Siūloma griežtinti atsakomybę už rinkimų pažeidimus

Autorius: Data: 2012-12-03 , 16:48 Spausdinti

Siekiant užkirsti kelią įstatymų pažeidinėjimams rinkimų metu, siūloma griežtinti atsakomybę už rinkimų ar referendumo dokumentų praradimą ir kriminalizuoti neteisėtą poveikį rinkimų komisijų nariams bei darbuotojams. Šiuos pasiūlymus dėl rinkimų teisinio reguliavimo tobulinimo, 2012 m. gruodžio 3 d., Vyriausybės pasitarime pristatė Ministro Pirmininko Andriaus Kubiliaus sudaryta darbo grupė.

Darbo grupės pasiūlymuose taip pat numatyti ir Baudžiamojo kodekso (BK) pakeitimai – neteisėtą poveikį (atlygį ar psichologinę prievartą) rinkimų komisijų nariams bei darbuotojams vertinti kaip baigtą nusikaltimą. Šiuo metu nusikalstamu laikomas trukdymas pasinaudoti rinkimų ar referendumų teise, todėl norint pritaikyti baudžiamąją atsakomybę, būtina įrodyti, jog neteisėtas poveikis trukdė asmeniui realizuoti savo teisę rinkti, būti išrinktam ar dalyvauti referendume.

Tarp darbo grupės pateiktų išvadų taip pat numatytas siūlymas rinkiminių apygardų ir apylinkių rinkimų bei referendumų komisijų narius prilyginti valstybės tarnautojams baudžiamosios atsakomybės prasme. Tokiu būdu apygardų ir apylinkių rinkimų komisijose dirbantys ir administracinius įgaliojimus turintys asmenys negalės išvengti BK valstybės tarnautojams nustatytos atsakomybės už papirkimą ar piktnaudžiavimą bei kitas nusikalstamas veikas.

Baudą užrinkimų ar referendumo dokumentų praradimą siūloma didinti dvigubai: šiuo metu už šį administracinį teisės pažeidimą numatyta 500-2000 litų bauda, tačiau darbo grupės nuomone, atsakomybė turėtų būti griežtinama numatant nuo 1 tūkst. iki 4 tūkst. litų siekiančią nuobaudą.

Darbo grupė taip pat atkreipė dėmesį, kad siekiant didinti rinkimų skaidrumą ir apginti rinkėjų laisvo apsisprendimo teisę, Baudžiamojo ir Administracinių teisės pažeidimų kodeksų pataisų nepakanka ir yra būtina iš esmės tobulinti rinkimų sistemą. Tam siūloma sudaryti išplėstinę darbo grupę (komisiją), įtraukiant akademinės visuomenės atstovus, rinkimų organizavimo praktikus bei politinių partijų atstovus.

Šiuos pasiūlymus rengusiai darbo grupei vadovavo laikinai Ministro Pirmininko kanclerio pareigas einanti Jurgita Šiugždinienė, joje dirbo teisėsaugos institucijų, Vyriausiosios rinkimų komisijos, Ministro Pirmininko tarnybos, Teisingumo ir Vidaus reikalų ministerijų bei Mykolo Riomerio ir Vilniaus universitetų atstovai.

Spalį vykę Seimo rinkimai išsiskyrė gausiais rinkimų agitacijos pažeidimais, rinkėjų balsų pirkimo bei biuletenių klastojimo atvejais, todėl siekiant užkirsti kelią tokiems įstatymų pažeidinėjimams rinkimų metu, Ministras Pirmininkas A. Kubilius sudarė darbo grupę, kuriai buvo pavesta pateikti siūlymus dėl rinkimų teisinio reguliavimo tobulinimo – griežtesnės atsakomybės už šios srities teisės aktų pažeidimus nustatymo, rinkėjų laisvo apsisprendimo teisės gynimo, rinkimų skaidrumo didinimo.

Spaudos tarnyba

Tomo Lukšio (BFL) nuotr.

Vyriausybė , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra