Seimas: referendumas dėl Visagino AE bus

Autorius: Data: 2012-07-17 , 08:55 Spausdinti

Erika FUKS

Pirmadienį, 2012 m. liepos 16 d., Seimas galutinai apsisprendė, kad Lietuvoje bus organizuojamas referendumas dėl Visagino atominės elektrinės.

Pirmadienį Seime po pritarimo balsuota dėl nutarimo „Dėl referendumo paskelbimo dėl atominės elektrinės statybos Lietuvos Respublikoje“. Už balsavo 62 Seimo nariai, prieš – 39, susilaikė 18.

„Aš žiūriu į pasimetusius socialdemokratus ir šiek tiek darbiečius ir noriu padėkoti partijos vardu, nes mums, partijai, rinkimuose jūs duodate labai gerą temą, kurioje patys savo programose esate įsipareigoję pasisakyti už. Tai iš tikrųjų, aš noriu pacituoti socialdemokratų programą, gal ne visi jūs patys ją perskaitėte, pačią naujausią, patvirtintą jūsų suvažiavime, cituoju: „Naujų reaktorių Visagino atominėje elektrinėje išlieka aktuali“. Tai, gerbiami kolegos, aš iš tikrųjų raginu eiti, nuosekliai įgyvendinti savo programas, o mums norisi padėkoti, kad jūs mums padedate rinkimuose, tokią gerą temą kaip energetinę nepriklausomybė išlaikyti kaip vieną iš svarbiausių“, – sakė Andrius Kubilius po balsavimo.

„Gerbiami kolegos, gal mes čia vietoje sutartume dar du referendumui svarbius klausimus. Pirmas, kad sumažintume Seimo narių skaičių iki 71 ir kad nemokėtume didesnės kaip 800 litų mėnesinės algos. Manau, tauta vieningai palaikytų, gal pritartumėte mano pasiūlymui“, – ironizavo „Tvarkos ir teisingumo“ partijos atstovas Julius Veselka.

„Už ką iš tikrųjų balsavome, už kokią alternatyvą – tai už Karaliaučiaus elektrinę. Akivaizdu, kad iš Karaliaučiaus elektrinės, Lietuva, nestatydama savo elektrinės, būtų priversta importuoti energiją“, – dėstė konservatorius Česlovas Vytautas Stankevičius.

„Esmė yra diskusija ir tie klausimai, į kuriuos bus galima atsakyti“, – sakė mišrios darbo grupės narys Žilvinas Šilgalis.

Už referendumą balsavo 22 socialdemokratai, 9 Darbo partijos frakcijos nariai, 6 Krikščionių partijos frakcijos atstovai. Taip pat 12 mišrios darbo grupės narių balsavo už, po vieną susilaikė ir balsavo prieš. Už balsavo ir 12 „Tvarkos ir teisingumo“ partijos frakcijos narių, tik vienas – Julius Veselka pasisakė prieš.

Po 7 Liberalų ir centro sąjungos bei Liberalų sąjūdžio atstovų susilaikė, o prieš balsavo 37 Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) nariai, už balsavo Jonas Šimėnas, o Paulius Saudargas – susilaikė.

Kaip balsavo Seimo nariai, galite pažiūrėti čia.

„Tvarkos ir teisingumo“ partijos frakcijos narys Egidijus Klumbys tikino, kad referendumas bus konsultacinis, o ne įpareigojantis ir politikai galės į jį atsižvelgti, tačiau nebūtinai laikytis tokios pat pozicijos.

Lietuvoje gali būti rengiami privalomieji ir konsultaciniai (patariamieji) referendumai. Pavyzdžiui, referendumas dėl stojimo į Europos Sąjungą buvo privalomasis.

TS-LKD partijos frakcijos vadovas J. Šimėnas dar svarstant darbotvarkės klausimus pasisakė už referendumą dėl atominės elektrinės ir prieš atominę energetiką, o J. Veselka ir TS – LKD atstovas Kęstutis Masiulis piktinosi, kad spręsti tokius klausimus visų pirma turėtų politikai.

Seimo narių Eligijaus Masiulio, Gintaro Steponavičiaus, Algio Kašėtos, Petro Auštrevičiaus, Eriko Tamašausko ir Dalios Kuodytės pasiūlymui, kad referendumas vyktų tuomet, kai bus baigtos derybos su strateginiu investuotoju, regioniniais partneriais ir paaiškės daugiau projekto vykdymo detalių, nepritarta. Už jį balsavo 52 parlamentarai, prieš – 41, susilaikė – 24.

Pasiūlymą pristatęs E. Masiulis teigė, kad referendumas galėtų vykti 2014-2015 m. Anksčiau už tokią iniciatyvą yra pasisakęs ir premjeras Andrius Kubilius.

Referendumo įstatymas nustato, kad Seimui priėmus nutarimą dėl referendumo, turi būti nustatomas 3 mėnesių terminas, per kurį jis turi būti organizuojamas. Planuojama, kad referendumas galėtų būti organizuojamas su šiemet rudenį vyksiančiais rinkimais į Seimą.

Planuojama, kad atominės elektrinės eksploatacijos pradžia būtų 2020-2022 m., nors anksčiau skelbta, kad VAE darbą turi pradėti 2020 m. Skaičiuojama, kad bendra projekto suma neturėtų viršyti 5 mlrd. eurų arba 17 mlrd. Lt.

Lietuvos siekis yra turėti 34 proc. elektrinės akcijų, o tai reiškia šalies investiciją į projektą iki 6 mlrd. Lt. Galutinį sprendimą, ar investuoti į VAE planuojama priimti 2015 metais.

K. Čachovskio nuotr.

Daugiau informacijos:

http://www.alfa.lt/straipsnis/15027695/Gave.referenduma..opoziciniu.partiju.vadovai.nebezino..ka.daryti=2012-07-16_16-28/-07-16_14-32/

http://www.alfa.lt/straipsnis/15027655/Vaigauskas..nesant.politinio.sutarimo.referendumui.pateiktu.klausimu..jie.Lietuvoje.neivyksta=2012

http://www.balsas.lt/naujiena/609309/politologas-referendumas-del-atomines-elektrines-saukiamas-tik-rinkimu-proga

Seimas , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra