Seniausia lietuviška bažnyčia Amerikoje skaičiuoja paskutines dienas?

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Dauguma istorikų sutinka, kad pirmosios lietuvių imigrantų kartos JAV centras buvo vadinama angliakasių Pensilvanija, o šios valstijos Skulkilio apygarda su centriniu miestu, lietuvių pramintu Šenandoriumi, vadinama tuomete lietuvių išeivių sostine.
 
Dar 1914 metais vietinė lietuvių bendruomenė nutarė iškilmingai pažymėti Švenčiausios Mergelės Marijos, Lietuvos užtarėjos, Ėmimo į dangų šventę (Žolinę), o minėtame regione išdygusiame kalnakasyba pagarsėjusiame Šenandoriuje prieš 118 m. pastatytoje Šv. Jurgio lietuviškojoje bažnyčioje specialiai ta proga aukotos šventinės pamaldos.

Jos buvo skirtos iš visos Amerikos ir netgi Lietuvos į Skulkilio apygardą pakviestiems lietuviams.
 
Metams bėgant iš vienadienės religinės šventės šioje vietovėje išaugo rimti lietuviški festivaliai, kurie pritraukė tūkstančius žmonių ir ilgą laiką buvo rengiami po atviru dangumi stambiausiuose regiono parkuose.
 
Ilgainiui iš Amerikos lietuvių Romos katalikų kunigų susivienijimo šią tradiciją perėmusi „Lietuvos vyčių“ organizacija (144-oji kuopa) prieš keletą metų Lietuvių dienas perkėlė į „Schuylkill Mall“ – didžiausią minėtoje apygardoje parduotuvių kompleksą.
 
Šiemet rugpjūčio mėn. 15-16 dienomis „Lietuvių dienos“ Pensilvanijos valstijos „angliakasių“ regione surengtos jau 95-ąjį kartą, tačiau jau ketvirtą kartą šv. Mišios ta proga buvo laikomos ne seniausios mūsų tautiečių dar 1891 metais įkurtos Šv. Jurgio bažnyčios viduje, o priešais šį reto grožio architektūrinį paminklą lauke – protestuojant prieš Alentauno vyskupijos sprendimą uždaryti šią bažnyčią dėl neva prastos pastato būklės ir keliamos grėsmės parapijiečių saugumui.
 
Šv. Jurgio parapijos aktyvistai, vadovaujami lietuvių kilmės vietinių gyventojų Jimo ir Dot Setcavage“ų, Bruceo Popalio, Charlie“io Vascavage“o nenuleido rankų pradėję ilgalaikę kovą dėl savo bažnyčios išlaikymo – iš pradžių buvo įkurta „Šv. Jurgio parapijos draugų“ (angl. „Friends of St. George“) organizacija, kuri vėliau peraugo į oficialiai JAV mokesčių inspekcijoje (angl. IRS) registruotą ne pelno siekiančią įstaigą „Skulkilio vietovės bendruomenės fondą“ (angl. „The Schuylkill Area Community Foundation“).
 
Laikui bėgant prie seniausios lietuviškos bažnyčios Amerikoje išdygo „kryžių tvorelė“, o dabar jau bus greitai penkti metai, kai laikomos improvizuotos pamaldos lauke, meldžiant šios bažnyčios atidarymo (beje, kaip minėjo J. Setcavage“as, tai vienintelė tokia bažnyčia visame rajone, pastatyta ant tvirto pagrindo – po ja nėra jokios anglies kasyklos šachtos).

Istorinis mūsų protėvių-angliakasių regionas, popieriuje dar tebeturintis 12 lietuviškų parapijų, išgyvena ne pačias geriausias dienas.
 
Rugpjūčio 18-ąją Alentauno vyskupijos atstovai, padedami nusamdytų šališkų „Foreman Group“ rangovų,  įvertino remonto darbų, neva būtinų iki galo atstatyti Šv. Jurgio bažnyčią, sąmatą – apie 69 mln. dolerių
 
Kadangi parapijos ižde tokios nežinia kaip nustatytos pinigų sumos nebuvo, vyskupai nutarė šią šventovę nugriauti.
 
Prieš tai vyskupų atstovai išvežė iš bažnyčios visus šventus paveikslus, vitražus, varpus, vargonus bei išėmė draudimo kompanijos įvertinimu 10 mln. dol. vertės granito plokštes.

Tuomet seniausiai lietuvių pastatytai bažnyčiai ištikimi katalikai nedelsdami padavė vyskupiją su visais jos parankiniais į teismą, bandydami išsireikalauti istorinio pastato griovimo sustabdymo.
 
Pirmąjį gruodžio mėnesio antradienį teisme svarstyta jau antroji Šv. Jurgio bažnyčios parapijiečių iškelta byla prieš vyskupiją (pirmoji teisėjo Cyruso P. Dolbino buvo atmesta spalio 7-ąją), tačiau jos rezultatai taip pat neteikia vilties: ir antrą kartą Temidės atstovai nepanoro kištis į Amerikos Romos katalikų bažnyčios reikalus.
 
Tas pats C. P. Dolbinas nusprendė, kad Šv. Jurgio bažnyčios parapijiečių pretenzijos vyskupui Johnui O. Barresui bei Mons. Bernardui Flanaganui, dabartiniam minėtos parapijos klebonui, negali būti nagrinėjamos civiliniame teisme, t. y. dėl Bažnyčios atskyrimo nuo Valstybės panašioms byloms, nukreiptoms prieš religines organizacijas, nėra teisinio pagrindo.
 
Teisėjo neįtikino netgi mūsų tautiečių, norėjusių apginti savo istorinę šventovę, motyvai, kad teisme buvo pasiruošę liudyti valstijos Nacionalinės Istorinio Paveldo Globos organizacijos (angl. National Trust for Historic Preservation) atstovė bei Lietuvos ambasadorius Vašingtone A. Brūzga, kurie būtų papasakoję apie Šv. Jurgio bažnyčios pastato svarbą ir istorinę vertę tiek šiam regionui bei valstijai, tiek JAV ir Lietuvos Respublikai.
 
Didžiulį masinės informacijos priemonių susidomėjimą sukėlusį procesą – į Skulkilio apygardos teismą atvyko du televizijos kanalų korespondentai, grupė įvairių radijo stočių bei laikraščių reporterių – su skaudančia širdimi stebėjome ir mes.
 
Išėjęs iš teismo salės, kurioje tebekūkčiojo kelios nevilties apimtos Šv. Jurgio bažnyčios parapijietės, nejučia prisiminiau įvažiuojant į šios istorinės Amerikos Pensilvanijos valstijos, kurios didmiestyje Filadelfijoje dar 1776 m. buvo paskelbta Jungtinių Valstijų Nepriklausomybės deklaracija, matytą ženklą greitkelyje – „Sveiki atvykę į Laisvės Valstiją“!
 
Laisvės, kuri prieš daugiau kaip šimtą metų mūsų protėviams tuomečiame „Šenandoriuje“ virto kelrode žvaigžde, nušvietusią kelią į Dievo Namus, kuriuose jie netrukdomai galėjo melstis savo gimtąja kalba, negi dabar tos pačios laisvės vedini kitataučiai pseudokatalikai mūsiškių sąskaita netrukdomai patenkins savo gašlumą ir nepasotinamą apetitą?
 
Išeinant iš teismo pastato, kieme visus pasitiko specialiai iš Vašingtono atvykusios Grace vadovaujama maldininkų grupelė – viena moterų laikė spalvotame popieriaus lape įrašytą kreipimąsi į Aukščiausiąjį: „Viešpatie, atleisk jiems, nes jie nežino, ką daro“.
 
Viltis miršta paskutinė – teigia liaudies išmintis. Į šią žemę atkeliaujant stebuklingam šv. Kalėdų metui, dar norisi tikėti: gal ne viskas prarasta?
 
„Amerikos lietuvis“
 
www.lrytas.lt
 
„Amerikos lietuvio“ nuotr.
 
Nuotraukoje: Greitai sueis 5 metai, kai laikomos improvizuotos pamaldos lauke, meldžiant šios Šv. Jurgio bažnyčios atidarymo

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra