Seimas priėmė teisingą ir vienintelį galimą sprendimą

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

„Vorutos“ pokalbis su Vilniaus r. savivaldybės tarybos nariu Gediminu Paviržiu
 
Lietuvos Respublikos Seime nepritarta Andriaus Kubiliaus Vyriausybės siūlomai pavardžių rašymo Lietuvos piliečių pasuose papildomomis lotyniškomis raidėmis nuostatai. Kaip Jūs tai vertinate?
 
Nesu kalbininkas, tad gerokai anksčiau, kai dar nebuvo Konstitucinio Teismo (toliau – KT) sprendimo, prisipažinsiu, neįžiūrėjau nieko smerktino, nes ir dabar manau, kad tokių asmenų, kurie pultų keistis pavardę ir daugybę dokumentų, vargu ar būtų daug. Tačiau analizuodamas KT sprendimus, kur pakartotinai KT buvo išaiškinta konstitucinė nuostata dėl pavardžių rašymo Lietuvos valstybės piliečių pasuose, abejonių nekilo, kad Seimas priėmė teisingą ir vienintelį galimą sprendimą. Priešingu atveju, ar galėtume vadintis demokratine teisine valstybe, jei nesilaikome KT išaiškinimų. Kita vertus, atsirastų papildomų problemų, kurių dabar išvengėme.
 
Kokios kiltų problemos?
 
Tai nėra toks nekaltas dalykas. Lietuvoje gyvena ne vienintelė lenkų tautinė mažuma. Kodėl kitos negalėtų pasinaudoti tokia proga ir paprašyti to paties. Atsakyti kitoms tautinėms mažumoms, kai padarytas precedentas, būtų ne taip paprasta. Reikia turėti omeny, kad tokias problemas tautinės mažumos tuojau keltų Latvijoje, Estijoje ir kitur. Šiuo atveju Seimas pasielgė išmintingai, vadovaudamasis jau padarytais analogiškais kompetentingų Europos Sąjungos institucijų sprendimais dėl pavardžių rašymo piliečių pasuose.
 
Tačiau Lenkija reikalauja, kad būtų įvykdyti pažadai, kuriuos davė atskiri Lietuvos pareigūnai.
 
Lenkija teisinė valstybė, jos visuomenė labai išsilavinusi, todėl jai atstovaujantys politikai, intelektualai neabejotinai puikiausiai žino, kad jokie pareigūnai neturi jokios teisės žadėti tai, ką, kaip pamatinius dalykus, yra nusprendusi tauta. Tik ji, tvirtinusi referendumu Konstituciją 1992 metais, gali ją ir keisti. To negali (išskyrus kai kuriuos straipsnius, griežtai reglamentuota tvarka) padaryti ir Seimas. Na, o mūsų pareigūnai įvairiose situacijose turi geriau pasverti pažadus, kurių tesėjimas nuo jų niekaip nepriklauso.
 
Vis dėlto mūsų aukšti pareigūnai teigia, kad pirmiausiai tai buvo siūloma dėl Lietuvos piliečių, pasikeitusių pavardes užsienyje, gerovės.
 
Manau, kad tai nerimti išvedžiojimai. Kokia pasikeitusia pavarde žmogus bebūtų, jei kiltų kokių nors teisinių ar turto problemų, pirminiai dokumentai visada įrodys jo tapatybę.
 
Kaip vertinate p. Gintaro Songailos pasiūlymą įdiegti vadinamąjį latviškąjį variantą?
 
Labai palankiai, nes latvių modeliui neturi pretenzijų ir Europos Sąjunga, ir, žinoma, Lenkijos politikai. Taigi be jokių kliūčių jį galėtume taikyti ir Lietuvoje, nes lietuvių ir latvių kalbos yra giminingos.
 
Kalbėjosi Juozas Vercinkevičius
 
Nuotraukoje: G. Paviržis
 
Voruta. – 2010, geg. 8, nr. 9 (699), p. 15.

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra