Seimo narių A. Ažubalio ir L. Kasčiūno pranešimas: „Dėl Valstybinės lietuvių kalbos komisijos išvados“

Autorius: Data: 2017-05-25, 10:59 Spausdinti

Seimo narių A. Ažubalio ir L. Kasčiūno pranešimas: „Dėl Valstybinės lietuvių kalbos komisijos išvados“

www.voruta.lt

Seimo narių grupė parengė ir įregistravo Vardų ir pavardžių rašymo asmens dokumentuose įstatymo projektą Nr. XIII-471, kuriam po pateikimo jau pritarė Seimas.

Tikėjomės, kad Valstybinė lietuvių kalbos komisija (VLKK) pateiks išvadą dėl šio projekto galimo poveikio valstybinės lietuvių kalbos sistemai, jos tradicijoms ir viešai vartosenai taip, kaip savo nutarime rekomendavo Konstitucinis Teismas.

„Deja, susipažinę su vakar publikuotomis VLKK išvadomis, neradome nė vieno žodžio apie mūsų parengto įstatymo projekto santykį su valstybinės kalbos statusu, galimą šio projektą neigiamą ar teigiamą poveikį lietuvių kalbai. Vietoj to Komisijos išvadose pateikta teisinė interpretacija, kaip turėtų būti pateikiami asmenvardžių įrašai nevalstybine kalba, nors dėl to aiškiai pasisakė Konstitucinis Teismas bei Vyriausiasis administracinis teismas, ir Komisijos neaiškiai suformuluota nuomonė nepriklauso jos kompetencijai, – sako vienas iš projekto rengėjų Laurynas Kasčiūnas.

Pasak Seimo nario Audroniaus Ažubalio, gerai nors tiek, kad komisija nesutiko plėsti išimčių dėl piliečių asmenvardžių rašymo nevalstybine kalba vietoj įrašo valstybine kalba, kurios pasiūlytos alternatyviame įstatyme (ne tik užsieniečių sutuoktinėms, bet visiems piliečiams, kurie pateiktų  dokumentus, kuriuose jų asmenvardžiai buvo užrašyti nevalstybine kalba). Kita vertus, komisija ir šiuo klausimu nepateikė jokios argumentuotos išvados“.

Kadangi komisija posėdžiavo paskutinę savo kadencijos dieną, parlamentarai viliasi, jog naujai sudaryta komisija savo poziciją formuluos tvirčiau ir pateiks argumentuotas išvadas kaip priklauso pagal jos kompetenciją ir teisės aktų nustatytas pareigas.

Lietuva , ,Susiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra