Siekiama išgelbėti Šiaulėnų dvarą

Autorius: Data: 2011-03-31, 08:11 Spausdinti

Ketinama prikelti Šiaulėnų (Radviliškio rajonas) dvarą, kuris jau daugelį metų neprižiūrimas ir atsidūrė ties išnykimo riba. Dvaro likimu susirūpino neseniai įsikūręs Kultūrinių iniciatyvų centras.

Vienas iš unikaliausių Radviliškio rajono statinių – Šiaulėnų dvaras, kuris istoriniuose šaltiniuose pirmą kartą paminėtas prieš 500 metų, pastaruoju metu neprižiūrimas nyksta akyse.

Pasak „Šiaulių krašto“, Šiaulėnų dvarui apsauga nėra paskelbta nei valstybiniu, nei regioniniu lygiu, nors į nekilnojamųjų vertybių registrą jis įrašytas. Keliolika pastarųjų metų dvaras priklausė privatiems asmenims. Vienas valdė 90 procentų dvaro, kitas – likusius 10.

Savininkas, kuriam priklausė didžioji dvaro dalis, praeityje turėjo ambicijų ir galimybių dvarą prikelti, tačiau dėl biurokratinių trukdžių nuleido rankas.

Valdžios atstovai teisinosi: dvaru būtų galima pasirūpinti, jei jis būtų valstybės turtas. Būtų galima rašyti projektą ir tikėtis Europos Sąjungos finansavimo.

Merdinčiu ir sunykti pasmerktu Šiaulėnų dvaru susirūpino neseniai įsteigtas Kultūrinių iniciatyvų centras, kuriam vadovauja šiaulėniškis Edvardas Stonkus.

Kultūrinių iniciatyvų centras, kurio misija – saugoti ir puoselėti šalies etnokultūrinį paveldą, ėmėsi iniciatyvos atkurti Šiaulėnų dvarą. Centras rado bendrą kalbą su Šiaulėnų dvaro didžiosios dalies savininku, ir pastarasis savo 90 procentų dvaro padovanojo Kultūrinių iniciatyvų centrui. Dovanojimo sutartyje numatyta sąlyga: dvaras išliks visuomeninės paskirties, bus skirtas miestelio gyventojų poreikiams.

Kultūrinių iniciatyvų centro atstovai jau susitiko su Kultūros paveldo departamento direktore Diana Varnaite ir Šiaulių teritorinio padalinio vyriausiuoju valstybiniu inspektoriumi Zenonu Stundžia, aptarė centro parengtą projektą „Paslėpti lobiai Radviliškio rajone“, kalbėjosi dėl galimo palaikymo.

Centro atstovai susitiko ir su Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto nariais bei atkreipė dėmesį į netobulą įstatyminę bazę, dėl kurios neretai kyla trukdžių istorinius statinius atkurti, grąžinti visuomenei.

Kultūrinių iniciatyvų centro pirmininkas E. Stonkus teigia, kad ir Seime, ir Kultūros paveldo departamente buvo pritarta siekiui atkurti Šiaulėnų dvarą bei užmojams neleisti sunykti kitiems apskrities, šalies paveldo objektams.

Kultūrinių iniciatyvų centro branduolį kol kas sudaro 15 žmonių, atstovaujančių įvairių rajonų interesams. Centro pirmininkas E. Stonkus neabejoja, kad ateityje į centro veiklą įsijungs daugiau žmonių, kurie nėra abejingi Šiaulių apskrities, visos šalies kultūros bei istorijos paveldo likimui.

E. Digrytės nuotr.

www.lrt.lt

Dvarai , , ,Susiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra