Seime atidaryta nuotraukų paroda – „Tarpukario bajorai“

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

2010 m. balandžio 11 dieną Lietuvos Respublikos Seimo rūmuose buvo atidaryta Lietuvos bajorų karališkosios sąjungos (LBKS) nario, Lietuvos technikos bibliotekos direktoriaus Kazio Mackevičiaus sudaryta ir fotografo Rimanto Vilavičiaus parengta senųjų nuotraukų paroda „Tarpukario bajorai“.
 
Parodą atidarė LR Seimo narė, bajoraitė tiek iš tėvo, tiek iš motinos pusės, Dalia Teišerskytė. Ji perskaitė savo kūrybos eilėraštį „Mama“, skirtą savo mamai, teigiamai atsiliepė apie bajorus ir jų sukurtą paveldą. Esą pastarieji aktyviai dalyvavo visuomeniniame gyvenime, buvo kūrybinio potencialo dalimi, todėl komunistai juos, kaip ir kitus šviesuolius, buvo suinteresuoti sunaikinti kalėjimuose bei Sibiro koncentracijos stovyklose. Jai pritarė tiek Vilniaus krašto bajorų vadas Jonas Ragauskas, tiek LBKS Legitimacijų tarybos pirmininkas Bronislovas Vonsavičius.
 
Pasak daugybę visuomeninių projektų įgyvendinusio bajoro Žilvino Radavičiaus, mūsų protėviai – dvasios aristokratai. Jie turėjo idealus, dėl kurių buvo pasirengę mirti. Bajorystė – tai pareiga, kurią jie vykdė šventai, todėl pastarieji tapo pavyzdžiu.
 
Parodoje eksponuojamos bajorų Radavičių, Ragauskų, Mackevičių, Vonsavičių, Vambutų, Bogdanų, Kliučinskų, Vainauskų, Vadauskų-Petržkevičių, Žadeikų, Garbauskų, Margevičių, Jucevičių ir kt. bajorų giminių palikuonių nuotraukos.
 
Taip nutiesiamas simbolinis tiltas tarp dabarties ir praeities, nes iš pagal vientisą standartą R. Vilavičiaus parengtų nuotraukų žvelgiantys šių laikų bajorų protėviai liudija apie garbingą praeitį ir tuo savo ainius įpareigoja dirbti kilnius darbus, tampa pavyzdžiu kitiems.
 
Vienas iš jų – iš praeities į ateitį išdidžiai žvelgiantis Boleslovas Radavičius, kuris drauge su kitais bendražygiais metė iššūkį carizmo Lietuvoje vykdytai rusifikacijai bei kolonizacijai ir 1893 11 22 neleido uždaryti Kražių bažnyčios.
 
Kražių skerdynių metu jis buvo suimtas, išplaktas. Per susirėmimus kazokai jam išdūrė akį.
 
Pasak K. Mackevičiaus bei kitų pranešėjų, šioje puikiai kritikų įvertintoje, istorikų ir žiniasklaidos susidomėjimo sulaukusioje parodoje eksponuojamos Lietuvos bajorų nuotraukos greitai taps Europos paveldo dalimi, nes dėl komunistų teroro Lietuvoje, daugelis kilmingųjų buvo priversti slapta sunaikinti savo šeimos archyvus, nemažai nuotraukų bei kitų unikalių, garbingą istorinę praeitį liudijančių, dokumentų buvo prarasta tremtyje.
 
Vorutos inf.
 
Nuotraukose:
 
1. Lietuvos bajorai dėkojo bajorui K. Mackevičiui už šios parodos suorganizavimą
2. Bajoras Ž. Radavičius kalbėjo apie didingą bajorijos praeitį
3. Kražių bažnyčios gynėjas B. Radavičius (1863–1929)
4. Bajoras K. Mackevičius, bajoraitei D. Teišerskytei įteikė atminimo dovanėlę

Voruta. – 2010, bal. 24, nr. 8 (698), p. 16.

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra