Seinijos diena Vilniuje

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Tradiciškai jau trečius metus balandžio pabaigoje Vilniaus mokytojų namuose rengiama Seinijos diena. Šiemet šis renginys pavadintas „Kur gimėm, ten augam“. Vilniečiams ir svečiams tai puiki proga susipažinti su Lenkijos lietuvių etnokultūriniu paveldu ir priminti, kad lietuvių kultūra ir tradicijos nesibaigia valstybine siena.
 
2010 m. balandžio 30 dieną Vilniaus mokytojų namų foje buvo surengta tautodailės paroda. Stenduose buvo eksponuojama tradiciniais raštais išmargintos juostos, rankšluosčiai, lovatiesės. Tai, kas kadaise buvo labai paplitę tarp lietuvių moterų ir vadinama kraičiu. Moterys prisiausdavo įvairiausių raštų audinių. Anuomet buvo norma dėvėti tautiniais raštais išsiuvinėtus drabužius, naudoti išmargintus užtiesalus, staltieses. Nuotakos, prieš ištekėdamos, turėdavo prisiaudusios, išsisiuvinėjusios pilnas skrynias kraičio. Lenkijos lietuviai etnokultūros srityje nuosekliai laikėsi tautinių tradicijų. Tos tradicijos buvo neatsiejamos per visą laikotarpį nuo pat Rusijos imperijos iki šių dienų. Tą audinių meną Seinijoje šiandien puoselėja audėjos Veronika Valenskienė, Emilija Valukonienė, Nastutė Sidarienė. Parodos lankytojai čia pat galėjo susipažinti su juostų audimo technika. Pamatyti, kaip audžiama.
 
Be to, šiemet lankytojai galėjo susipažinti ir su margučių marginimu, jų dažymo, skutinėjimo pavyzdžiais. Šiam menui atstovauja Izabelė Filevičienė, o margučių ridenimui – jauni, taip pat tautiškai pasipuošę, Seinijos ūkininkaičių vaikučiai.
 
Renginiui persikėlus į Didžiąją salę, svečių kolektyvą pristatė Vilniaus mokytojų namų projektų vadovas Juozas Žitkauskas. Lenkijos lietuvių etninės draugijos pirmininkė Aldona Vaicekauskienė supažindino su Seinijos krašto etnokultūriniu paveldu, etninėmis tradicijomis.
 
Renginyje kalbėjo etnologas Libertas Klimka, LR Seimo narys Gintaras Songaila, LR Kultūros ministerijos Regionų kultūros skyriaus vedėja Irena Seliukaitė, Etninės kultūros globos tarybos pirmininkė Dalia Urbanavičienė, etnologė Nijolė Balčiūnienė, etnomuzikologas Arvydas Kirda.
 
Šiltais žodžiais prisiminti aktyviausi tautinės kultūros puoselėtojai. Kalbėta ne tik apie folklorą, bet ir apie liaudies architektūrą, Juozo Vainos muziejaus likimą, periodiką, kluono teatrus.
 
Didžiojoje salėje buvo parodytas visame krašte išlikęs Velykų lalavimo paprotys, kurį atliko folkloro ansamblis „Gimtinė“ (meno vadovė Angelė Babkauskienė, globėja Aldona Vaicekauskienė). Žiūrovams linksmai pagrojo Jurgis Vaicekauskas, Sigitas Šliaužys ir Jonas Balkus.
 
Renginyje dalyvavo japonų fotokorespondentas.
 
Reikia pripažinti, kad Seinijos krašto etnokultūrinis paveldas yra svarus indėlis į bendrą lietuvių kultūros aruodą.
 
Nuotraukose:
 
1. Lenkijos lietuvių etninės draugijos pirmininkė Aldona Vaicekauskienė pristato tautodailę
2. Supažindinama su juostų audimo technika
3. Didžiojoje salėje…
 
Voruta. – 2010, geg. 8, nr. 9 (699), p. 15.

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra