Seimo narių J. Narkevič, L. Talmont, M. Mackevič pareiškimas dėl gatvių dvigubų pavadinimų ir kitų informacinių užrašų vartojimo

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

2010 m. gegužės 13 d. Vilnius

Išplatinti šį pareiškimą verčia besikartojantys incidentai, kada Valstybinės kalbos inspekcijos valdininkai už gatvių dvigubų pavadinimų bei kitų informacinių užrašų vartojimą lenkų tautinės mažumos gausiai gyvenamose vietovėse skiria pinigines baudas Vilniaus ir Šalčininkų rajonų vietos savivaldos atstovams bei privatiems asmenims.
 
Manome, kad tokie Valstybinės kalbos inspekcijos valdininkų veiksmai, pažeidžiantys tarptautinius mūsų šalies įsipareigojimus prisiimtus, be kita ko, Tautinių mažumų apsaugos pagrindų konvencijoje ar Lietuvos Respublikos ir Lenkijos Respublikos draugiškų santykių ir gero kaimyninio bendradarbiavimo sutartyje, menkina mūsų šalies patikimumą Europos Tarybos, Europos Sąjungos partnerių bei mūsų artimiausių kaimynų akyse. Tokiu būdu valstybė tampa nepatikima ir savo tautinėms mažumoms priklausančių piliečių atžvilgiu.
 
Valdininkų veiksmai minėtu klausimu yra neigiamai nuskambėję tiek Europos Parlamento forume, tiek aukščiausių Europos Tarybos valdininkų tarpe. Europos Tarybos žmogaus teisių komisaras Thomas Hammarberg neseniai premjerui Andriui Kubiliui išsiųstame laiške pažymėjo, kad „Tautinių mažumų apsaugos pagrindų konvencijos patariamasis komitetas Lietuvos atžvilgiu priėjo išvados, kad dvikalbių topografinių ženklų nebuvimas kai kuriuose rajonuose prieštarauja Tautinių mažumų apsaugos pagrindų konvencijai“ (11 str. ir 2 str.).
 
Šioje vietoje reikėtų pažymėti, kad stodami į Europos Sąjungą pritaikydavome mūsų įstatymus ES reikalavimams, pripažindami ES įstatymų viršenybę prieš Lietuvos įstatymus. O Lietuvos Respublikos tarptautinių sutarčių įstatymo 11 str. (2) skelbia: „Jei įsigaliojusi ratifikuota Lietuvos Respublikos tarptautinė sutartis nustato kitokias normas negu Lietuvos Respublikos įstatymai, kiti teisės aktai, galiojantys šios sutarties sudarymo metu arba įsigalioję po šios sutarties įsigaliojimo, taikomos Lietuvos Respublikos tarptautinės sutarties nuostatos.“
 
Be to, ratifikuodami Tautinių mažumų apsaugos pagrindų konvenciją skelbėme Europos Tarybai, kad „Konvencija tapo Lietuvos įstatymų sudėtine dalimi ir nebus kliūčių ją tiesiogiai taikyti Lietuvos teisinėje sistemoje“.
 
Šiandien po 6 narystės ES metų demonstratyviai išsižadame prisiimtų tarptautinių įsipareigojimų tapdami teisinio nihilizmo pavyzdžiu Europos arenoje.
 
Apgailestaudami turime taip pat pažymėti, kad persekiodama savo tautines mažumas už dvikalbių informacinių ir topografinių pavadinimų vartojimą Lietuva šiuo klausimu tapo neigiama išimtimi Europos Sąjungoje. Nes visose kitose šalyse teisė į dvigubus pavadinimus tautinių mažumų gausiai gyvenamose vietovėse jau seniai yra nekvestionuojamas standartas. Kartu norime pažymėti, jog Lietuvos lenkų bendruomenė nesiekia, kad gatvių pavadinimai ar kiti informaciniai užrašai tautinės mažumos kalba greta valstybinės kalbos turėtų oficialių pavadinimų požymių. Tai – tik pagalbiniai ir neoficialūs pavadinimai.
 
Todėl esame priversti atkreipti dėmesį, kad besąlygiškai minimalus standartas dėl viešojo tautinių mažumų kalbų vartojimo jų gausiai gyvenamose vietovėse turi būti išlaikytas. Kad niekas Europoje negalėtų pasakyti, jog po 6 narystės ES metų Lietuva pradeda taikyti apribojimus savo tautinėms mažumoms priklausančių piliečių atžvilgiu atimdama iš jų jau anksčiau užtikrintas teises.
 
Išsamesnė informacija: Seimo nariai Jaroslav Narkevič (tel. 2 39 66 30), Leonard Talmont (tel. 2 39 67 55), Michal Mackevič (tel. 2 39 66 13)

Užs. nr. 13

Nuotraukose:

 
1. Seimo narys J. Narkevič
2. Seimo narys L. Talmont
3. Seimo narys M. Mackevič

Voruta. – 2010, birž. 19, nr. 12 (702), p. 4.

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra