Seimo nariams draudžiama bet kokia papildoma veikla, susijusi su darbo ar užduočių atlikimu

Autorius: Data: 2011-02-23 , 16:31 Spausdinti

Konstitucinis Teismas (KT) išaiškino, kad Seimo nariams draudžiama bet kokia veikla komercinėse struktūrose, jei ji susijusi su darbo ar užduočių atlikimu.

Pagal trečiadienį, 2011 m. vasario 23 d., KT paskelbtą išaiškinimą, Seimo nariui neleistinas darbas apima bet kokią veiklą privačioje įstaigoje, įmonėje, organizacijoje arba jai atstovaujant, jeigu ši veikla yra susijusi su darbo atlikimu, pareigų užėmimu, tarnybos ėjimu, kitų funkcijų vykdymu, kitų užduočių atlikimu.

Pasak KT, tokia veikla Seimo nariams draudžiama nepriklausomai nuo to, ar ta veikla nuolatinė, ar epizodinė, ar ji įforminama kokia nors sutartimi, ar ne, ar už ją atlyginama, ar ne, ar ji atliekama darbo Seime, ar laisvalaikio ir atostogų metu.

Taip pat KT išaiškino, kad Seimo nariams draudžiama eiti ir vadinamąsias garbės pareigas, taip pat dalyvauti kolegialiuose valdymo, kontrolės ar kituose organuose.

Į KT, prašydamas išaiškinti 2004 metų liepos 1 dienos nutarimo nuostatas, kreipėsi Etikos ir procedūrų komisijos (EPK) pirmininkas Algimantas Salamakinas.

Jis KT prašė atsakyti, ar draudimas Seimo nariui dirbti papildomai apima ir veiklą komercinėse struktūrose, atliekamą sudarius sutartį, negaunant už tą veiklą pinigų.

A. Salamakino vertinimu, KT išaiškinimas rodo, kad parlamentarai negali dalyvauti pramoginiuose projektuose, tačiau sakė dar negalintis atsakyti, koks likimas laukia komisijoje svarstytų jų dalyvių.

„Konstitucinis Teismas pasakė, kad dainuoti, šokti niekas nedraudžia, bet dalyvaut tuose projektuose, kur yra privačios televizijos, sudaromos sutartys, pasisakė, kad vis dėlto tokie dalykai yra negalimi, bent šiandien supratau taip“, – sakė A. Salamakinas, KT paskelbus sprendimą.

„Kada išstudijuosiu visas išvadas, tada atsakysiu į šituos klausimus, nes čia tikrai reikia studijų, reikia suprasti visą tą esmę, konkretaus atsakymo neturiu“, – sakė A. Salamakinas, paklaustas, kokių žingsnių imsis dėl televizijų projektuose dalyvavusių parlamentarų.

Tuo pačiu EPK pirmininkas pabrėžė, jog draudimas užsiimti papildomu darbu parlamentarams galiojo ir anksčiau, iki KT papildomo išaiškinimo.

„Bet taip, kad nuo šios minutės negalima – taip nėra, yra prasižengimai ir už juos turi būti atsakoma“, – sakė A. Salamakinas.

„KT išaiškinimas yra tam, kad būtų aiškumas, juk ir iki išaiškinimo daug kam, taip pat ir man, buvo aišku, bet kai Seime viena pusė aiškina – kad čia viskas gražu, nieko tokio, kita pusė – kad negalima, šiuo atveju diskusijos baigsis“, – kalbėjo EPK vadovas.

Taip pat A. Salamakinas KT klausė, ar yra konstitucinis skirtumas tarp pedagoginės ir kūrybinės veiklos, ir ar tokiu atveju Seimo narys gali, sudaręs autorinę sutartį ir gaudamas autorinį atlyginimą, skaityti paskaitas, tai laikant kūrybine veikla.

KT išaiškino, jog parlamentarai, užsiimdami kūrybine veikla, gali sudaryti autorines sutartis, tačiau konstitucinės kūrybinės laisvės vienas ypatumų yra tas, kad sudarant autorinę sutartį jos pagrindu negali atsirasti darbo ar tarnybos santykiai.

Teismas pabrėžė, kad pedagoginės ir kūrybinės veiklos konstitucinės sampratos nėra tapačios ir nė viena iš jų neapima kitos.

Pasak išaiškinimo, Konstitucijoje pedagoginė veikla yra atribota nuo kūrybinės veiklos: pedagoginė veikla siejama su dėstymu, mokymu, ugdymu mokymo, auklėjimo įstaigose, įskaitant aukštąsias mokyklas, tuo metu kūrybinė veikla yra tokia, kuria siekiama sukurti mokslo, technikos, kultūros ar meno kūrinį.

Pasak KT, tai reiškia, reiškia, jog Seimo narys gali gauti atlyginimą už kūrinio sampratą atitinkančią paskaitą, ir dėl kūrinio sampratą atitinkančios paskaitos, kurios išraiškos forma gali būti ir rašytinė arba žodinė, gali būti sudaroma sutartis, tačiau tokios sutarties pagrindu negali atsirasti darbo ar tarnybos santykiai.

KT A. Salamakinas taip pat prašė atsakyti, kokia procedūra taikytina Seimo nariui neatsisakius su parlamentaro mandatu nesuderintos veiklos – ar įgaliojimai nutrūksta automatiškai, priėmus Seimo nutarimą paprasta balsų dauguma, ar turi būti numatytos kitos procedūros.

KT atsakė, kad Seimui kyla pareiga įstatymu nustatyti tokį teisinį reguliavimą, kuris leistų patikrinti, ar Seimo nariai paiso draudimo užsiimti su mandatu nesuderinama veikla – nustatyti tvarką, pagal kurią būtų galima tinkamai ištirti ir nustatyti, ar Seimo narys neperėjo dirbti arba neatsisakė darbo, nesuderinamo su Seimo nario pareigomis.

Į KT A. Salamakinas kreipėsi netylant ginčams dėl papildomų parlamentarų užsiėmimų, KT 2004 metų nutarimu Seimo nariams uždraudus papildomą darbinę veiklą, taip pat ir pedagoginę. Pagal Konstituciją, Seimo narys gali užsiimti tik kūrybine veikla.

R. Danisevičiaus ir V. Balkūno nuotr.

www.lrytas.lt

Nuotraukose:

1. Seimo narys Žilvinas Šilgalis dalyvavo televizijos šokių projekte

2. Buvusi laidų vedėja ir dainininkė Inga Valinskienė net ir tapusi Seimo nare neatsisveikino su televizijų žiūrovais

3. Andrius Šedžius televizijos žiūrovus linksmino šokiais

4. Donalda Meiželytė LNK televizijos sezono atidaryme

5. Seimo narys Arūnas Valinskas (pirmas dešinėje) nevengia pasirodyti pramoginėse televizijų programose

Seimas , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra