Seimo narių pareiškimas del Seimo narių grupės „Už latvių ir lietuvių vienybę“ steigimo

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

Seimo narių pareiškimas del Seimo narių grupės „Už latvių ir lietuvių vienybę“ steigimo

Vilnius, 2010-09-14

Mes, žemiau pasirašę Seimo nariai,

tikėdami istorine latvių ir lietuvių tautų vienybės idėja bei mūsų tautų ateitimi,

remdamiesi bendru senųjų baltų etnokultūriniu paveldu,

prisimindami bendrą istorinę patirtį naujaisiais amžiais ir mokydamiesi iš jos,

suvokdami abiejų tautų rūpesčius dėl savo gyvybingumo per amžius ir būtinybę glaudžiai bendradarbiauti, ieškant veiksmingų sprendimų kultūros, socialinėje ir ekonominėje politikoje,

matydami esminį poreikį sutelkti mūsų tautas ir valstybes vieningam veikimui Europos ir viso pasaulio erdvėje, spartėjančios globalizacijos bei poglobalizacinių pokyčių aplinkoje,

suprasdami, kad Latvijos ir Lietuvos glaudesnis bendradarbiavimas – tai itin perspektyvi strateginė kryptis, kuri stiprintų ne tik abi šias šalis, bet ir suteiktų naują postūmį aktyvesniam visų trijų Baltijos šalių bei viso Baltoskandijos regiono vaidmeniui Europoje ir pasaulyje,

ir vadovaudamiesi Seimo Statuto 42 straipsniu,

n u t a r i a m e steigti parlamentinę Seimo narių grupę “UŽ LATVIŲ IR LIETUVIŲ VIENYBĘ”, skirtą paskatinti Seimo susitelkimą, nustatant nuoseklią ir glaudžią Lietuvos ir Latvijos valstybių bendradarbiavimo politiką, kuri nuolatiniu pagrindu spręstų šiuos uždavinius:

1. Įgyvendintų abiejų šalių švietimo ir kultūros politikos konvergenciją, visapusiškai plėtojant latvių ir lietuvių kultūros pažinimą, abiejų tautų kalbų ir kultūros istorijos mokymą abiejų valstybių bendrojo lavinimo sistemoje.

2. Palaikytų plačius ir sistemingus informacinius mainus ir kurtų bendrą viešosios informacijos erdvę tarp Latvijos ir Lietuvos valstybių.

3. Užtikrintų reikiamas teisines, politines ir ekonomines sąlygas gyvybiniam interesui puoselėti latvių ir lietuvių kalbas per amžius, stiprinti abiejų šalių valstybinių kalbų padėtį viešoje vartosenoje, derinti politiką šioje srityje ir įstatymų leidybą, atitinkančią tarptautinės teisės ir politikos iššūkius.

4. Kurtų palankias sąlygas abiejų šalių prekybai ir investicijoms, derintų ekonominius interesus, pradedant nuo kooperacijos, plėtojant infrastruktūrinius projektus (tokius, kaip nepriklausoma nuo kitų šalių energetinė infrastruktūra), ir baigiant bendra inovacinių sprendimų ir konkurencinio proveržio globaliose rinkose paieška.

5. Kurtų ir įgyvendintų bendrą strategiją, keliant abiejų šalių gyvenimo kokybę, sprendžiant demografines ir kitas problemas, susijusias su abiejų tautų išlikimu, stabdant emigraciją ir skatinant emigravusių piliečių sugrįžimą.

6. Telktų dvišales ir daugiašales pastangas tausojančiai plėtrai, sveikos aplinkos ir gyvensenos bei gamtinio karkaso puoselėjimui.

7. Keistų tradicinę geopolitikos schemą, kai abiem šalims primetamas vien pasirinkimas tarp rytų ir vakarų, latvių ir lietuvių tautoms skiriant tik pasyvią kitų kultūrų vartotojo lemtį; išnaudotų istorinę progą ir stiprintų sveiką ambiciją, kad Latvijoje ir Lietuvoje būtų kuriamos pridėtinės vertės, kurios ne tik sutvirtintų mūsų pačių orumą, bet būtų patrauklios ir kaimynams, ir visai žmonijai.

8. Šiems uždaviniams įgyvendinti veiksmingiau panaudotų esamus ir sukurtų naujus bendradarbiavimo instrumentus, kuriose dalyvauja abi šalys:

a) JTO, ES, NATO ir kitų tarptautinių organizacijų struktūras;

b) Baltijos asamblėją;

c) tarpparlamentinių ryšių grupę;

d) tarpvyriausybines darbo grupes ir/ar komisijas;

e) esamas ir naujas tarptautines konvencijas bei susitarimus (įskaitant ir naujos konvencijos dėl senosios baltų civilizacijos paveldo išsaugojimo rytų Europoje);

f) siekiant latvių ir lietuvių kalbų ir etnokultūrinio paveldo pripažinimo UNESCO pasaulio paveldu;

g) remiant visuomenines bendradarbiavimo iniciatyvas.

Sena Voruta



Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra