Seimas siekia įgyvendinti KT nutarimą – pritarta abiem Mokslo ir studijų įstatymo variantams

Autorius: Data: 2012-01-17 , 13:46 Spausdinti

Antradienį, 2012 m. sausio 17 d., Seimas po pateikimo pritarė abiem – valdančiųjų ir opozicijos – Mokslo ir studijų įstatymo pakeitimo variantams, kuriais siekiama ištaisyti tam tikras teisės akto nuostatas, kurios Konstitucinio Teismo (KT) buvo pripažintos prieštaraujančiomis pagrindiniam šalies įstatymui.

Seime po KT sprendimo buvo įregistruoti du teisinį vakuumą siūlantys užpildyti projektai, valdančiųjų – Mokslo ir studijų įstatymo minimalios pataisos, opozicijos – laikinasis Mokslo ir studijų įstatymo projektas.

KT 2011 m. gruodį paskelbus, kad Konstitucijai prieštarauja nuostatos dėl aukštųjų mokyklų valdymo ir tarybų sudarymo, valdantieji siūlo esminius universiteto valdymo klausimus perduoti senatui, o studentų pasiekimus perskirstant valstybės finansuojamas vietas vertinti po kiekvienų studijų metų. Pataisų iniciatoriai siūlo, kad asmuo, kurio studijos yra valstybės finansuojamos, po studijų metų netektų vadinamojo krepšelio, jei jo studijų rezultatų vidurkis būtų dviem balais mažesnis nei to paties kurso studentų bendras vidurkis.

Opoziciniai socialdemokratai siūlo situaciją spręsti laikinuoju Mokslo ir studijų įstatymu, kuriuo universiteto tarybos funkcijos būtų perduotos iš akademinės bendruomenės sudaromam universiteto senatui, o valstybės finansavimą gautų studijuojantieji pagal valstybės užsakymą ir turintieji ne mažiau kaip 8 balų vidurkį. Jų pasiekimai būtų vertinami po kiekvieno semestro. Gerai besimokantiems studentams, kurie studijas vykdytų ne valstybės užsakymu, valstybė kompensuotų dalį studijų kainos.

Dar prieš prasidedant diskusijoms, į Seimo narius kreipėsi socialdemokratas Česlovas Juršėnas, primindamas kolegoms, jog KT savo nutarime pabrėžė, kad atsiradęs teisinis vakuumas turi būti panaikintas kuo greičiau.

„Tokia situacija galima tik labai trumpą laiką“, – pabrėžė parlamentaras.

Valdančiųjų pateiktam teisės aktui po pateikimo pritarė 63 Seimo nariai, prieštaravo – 26, susilaikė – 29. Opozicijos inicijuotam įstatymo variantui po pateikimo iš antro karto pritarė 59 parlamentarai, nepritarė – 33, susilaikė – 21.

Be to, buvo nutarta, kad po to, kai abu įstatymo variantai bus apsvarstyti Seimo komitetuose, pastarieji į plenarinio posėdžio salę ypatingos skubos tvarka sugrįš sausio 19 d.

Reikės kreiptis į KT antrąkart?

Kone daugiausia aistrų kilo, kai į Seimo tribūną pateikti valdančiųjų Mokslo ir studijų įstatymo projektą, kuriuo numatomos minimalios teisės akto pataisos, įžengė švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius.

Jis tikino, jog po KT sprendimo reikalingi tik „minimalūs teisės akto pakeitimai“, kurie yra susiję su universiteto valdymo ir studentų rotacijos klausimais.

Ministras pabrėžė, kad valdančiųjų idėja keisti rotacijos dažnį, tai yra nustatyti, kad studentų pasiekimai būtų vertinami po kiekvienų studijų metų, atitinka akademinę realybę.

„Konstitucinis Teismas kalbėjo apie periodinį žinių patikrinimo pagrindą. (…) Bet kartu yra tokia realybė, kad semestras nesutampa su atsiskaitymu. Studijų metai – aiškiausias laikotarpis, kuris nepažeistų aukštųjų mokyklų tvarkos“, – kalbėjo G. Steponavičius.

Kreditai siejami ne su semestrais, o su visais metais“, – dar vieną argumentą, kodėl studentų rotacija turėtų būti vykdoma po kiekvienų metų, o ne kas semestrą, pateikė švietimo ir mokslo ministras.

Tuo tarpu Andrius Mazuronis stebėjosi šiais G. Steponavičiaus pareiškimais, mat, pasak jo, „egzaminai vyksta kas pusmetį, o ne kas metus“.

Seimo opozicija pliekė G. Steponavičių, klausdami, ar jis negalvoja apie atsistatydinimą.

„Ar nejaučiate gėdos ir atsakomybės, kad neįsiklausėte į opozicijos pastabas? (…) Ar nebūtų garbingiausia palikti ministro kėdę?“, – G. Steponavičių kamantinėjo Seimo narė, socialdemokratė Birutė Vėsaitė.

Be to, keletas parlamentarų perspėjo, jog nustačius vienerių metų studentų rotacijos dažnį, gali atsitikti taip, jog teks antrą kartą kreiptis į KT, mat jis nurodė, kad studentai turėtų būti rotuojami kas semestrą.

Tuo tarpu G. Steponavičius, reaguodamas į tokių perspėjimus, pabrėžė, kad apie rotacijos dažnį dar galima bus diskutuoti. Ministras taip pat paragino suburti specialiąją darbo grupę, sudarytą iš valdančiųjų ir opozicijos atstovų, švietimo sistemos specialistų, aukštųjų mokyklų atstovų, kuri dalyvautų tolesniuose įstatymo pataisų svarstymuose.

K. Čachovskio nuotr.

www.alfa.lt

Seimas , , , , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra