Seimo nario Jaroslavo Narkevič pareiškimas dėl Švietimo įstatymo

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Netrukus priėmimui bus teikiama Švietimo įstatymo nauja redakcija.
 
Tautinių mažumų atstovai ne kartą pasisakė prieš tai, kad mokyklose, kuriuose ugdymo procesas vykdomas tautinių mažumų kalba, būtų privalu mokomuosius dalykus mokyti valstybine kalba, t. y. priverstinio perėjimo nuo mokymosi gimtąja kalba prie mokymosi valstybine kalba. Tai reikštų, kad mokymasis gimtąja kalba išliks tik pradinės mokyklos lygmeniu, o ne vidurinės, kaip yra ligi šiol. Apie tai turėtų spręsti pati mokykla taip, kaip yra dabar.
 
Tautinių mažumų atstovai pasisakė prieš valstybinės ir gimtosios kalbos programų bei egzaminų suvienodinimo.
 
Lietuvos mokslininkai, atlikę tyrimą, nustatė, kad nesudarant vienodų ugdymo sąlygų neįmanoma suvienodinti lietuvių valstybinės ir lietuvių gimtosios kalbos programų.
 
Tautinių mažumų atstovai taip pat pasisakė prieš vienos mokyklos išsaugojimą kitos ugdymo kalbos mokyklos sąskaitą. Tai pažeidžia lygių galimybių, lygiateisiškumo ir prieinamumo principus, sukiršina bendruomenes, kursto priešiškumą bei nesantaiką tautiniu pagrindu.
 
Todėl pasisakome už būtinumą išsaugoti vietovėse nors vieną iš esamų mokyklų, valstybinę lietuvių ugdymo kalbą ir mokyklų tautinių mažumų ugdymo kalbą.
 
LR Seimo Pirmininkės iniciatyva buvo organizuotas susitikimas su tautinių mažumų – rusų, lenkų, baltarusių, žydų, lietuvių – švietimo atstovais.
 
Apmaudu, kad susitikimo organizatorė, LR Seimo Pirmininkė, Irena Degutienė, atrodo vos 12 minučių skyrė pristatyti neaiškų tautinių mažumų švietimo modelį ir neatrado laiko tiesiogiai išklausyti sukviestų tautinių mažumų švietimo atstovų pozicijos.
 
Rusų, lenkų baltarusių švietimo atstovu nuomonė yra vienareikšmė – švietimo įstaigos tautinės mažumos ugdymo kalba yra konkurencingos ir garsėjančios gerais ugdymo pasiekimais, integruotos į Lietuvos valstybės gyvenimą o Švietimo įstatymo projekte numatomas tautinių mažumų švietimo situacijos, sąlygų bloginimas ir gimtosios kalbos naudojimo siaurinimas.
 
Aukščiau minėta pozicija, ne tik lieka neišgirsta, bet ir pateikiami nauji bandymai įvesti priverstinį mokymą valstybine kalba ir ikimokyklinėse tautinių mažumų ugdymo kalbą įstaigose.
 
Atsižvelgiant į tai, tautinių mažumų atstovai organizuoja šių metų gruodžio 13 d. 13 val. prie Prezidentūros protesto akciją. Protesto akcijos metu bus dar kartą viešai išreikšta pozicija ir nerimas dėl tautiniu mažumu švietimo situacijos Lietuvoje bloginimo.
 
Tikimės, kad Seimo nariai girdės ir atsižvelgs į argumentuotą tautinių mažumų ne priekaištą, nepriešingumą, o didelį nerimą.
 
Nuotraukoje: J. Narkevič

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra