Senojo Vilniaus universiteto dvelksmas

Autorius: Data: 2014-05-27 , 15:38 Spausdinti

Žurnalistui Viešpats dovanoja dvi žavingas akimirkas: kai jo rašinys patenka skaitytojui nepaliestas cenzūros, ir antrą, kai jis susitinka su kurso draugais ir savo, konkrečiau – Vilniaus universiteto, dėstytojais, o gegužės 14-ąją Vilniaus Rotušėje – su 1971–1976 metų žurnalistų laidos kuratoriumi Virgilijumi Juodakiu!  Šių eilučių autorius kaip tik buvo tos laidos studentas.
Buvo graži gegužės diena. Svaigino žydinčių jazminų ir alyvų aromatas. Tos nuotaikos pagautas per šventą tautos Senamiestį skrieju susitikti su kursiokais ir kuratoriumi Virgilijumi Juodakiu, labai sudėtingo likimo asmenybe.
Puikiai darbuojasi mano atmintis. Tarp skubių žingsnių ryškiai menu  Žurnalistikos katedros docentus Bronių Raguotį, katedros vedėją Liubomirą Žeimantą, Joną Bulotą, iš senos lietuvaičių giminės, Laimoną Tapiną; lietuvių kalbos asus – profesorių Juozą Pikčilingį, Aldoną Pupkį ir kitus. Bet pirmiausia – Virgilijų Juodakį, gimusį 1934 metais tame svaigame ir tolimame gegužyje.
Štai Aušros Vartai, netoli Vilniaus Rotušė, kurios aikštėje riogsojo 1863 metų lietuvių sukilėlių koriko Muravjovo, o vėliau Stalino, saulės mėgėjo Vinco Kapsuko paminklai, o šalia – sovietinę propogandą įnirtingai varinėjo „Maskvos“ kino teatras. Bet tuometė Lietuvos, konkrečiai Vilniaus universiteto,  inteligentija neišsigimė ir tęsė labai atsakingą tautinį darbą. Dėl ilgalaikio universiteto rektoriaus Jono Kubiliaus diplomatinio talento toji mokymo įstaiga tapo Lietuvos protų centru, todėl 1941 metų tremtinys, o ir 1957–1958 metų politinis kalinys Virgilijus Juodakis čia surado vietą, kur žurnalistikos studentams įkvėpė meilę meninei ir fotoreportažinei nuotraukai.
1964 metais sėkmingai baigė Vilniaus universiteto žurnalistikos studijas. 1970 metais – fotomenininkų sąjungos narys;1977 – garbės narys.1969 metais įsteigė Lietuvos fotografijos draugiją; 1970–2000 dėstė fotožurnalistiką. 1973 metais apgynė disertaciją „Fotografijos istorija Lietuvoje 1854–1940 metais.“ 1985 – docentas, Humanitrinų mokslų daktaras. Žmogus – logiškas, nuoseklus, neskubantis nei girti, anei peikti.
1971–1976 metų laidos žurnalistė Valentina Jakimavičienė taip apibūdino savo kuratorių, o ir tuometinio universiteto, aišku, tautinį alsavimą: „[…] iš visos Lietuvos susirinkę, pas 1971–1976 metų žurnalistų kurso kuratorių Virgilijų Juodakį eidavome kaip pas išmintingą tėvą – klausti, guostis, tikėdami, jog būsime suprasti. Ir jis tėviškai palaikydavo, bet niekada nepykdavo […] jau iš metų tolumos galiu pasakyti: ačiū visiems dėstytojams, kurie aštuntame dešimtmetyje, pernelyg nepainiodani politikos, gebėjo mums perteikti humaniškosios žurnalistikos pagrindus, tas pamatines vertybes, kurios nepavaldžios nei laikui, nei politinių vėjų kryptims ir įdiegė esminius principus – neišduoti ir neparduoti, nesivaikyti vienadienių sensacijų […] geriau jau tavo širdis lieka vieškliu – ne tik lygiomis provėžomis, bet ir skaudžiai akmenuotais kelkraščiais, nes svarbiausia išlikti žmogumi […]“
Taigi, kursiokai ir garbingi jubiliato svečiai, laikas lekia pirmyn! Antai, gerbiami Trakų rajono žurnalistai, docento, humanitarinių mokslų daktaro Virgilijaus Juodakio auklėtiniai, regiu JŪSŲ rankose degančius fotoaparatus. Tai JO universitetinis palikimas, todėl šio rašto pabaigoje blykstelėjo prisiminimas: 1973-iųjų vasario 16-ąją einu labai nusiminęs Vilniaus universiteto Istorijos dekanato foje ir matau nuotraukoje vilką. Nuotraukos autorius – Virgilijus Juodakis. Sustoju. Ir kratausi zuikelio nuovargio. Visam likusiam laikui…

Tokį studentiškos jaunystės ekspresyvumą sakiniais rikiavo ir fotografavo  kursiokas
 Jonas POČEPAVIČIUS  
2014 m. gegužės 19 d. Lentvaryje 

Nuotraukos:

Virgilijus Juodakis su žmona Genute.

Paminėjimo dalyviai.

Priekyje – iškilmių Rotušėje 1971–1976 metų laidos žurnalistė Valentina Jakimavičienė, antrame plane iš kairės – to kurso delegatai Julija Mušinskienė, Regina Germanavičiūtė
ir Robertas Jakiūnas, trečiame plane centre – kurso draugas Algis Sabaliauskas.

Kultūra , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra