Senosios Labanoro bažnyčios dvasia atgimė meno kūriniuose

Autorius: Data: 2012-10-08 , 14:19 Spausdinti

Monika RYBELIENĖ, Molėtai

Tarsi feniksas pakilusi iš pelenų ir jau gandais apipinta Labanoro Švč. Mergelės Marijos Gimimo bažnyčia šiandien traukia ne vieno smalsuolio akį, ne vienas pro šalį važiuojantis mielai sustoja vien tam, kad pasigrožėtų naujai atstatyta ir sutvarkyta bažnyčia, jos aplinka.

Kaip pasakojo ilgametė Labanoro gyventoja Stasė Godienė, tvarkant bažnyčios aplinką, išpjaunant ir iš šaknų verčiant po gaisro apdegusius medžius, bažnyčios teritorijoje buvo rasta daug žmonių palaikų, tačiau iš kur ir kodėl jie ten buvo palaidoti moteris nežinanti, o ir kaime nelikę nei vieno gyventojo, kuris prisimintų ar žinotų apie palaidojimus šalia senosios bažnyčios. Nepaisant to, vietiniai Labanoro gyventojai tiki, kad senoji bažnyčia buvusi ne tokia kaip visos, mat joje ne vienam stebuklų nutikę, ne vienas sunkus ligonis išgijęs. Vedami šio tikėjimo ir meilės senajai bažnyčiai Labanoro žmonės sauja po saujos sijojo bažnyčios pelenus surinko viską, kas buvo nesudegę – dviejų šimtų metų senumo vinis, stiklo, molio šukes, šventųjų paveikslų detales ar per stebuklą išlikusią medinę Dievo skulptūrą.

Šiandien apie senąją bažnyčią mena tik parapijos namų salėje ir naujoje bažnyčioje iškabinti dvidešimt neįprastų paveikslų sakraline tema iš senosios bažnyčios liekanų, kuriuos sukūrė dailininkė restauratorė Teresė Blažiūnienė. Tarp šių paveikslų gali išvysti Nojaus laivą, stilizuotus kryžius, erškėčių vainiką, bažnyčioje naudojamus liturginius daiktus, tačiau kur ir kas konkrečiai yra nenurodoma, kad kiekvienas savaip darbą įsivaizduotų.

Daiktai diktavo paveikslų vizijas

Kaip laiške mums rašė pati parodos autorė: „Gaisro metu sudegusi bažnyčia sukrėtė visus tikinčiuosius. Mes, restauratoriai, tokiose situacijose esame dar labiau pažeidžiami, nes gaisruose sudega meno kūriniai. Esu gimusi Molėtų rajone, Giedraičių parapijoje, dalyvauju Molėtų muziejuje rengiamose parodose, tad po gaisro Labanoro kunigas Jurgis Kazlauskas pakvietė žmones gaisravietėje surinkti tai, kas liko, o aš, kaip restauratorė, pasisiūliau padėti. Kunigas Jurgis patikėjo 8 dėžes gaisro metu surinktų senos bažnyčios likučių – vinių, įvairių metalinių daiktų liekanų. Dalis jų – konservuoti M. Marijos ir Kūdikėlio aptaisai, sakraliniai indai, žvakidės bus eksponuojami ateityje įkurtame muziejuje. Bažnyčioje eksponuojamus paveikslus sukūrėme su dukra Akvile Blažiūnaite ir jos vyru Peteriu Janaušek. Pačią parodą kūrėme apie šešis mėnesius, tačiau ir toliau darbą tęsiame, nes yra likusios medžiagos paveikslams. Paimtas į rankas kiekvienas vinis, kiti nesudegę ugnyje daiktai, patys diktavo paveikslų vizijas. Tik bendrai aptarėm paveikslų dydį ir apipavidalinimą. Įspūdingiausią Nojaus laivą sukūrė mano dukra Akvilė. Po paveikslais nerašėme pavadinimų ar kas juos sukūrė, nes nežinome, kas nukaldino vinis, įvairius metalinius daiktus, juk mes tik pateikėme savo vizijas. Džiugu, kad Labanoro kunigas Jurgis Kazlauskas, Molėtų dekanas ir kiti kunigai aukojantis atstatytoje bažnyčioje mišias, maloniai priima kūrinius. Malonu stebėti Labanoro tikinčiuosius, kurie stebisi, tačiau ir supranta, o svarbiausia – nesipiktina moderniais kūriniais.“

Nebus ramios širdys

Paveikslų autorės žodžius patvirtino ir Labanoro bažnyčios parapijos namus prižiūrinti S. Godienė. Moteris dėstė, kad per tą laiką, kol parapijos namuose ir bažnyčioje eksponuojama paroda, ją aplankė šimtai smalsių lankytojų, kurių dažnas stebisi moderniais bei labai savitais, senosios bažnyčios energiją spinduliuojančiais darbais.

„Senoji bažnyčia buvo nepaprastai graži, nors ir maža, medinė, bet su didinga praeitimi ir neįkainuojamu auksuotu centriniu altoriumi. Jo restauravimo darbus prižiūrėjo kunigas Liudvikas Puzonas, kuris labai mylėjo šią bažnyčią ir yra palaidotas Labanoro kapinėse. Turėjome labai gražius Aplankymų ir Šv. Teresės altorius, pastarasis buvo įkainotas beveik 2 mln. litų, didelius, brangius vargonus… Šiandien bažnyčioje kol kas mišių metu grojama labai sena, parapijos namuose buvusia fisharmonija. Labanoras – nedidelis kaimelis, čia vasaros metu gyvena iki 100 gyventojų, o žiemos laiku dar mažiau ir visi jau senyvo amžiaus, tačiau visi rado savyje jėgų sauja po saujos pelenus sijoti ir liekanas rankioti, už tai kiekvienas Teresės darbuose atgimęs vinukas, skiautė, mums labai brangūs. Kiekvieną daiktą puikiai pamenu, kur kas pakabinta buvo, kaip atrodė. Ašaros akyse kaupiasi ir ne man vienai, daugeliui, tad nebus labanoriškių širdys ramios, kol iki galo nebus aišku, kaip ir kodėl mūsų bažnytėle sudegė“, – kalbėjo panekovė.

Kuriamas varpinės muziejus

Nesudegę po gaisro liko ir keli dideli daiktai, kuriuos restauratorė p. Teresė nuvalė – krikštykla, kuri buvo naudota dažno labanoriškio krikštynose, varpeliai, senos žvakidės, angelas buvęs prie altoriaus… Visi šie daiktai bus surinkti ir ras sau vietą naujai steigiamame Labanoro bažnyčios varpinės muziejuje, ten sau vietą ras ir senosios nuotraukos bei daug su bažnyčios praeitimi susijusių daiktų.

Tikru stebuklu žmonių įvardijamas likęs po gaisro nesudegęs medinis Dievas, kurio apanglėjusi skulptūra kol kas ilsisi antrose parapijos namų patalpose, kurioje, kol buvo statoma naujoji bažnyčia, parapijiečiai meldėsi. Toje pačioje salėje puikuojasi ir iš tūkstančių karoliukų aštuonis mėnesius siuvinėtas didelis paveikslas, kurį Labanoro bažnyčiai padovanojo iš Skapiškio parapijos atvykusi tikinčioji.

Nuotraukose:

1. Naujoji Labanoro bažnyčia su sena varpine

2. Bažnyčios sienas puošiantys modernus paveikslai žmonems labai mieli

3. S. Godienė parodė visus po gaisro likusiu ir restauruotus daiktus

4. Nojaus laivo pavadinimą gavęs darbas

5. Vietinių gyventojų stebuklu laikoma išlikusi medine Dievo skulptura

6. Senosios Labanoro bažnyčios bendras vaizdas

7. Naujasis centrinis altorius

8. Bendras vaizdas iš viršaus

9. Parapijos namuose eksponuojami darbai

Voruta. – 2012, spal. 13, nr. 21 (759), p. 1, 13.

Katalikų parapijos Rybelienė Monika , , , , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra