Seimo narių grupė kreipėsi į Prezidentę dėl Kultūros tarybos įstatymo vetavimo

Autorius: Data: 2012-09-19 , 14:19 Spausdinti

2012 m. gegužės 19 d. aštuonių Seimo narių grupė kreipėsi į J. E. Lietuvos Respublikos Prezidentę, prašydami vetuoti rugsėjo 18-ąją (http://alkas.lt/2012/09/18/seimas-prieme-labai-priestaringai-vertinama-lietuvos-kulturos-tarybos-istatyma/) Seime priimtą Kultūros tarybos įstatymą (projekto Nr. XIP-3469(4) (http://www3.lrs.lt/pls/inter2/dokpaieska.showdoc_l?p_id=428378)). Seimo nariai, atstovaujantys šešioms Seimo frakcijoms, konstatavo kad įstatymas buvo priimtas po ilgo ir atkaklaus spaudimo, nepaisant kultūros žmonių ir organizacijų protestų, po pakartotinių projekto atmetimų ir pateikimų bei daugelio procedūrinių manipuliacijų.

Seimo narių grupės manymu, įstatymu šalia Kultūros ministerijos būtų nepagrįstai įsteigta dar viena biudžetinė įstaiga – Kultūros taryba, kuri atsakytų už daugelį sprendimų kultūros politikoje, dubliuodama Kultūros ministerijos veiklą ir sudarydama sąlygas Kultūros ministrui išvengti atsakomybės už kultūros ir meno programų, projektų ir kitokių priemonių finansavimą, stipendijų ir kitokios finansinės paramos, premijų ir apdovanojimų skyrimą ir kt. Seimo nariai piktinasi, kad Kultūros ministrui paliekama teisė savo nuožiūra atrinkti 10 Tarybos narių, kurie esą sprendimus priims nepriklausomai. „Kas galėtų paneigti, kad faktiškai sprendimus priims ministras, tačiau už juos nebeatsakys“, – teigia Seimo nariai. Neaišku kas atsakys už Tarybos susirinkimo priimtus sprendimus, kokia yra Tarybos pirmininko atsakomybė už Tarybos veiklą.

Seimo narių manymu įstatyme nustatyta tvarka sukuria prielaidas neskaidriam, šešėliniams interesams naudingam finansavimui, atskiriant Kultūros tarybos veiklą nuo bendro kultūros politikos valdymo. Būtų panaikintas atsakingas kultūros bendruomenių deleguotų atstovų indėlis į kultūros politikos įgyvendinimą, o sukurtas individualistinis modelis, maskuojantis asmeninį tarnavimą politiniams ar biurokratiniams užsakymams. Seimo nariai teigia, kad kitos, panašios į Kultūros tarybą, institucijos nepasiteisino, Valstybės kontrolė jų veikloje nustatė itin daug pažeidimų.

Seimo narių grupės vardu Gintaras Songaila

*************

J. E. Lietuvos Respublikos Prezidentei Daliai Grybauskaitei

Seimo narių grupės laiškas dėl Lietuvos kultūros tarybos įstatymo

(projekto Nr. XIP-3469(4)

Vilnius, 2012-09-18

Jūsų Ekscelencija,

Šiandien Lietuvos Respublikos Seimo dauguma po ilgo ir atkaklaus spaudimo, nepaisydamas kultūros žmonių ir organizacijų protestų, po pakartotinių projekto atmetimų ir pateikimų bei daugelio procedūrinių manipuliacijų priėmė Lietuvos kultūros tarybos įstatymo projektą XIP-3469(4).

Mes, žemiau pasirašę Seimo nariai, prašome vetuoti šį įstatymą, nes jame:

1) šalia Kultūros ministerijos įkuriama biudžetinė įstaiga – Kultūros taryba, kuri atsakys už daugelį sprendimų kultūros politikoje, dubliuodama Kultūros ministerijos veiklą ir atpalaiduodama Kultūros ministrą nuo atsakomybės už kultūros ir meno programų, projektų ir kitokių priemonių finansavimą, stipendijų ir kitokios finansinės paramos, premijų ir apdovanojimų skyrimą, kultūros ir meno tyrimų įgyvendinimą ir kt.

2) nemotyvuotai atsisakoma delegavimo į Tarybą principo, o sukuriama „kvazirinkimų“ situacija; Tarybos narių parinkimo mechanizmas nėra pagrįstas, o Kultūros ministrui paliekama teisė savo nuožiūra atrinkti 10 Tarybos narių (nepaisant to, įstatymo sumanytojai kažkodėl mano, kad šių narių susirinkimas priims sprendimus nepriklausomai); kas galėtų paneigti, kad faktiškai sprendimus priims ministras, tačiau už juos nebeatsakys;

3) neaišku kas atsakys už Tarybos susirinkimo priimtus sprendimus; kaip antai, neaišku kokia yra Tarybos pirmininko atsakomybė už Tarybos veiklą, juk įstatyme numatomos Tarybos administracijos vadovas atsakys tik už administracijos veiklą.

4) nustatyta tvarka sukuria prielaidas neskaidriam, šešėliniams interesams, o ne kultūros plėtrai naudingam finansavimui; Kultūros tarybos veikla bus atskirta nuo bendro kultūros politikos valdymo.

5) panaikinamas atsakingas kultūros bendruomenių deleguotų atstovų indėlis į kultūros politikos įgyvendinimą, o sukuriamas individualistinis modelis, maskuojantis asmeninį tarnavimą politiniams ar biurokratiniams užsakymams.

6) panašios struktūros, kaip antai Mokslo taryba, nepasiteisino; Valstybės kontrolė nustatė itin daug pažeidimų.

Seimo nariai: Gintaras Songaila, Vytautas Kurpuvesas, Kazimieras Uoka, Valentinas Bukauskas, Jonas Juozapaitis, Ona Valiukevičiūtė, Aurelija Stancikienė, Valdemaras Valkiūnas

Prezidentūros nuotr.

Politika , , , , , , , , , , , , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra