Šiluvoje buvo aukojamos šv. Mišios už Lietuvos karius

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

2010 m. rugsėjo 8 d. Šiluvoje buvo surengta Švč. Mergelės Marijos Gimimo atlaidų (Šilinių) Kariuomenės ir partizanų diena.
 
Šios dienos mišiose, aukojamose už Lietuvos karius, dalyvavo krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė, Lietuvos kariuomenės vadas generolas majoras Arvydas Pocius, kiti ministerijos ir kariuomenės atstovai, kariai, taip pat Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos choras „Kariūnas“, Karinių oro pajėgų orkestras ir Garbės sargybos kuopos kariai.
 
Krašto apsaugos ministrė R. Juknevičienė kreipdamasi į visus susirinkusiuosius kalbėjo apie šių metų skiriamąjį ženklą – Lietuvos nepriklausomybės 20-metį. Pasak ministrės, Kovo 11-oji buvo tik naujo, ilgo, nelengvo kelio pradžia. „Džiaugiuosi, kad Lietuvos kariuomenėje yra daug labai atsakingų žmonių, žinančių, kodėl jie čia ir gerai suvokiančių savo pareigą. Iš visos širdies jiems už tai dėkoju. Tačiau nerimą kelią atsiradusios properšos ryšiuose tarp kariuomenės ir nemažos dalies mūsų tautos, kuri mano, kad krašto saugumas, šalies gynyba tėra tik keleto tūkstančių karių reikalas arba net svarsto, kad gynybai dėmesio ir lėšų skirti iš viso nebereikia – tegul tą naštą prisiima kiti“, – sakė ministrė. Taip pat ji padėkojo buvusiam Lietuvos kariuomenės ordinarui Jo Ekscelencijai vyskupui Eugenijui Bartuliui už dešimties metų nuoširdų darbą ir palinkėjo sėkmės naujajam kariuomenės vyskupui Jo Ekscelencijai Gintarui Grušui.
 
Šiluva – nedidelis Žemaitijos miestelis Raseinių rajone, kur, kaip pasakojama, 1608 m. pasirodė Švenčiausioji Mergelė Marija, ir tai buvęs pirmasis žinomas Dievo Motinos apsireiškimas Europoje. Nuo to laiko Šilinės – Mergelės Marijos gimtadienis – ir stebuklingu laikomas jos paveikslas kasmet sutraukia minias maldininkų. Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, savaitę trunkančiuose Šiluvos atlaiduose viena diena skiriama Lietuvos kariuomenei.
 
Didieji Šilinės atlaidai vyksta š. m. rugsėjo 8–15 dienomis. Atlaiduose pirma diena skiriama Lietuvos kariuomenei ir partizanams.
 
 
Ministrės kalba
 
***
 
Pasak Šv. arkangelo Mykolo (Įgulos) bažnyčios rektoriaus karo kapeliono Tomo Karklio, dar prieš apsireiškiant Dievo Motinai čia Šiluvoje buvo švenčiami Švč. Mergelės Marijos Gimimo atlaidai, liaudiškai tariant – Šilinės. Manoma, kad Šilinių pavadiniams kilęs nuo seno vietovardžio Šilas, iš kurio vėliau išsirutuliojo dabartinė Šiluva. Nuo 1775-ųjų, popiežiui leidus, Šiluvos atlaidai švenčiami aštuonias dienas. Kiekviena atlaidų diena turi vis kitą intenciją. Šiluvos bažnyčia – bene pirmoji Lietuvoje Marijos Gimimo šventovė. Žmones į Šiluvą traukė ne tik patys atlaidai, bet ir vis plačiau sklindanti žinia apie Marijos apsireiškimą ir bažnyčioje kabantis nuo 1622-ųjų malonėmis garsėjantis Švč. Mergelės Marijos su Kūdikiu paveikslas ir Marijos apsireiškimo vieta. Ypatinga maldų vieta – netoli bažnyčios stovinti didinga Apsireiškimo koplyčia. Į koplyčios altoriaus pamatus įmūrytas akmuo, ant kurio, manoma, apsireiškė Švč. Mergelė Marija. Šiluvos Mergelę žmonės vadina Ligonių Sveikata. Ilgainiui šis titulas prigijo Šiluvos Dievo Motinai, mat ne vienas čia atvykęs maldininkas atgavo tiek fizinę, tiek dvasinę sveikatą. Šioje vietoje meldėsi daugybė piligrimų, tarp jų ir popiežius Jonas Paulius II.
 
Švč. Mergelės Marijos Gimimo bazilikos didžiajame altoriuje kabo stebuklingasis Dievo Motinos su Kūdikiu paveikslas. Bazilikos dešinėje yra Marijos – Ligonių Sveikatos koplytėlė, kurioje galima pamatyti po Marijos apsireiškimo rastą skrynią ir joje slepiamus bažnyčios turtus: ant lentos tapytą ir 1663 m. per kivirčą su kalvinistais peršautą kryžių, senuosius Šiluvos bažnyčios liturginius drabužius ir reikmenis. Šiluvoje veikia piligrimų informacijos centras, muziejus, o netoli Šiluvos yra į dar vieną svarbus religinis ir kultūros centras – Tytuvėnų vienuolyną.
 
Vytauto Didžiojo karo muziejaus Edukacijos ir informacijos skyriaus vedėjos Reginos Rajeckienės informacija
 
R. Kovo (KOP OGB) ir Valdo Kilpio nuotr.
 
www.kam.lt

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra