Šiandien Gedulo ir Vilties diena

Autorius: Data: 2012-06-14 , 08:45 Spausdinti

Šiandien, 2012 m. birželio 14-ąją, minime Gedulo ir Vilties dieną.

1941 metų birželio 14 d. 3 val. ryto sovietai pradėjo organizuotus masinius Lietuvos gyventojų trėmimus į šiaurines Sovietų Sąjungos teritorijas.

Birželio 14-18 dienomis bendras išvežtų iš Lietuvos žmonių skaičius siekė iki 18 500. Didžioji dalis – 14 595 žm., daugiausia moterys, vaikai ir vyresnio amžiaus vyrai buvo išvežti į tremtį – Altajaus ir Krasnojarsko kraštus. 2 957 vyrai, trėmimo metu buvo atskirti nuo šeimų ir išvežti į pataisos darbų lagerius.

Pagrindinis pirmojo Lietuvos gyventojų trėmimo tikslas buvo akivaizdus: pašalinti iš Lietuvos gyventojų sluoksnį, turintį aktyvią tautinę savimonę, tiesiogiai arba netiesiogiai dalyvavusį nepriklausomos Lietuvos valstybės kūrimo bei įtvirtinimo darbuose. Buvo siekiama sunaikinti ištisas šeimas, tuo būdu naikinant ir jų sukauptą patirtį, visuomeninę bei kultūrinę įtaką. Tremtis neaplenkė nė vieno Lietuvos gyventojų sluoksnio, tačiau labiausiai nukentėjo inteligentija. Tarp išvežtųjų – buvęs Lietuvos Respublikos prezidentas Aleksandras Stulginskis, buvęs Seimo pirmininkas Konstantinas Šakenis, buvęs ministras pirmininkas Pranas Dovydaitis, buvę ministrai J. Masiliūnas, J. Sutkus, J. Papečkys, J. Stanišauskis, J. Tonkūnas, S. Šilingas, V. Čarneckis, rašytojai A. Gricius, V. Bičiūnas, spaudos darbuotojai ir žurnalistai K. Dausa, V. Gustainis, B. Žygelis, mokslininkai I. Tamošaitis, V. Vilkaitis ir kt. Tarp visų sovietinio teroro aukų buvo beveik 1,2 tūkst. mokytojų ir 79 kunigai.

Kitas svarbus trėmimo tikslas – noras aprūpinti SSRS Sibiro ir šiaurines sritis nemokama darbo jėga. Nuvežti į tremties vietą, žmonės turėdavo patys susikurti minimalias, būtiniausias gyvenimo sąlygas bei tuo pat metu dirbti jiems paskirtus darbus. Dauguma tremtinių buvo apgyvendinti bendruose barakuose ir žeminėse, pritaikytose gyventi tiktai vasarą. Dėl antisanitarinių sąlygų, tymų epidemijos ir bado tremtinių mirtingumas, ypač vaikų ir senesnio amžiaus žmonių, buvo labai didelis.

Birželio 14-oji nebuvo nei pirmoji, nei paskutinė Lietuvos gyventojų atžvilgiu vykdytų sovietinių represijų diena. Nuo pirmųjų Lietuvos okupacijos dienų buvo pradėtas sistemingas lietuvių tautos politinio ir karinio elito naikinimas įkalinant sovietiniuose kalėjimuose bei lageriuose.

Birželio 14-oji ne tik tautos gedulo, bet ir vilties diena. Vilties išgyventi, vilties sugrįžti į tėvynę, vilties išvysti savo artimuosius. Viltis palaikė tremtinius ir kalinius sunkiausiais, juodžiausiais jų gyvenimo metais, suteikė jėgų ir tvirtybės. Jie sugrįžo – gyvi ir mirę, kad atgultų amžinam poilsiui savo žemėje.

Parengta pagal skrynia.lt

www.punskas.pl

Renginiai Seime:

http://www3.lrs.lt/pls/inter/w2008_home.dabarseime

Tremtis , , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra