Šilutės katalikų parapijos istorija – Šv. Kryžiaus bažnyčioje

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

Iki rugpjūčio pabaigos Šilutės Šv. Kryžiaus bažnyčioje šv. Mišių metu veiks paroda, pristatanti Šilutės katalikų parapijos istoriją.
Parodoje pamatysite, kad XIX a. viduryje Katalikų parapija, esanti Žibų kaime, įsigijo nemažą žemės sklypą ir jame pastatė Šv. Kryžiaus bažnyčią, kleboniją, mokyklą, našlaičių prieglaudą ir nutiesė gatvę, kuri pavadinta Katalikų bažnyčios gatve. Taip pat sužinosite, koks šių pastatų likimas, kas juose vyksta dabar, kam iki XIX a. vidurio priklausė visi Šilokarčemos apskrities katalikai, kas buvo pirmasis lietuvių klebonas, atvykęs į Šilutės katalikų parapiją.

Priklausė Šilgalių parapijai

Šią parodą parengė Šilutės muziejus, vykdantis projektą „Mažosios Lietuvos studija – Šilutės miesto architektūrinio paveldo aktualizmas“.
Pasak muziejaus direktorės Rozos Šikšnienės, penkiuose parodos stenduose pristatoma parapijos istorija, čia tarnavusių kunigų likimai. Visas katalikų parapijai priklausiusių pastatų kompleksas yra XIX a. architektūrinio paveldo objektas, tad šios parodos parengimą parėmė Paveldosaugos departamentas prie LR Kultūros ministerijos ir Šilutės rajono savivaldybė.
„Nuo pirmų parodos eksponavimo dienų parapijiečiai skubėjo ją apžiūrėti, nes jiems svarbi Šilutės katalikų parapijos istorija“, – teigė klebonas Juozas Vaičius.
Stačiakampio formos raudonų plytų istorizmo stiliaus Šilutės katalikų bažnyčia pastatyta 1854 metais. Ją puošia virš priekinio frontono išmūrytas ažūrinis dviejų aukštų bokštelis bei itin dailios formos vitražiniai langai. Tuomet bažnyčios stogas buvo iš olandiškų čerpių, o dabar perdengtas cinkuota skarda ir nudažytas raudonai. Priešais centrinį įėjimą, dešinėje, ant aukšto pjedestalo, pastatyta Šv. Mergelės Marijos statula.
Iki XIX a. vidurio visi Šilokarčemos apskrities katalikai priklausė Šilgalių parapijai. 1830 m. Žibų kaime katalikai įrengė savo maldos namus, o jų bendruomenei suteiktas Šilgalių parapijos filijos statusas. Savarankiškos parapijos statusas suteiktas tik apie 1850 metus, o 1862 metais paskirtas nuolatinis Žibų parapijos kunigas Langė. Nuo 1887 iki 1894 metų čia dirbo kunigas Wischmannas, jį pakeitė Menzelis, kuris čia išbuvo iki 1903 metų.
1903 metais konsekravus bažnyčią, jai suteiktas Šv. Kryžiaus Išaukštinimo titulas, o kunigas Brikas kanoniškai patvirtintas šios parapijos klebonu. Bažnyčią pašventino Varmijos vyskupas D. Andreus Thiel.
Ilgiausiai, t. y. nuo 1920 iki 1944 metų, parapijoje tarnavo klebonas Franzas Schachtas. Dvasininką itin gerbė parapijiečiai dėl jo teologinio išsilavinimo ir itin malonaus būdo. Jis pamaldas laikė lietuvių ir vokiečių kalbomis. 1914 m. buvo paimtas į nelaisvę ir ištremtas į Rusijos gilumą. 1944 m. rudenį, nenorėdamas antrą kartą patekti į sovietų nelaisvę, F. Schachtas drauge su parapijiečiais traukėsi iš Lietuvos, bet išvengti nelaisvės jam nepavyko – sovietų valdžia dvasininką dviem mėnesiams uždarė Instenburgo (Černiachovskio) kalėjime. Paleistas išvyko į Vokietiją, kur gyveno iki mirties (1971 m.).

Neliko parapijiečių

1944 metais praėjęs frontas Šilutės katalikų bažnyčios nepalietė, bet neliko buvusiųjų parapijiečių – dauguma gyventojų pasitraukė į Vakarus. Po karo į Šilutę atsikėlė katalikų iš Didžiosios Lietuvos, todėl pamaldos buvo atnaujintos.
Kun. B. Šveikauskas buvo pirmasis lietuvis klebonas, atvykęs tarnauti į Šilutės katalikų parapiją. 1949 m. šis dvasininkas ištremtas į Rusiją. Po jo Šilutės parapijoje tarnavo daug dvasininkų: E. Basys, J. Gedvila, L. Šapoka, A. Žukas, J. Grubliauskas, A. Milerius, V. Šikšnys. Kun. J. Grubliauskas Šilutės bažnyčioje dirbo iki savo mirties, t. y. iki 1984 metų, ir buvo palaidotas Šilutės bažnyčios šventoriuje. Dvasininkas parapijai paliko 9 tomus pamokslų rankraščių.
Nuo 1984 iki 2003 metų klebonu buvo kanauninkas kunigas J. Bučinskas, kurio dėka pastatytas pagalbinis pastatas prie bažnyčios ir atliktas pačios bažnyčios remontas. Kunigas taip pat užmezgė ir iki šiol palaiko ryšius su buvusiais parapijiečiais, kurie šiuo metu gyvena užsienyje.
Nuo 2003 m. Šilutės katalikų parapijoje tarnauja dvasininkai J. Vaičius ir V. Palionis.

Nuotraukoje:
Parodoje…

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra