Seimas pritarė laikinosios tyrimo komisijos dėl galimų grėsmių Lietuvos nacionaliniam saugumui išvadai

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

(balsavo: už –70, prieš – 16, susilaikė 10)
Gruodžio 2 d. Seimo laikinosios tyrimo komisijos dėl galimų grėsmių Lietuvos nacionaliniam saugumui (toliau – Komisija) pirmininkas Aloyzas Sakalas Seimo plenariniame posėdyje pristatė Komisijos išvadą bei Seimo nutarimo „Dėl Seimo laikinosios komisijos dėl galimų grėsmių Lietuvos nacionaliniam saugumui išvados“ projektą Nr. IXP-3066 </b>kuriuo pasiūlė <b>pritarti Komisijos išvadai bei  pripažinti, kad Komisija darbą baigė.
Komisija konstatavo, kad „Prezidentas buvo ir yra pažeidžiamas. Įvertinant ypatingą Prezidento statusą ir atsakomybę, jo vaidmenį vidaus ir tarptautinėje politikoje, tai sudaro grėsmes Lietuvos nacionaliniam saugumui“ (projektui po pateikimo pritarė 75 Seimo nariai; „prieš“ balsavo 13, susilaikė 12 Seimo narių).
Komisijos narys liberaldemokratas Dailis Alfonsas Barakauskas pateikė alternatyvų Seimo nutarimo „Dėl Seimo laikinosios komisijos dėl galimų grėsmių Lietuvos nacionaliniam saugumui išvados" projektą Nr. IXP-3066(A). Po pateikimo šiam projektui nepritarta (balsavo: už –12, prieš – 64, susilaikė 23 Seimo nariai), todėl toliau šis projektas nebuvo svarstytas.
Pristatydamas projektą, Komisijos pirmininkas Aloyzas Sakalas pakomentavo kiekvieną išvados punktą bei pabrėžė šio tyrimo viešumo reikšmę. Pritarus projektui po pateikimo, dėl teikiamos išvados pasisakė frakcijų atstovai.
Socialdemokratų frakcijos vardu kalbėjęs Vytenis Povilas Andriukaitis pripažino, kad Prezidentas yra ir buvo pažeidžiamas.
Valstiečių ir Naujosios demokratijos frakcijos vardu kalbėjo Kazimira Danutė Prunskienė. Seimo narė, pripažindama, kad Respublikos Prezidentas neišvengė klaidų pasirinkdamas patarėjus bei laiku neatsiribojęs nuo jį kompromituojančių asmenų, pareiškė, kad išvados politiškai yra tendencingos ir kvietė joms nepritarti.
Socialliberalų seniūnas Alvydas Ramanauskas sakė, kad grėsmę nacionaliniam saugumui gali sukelti ne tik ginkluotosios pajėgos.
Tėvynės sąjungos – konservatorių frakcijos vardu kalbėjo Seimo narys Vytautas Landsbergis. Seimo narys priminė Ministro Pirmininko žodžius, kad Lietuvai būtų geriau, jeigu Prezidentas atsistatydintų. Seimo narys taip pat konstatavo, kad Prezidentas R.Paksas ne tik pažeidė priesaiką, bet ir toliau ją pažeidinėja. Seimo narys siūlė Seimui padėti Prezidentui „tapti paprastu žmogumi, kad išvaduoti jį iš duotų pažadų, kad nekenktų Lietuvai kuo daugiau ir kuo ilgiau“.
Liberaldemokratas H.Žukauskas /sakė, kad šiuo atveju suplakti ekonominiai ir teisiniai klausimai. Jo nuomone, „kalba tik emocijos“.
Liberalų ir centro frakcijos vardu kalbėjo Eligijus Masiulis. Jis pabrėžė, kad Komisijos darbas buvo rezultatyvus. Apgailestavo, kad Prezidentas sumenkino ir nuvertino Seimo laikinosios tyrimo komisijos darbą.
Taip pat kalbėjo Seimo nariai A.Vazbys, J.Veselka, E.Klumbys, V.Zabiela.
Seimo narys Vytautas Zabiela sakė, kad komisijos išvadoje yra prieštaravimų ir jos negali būti pagrindu apkaltai. A.Gricius jo kalbą įvertino, kaip advokato kalbą teisme,o ne Seime.
Po svarstymo nutarta nutarimo projektui pritarti (balsavo: už – 68, prieš – 13, susilaikė 9).
Pritarus projektui po svarstymo, įvyko balsavimas dėl Seimo nutarimo „Dėl Seimo laikinosios komisijos dėl galimų grėsmių Lietuvos nacionaliniam saugumui išvados“. Balsavo: už – 70, prieš – 16, susilaikė 10. E. Klumbys, J.Veselka, P.Vilkas, H.Žukauskas, K.D.Prunskienė  siūlė nepritarti nutarimo projektui, nes, jų nuomone, nėra teisinio pagrindo.
*******
Pristatydamas alternatyvų projektą, Seimo narys D.A.Barakauskas supažindino su savo atskirąja nuomone, konstatuodamas, kad Komisijos išvados yra neteisėtos ir nepagrįstos, atsižvelgiant į Komisijos veiklos esminių krypčių neteisėtumą ir tendencingumą; Komisijos pirmininko ir kai kurių narių išankstinės nuomonės atskleidimą; Komisijos veiklos kompetencijos viršijimą; neišsamų ir nevisapusišką aplinkybių ištyrimą. Todėl, Komisijos nario D.A.Barakausko vertinimu, nėra pagrindo teigti, kad yra grėsmė Lietuvos nacionaliniam saugumui. Liberaldemokratas siūlė nepritarti Komisijos išvadai ir „pripažinti, kad šios komisijos veikla nutraukiama“.
******
KOMISIJOS IŠVADOS
1. Rusijoje registruota kompanija „ALMAX“, įtariama susijusi su Rusijos specialiosiomis tarnybomis, darė ir tebedaro įtaką Prezidentūrai, siekdama įtakoti ir valdyti Lietuvos politinius procesus, formuodama Prezidentūros struktūrą ir kadrus, savo ir J. Borisovo interesais siekdama sustiprinti įtaką Prezidentui. (Prieš šią išvadą balsavo D.A.Barakauskas).
2. Prezidento santykiai su J. Borisovu yra išskirtiniai. Siekdamas politinių, ekonominių ir savo asmeninių tikslų, palaikomas Rusijos kompanijos „ALMAX“, J. Borisov įtakojo Prezidentūros veiklą, darė poveikį paties Prezidento sprendimams. Taip J. Borisov užsitikrino palankesnes sąlygas savo verslui, kuris apima ir prekybą karinių sraigtasparnių detalėmis su terorizmą remiančiomis šalimis. Prezidentas nė karto viešai neatsiribojo nuo J. Borisov ir savo veiksmais jį netiesiogiai užstojo. J. Borisov įtakos Prezidentui dydį atskleidžia tai, kad net žinodamas apie J. Borisov grasinimus jo atžvilgiu Prezidentas skubos tvarka jam suteikė pilietybę.
3. Abejotinos reputacijos asmenys, susiję su nusikalstamo pasaulio ir šešėlinio verslo struktūromis, įtakojo Prezidentūrą ir siekė teisėsaugos institucijų vadovų pakeitimo.
4. Prezidentas ir kai kurie jo patarėjai darė neleistiną įtaką įmonių privatizavimui ir atskiriems privataus verslo subjektams.
5. Prezidentui toleruojant, jo patarėjai viršijo savo kompetenciją, kišosi į kitų valstybės institucijų veiklą, piktnaudžiavo savo statusu, taip įnešdami sumaištį į valstybės valdymą.
6. Per Prezidentą ir jo patarėjus įslaptinta informacija pasiekdavo tuos asmenis, kurie jos žinoti neturėjo teisės, tarp jų ir tuos, kurių atžvilgiu atliekamas operatyvinis tyrimas.
BAIGIAMOJI IŠVADA
Komisija konstatuoja, kad Prezidentas buvo ir yra pažeidžiamas. Įvertinant ypatingą Prezidento statusą ir atsakomybę, jo vaidmenį vidaus ir tarptautinėje politikoje, tai sudaro grėsmes Lietuvos nacionaliniam saugumui. Už šią išvadą balsavo 7 Komisijos nariai; Komisijos narys Z.Mačernius susilaikė, D.A.Barakauskas balsavo prieš.

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra