuojamos vėjo jėgainės pateks į minėtas teritorijas, kuriose galioja tam tikri apribojimai, jėgainių, lygiai kaip ir bet kokių kitų statinių, kurių aukštis yra 100 m ir aukštesnių, statybos visoje Lietuvos teritorijoje turės būti derinamos su Civilinės aviacijos administracija ir kariuomene, o 30 m ir aukštesnių statinių (tarp jų ir vėjo jėgainių) statybos pasienio ruože – papildomai ir su Valstybės sienos apsaugos tarnyba. Tokią nuostatą numato Aviacijos įstatymas, užtikrinantis sąlygas saugiai navigacijai.

Su kariuomene aukštų statinių derinimas visoje Lietuvos teritorijoje būtinas dėl to, kad kariuomenė visoje Lietuvoje vykdo su skrydžių saugos užtikrinimu ir skrydžių valdymu susijusias funkcijas, tokias kaip paieškos ir gelbėjimo operacijos visoje Lietuvos teritorijoje ir teritorinėje jūroje, parama civilinėms institucijoms stichinių ir pramoninių nelaimių atvejais, paramą iš oro kitoms kariuomenės rūšims ir kt.

KAM archyvo nuotr.

www.kam.lt

Kariuomenė , , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra