Savo idėjai atsidavę žmonės

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

2008 metų Izidoriaus Ignatavičiaus romanas „Patriotai“* yra skiriamas Lietuvos Laisvės Kovų Sąjūdžio Lietuvos nepriklausomybei tęsti 1949 m. vasario 16 d. DEKLARACIJOS kūrėjams – žuvusiems Kovotojams atminti.

Jame aprašomas tragiškas partizano Ipolito Būtino likimas ir sovietinio saugumo agento kunigo Mečio Dilkos portretas, pažymėtas visą gyvenimą lydėjusiais prieštaravimais, išdavystėmis ir žmogžudystėmis. Jo nuopuolio istorija labai panaši į to paties autoriaus apysakoje „Šėtono paunksmė“ (2003 m.) aprašytą Jono Nuobarto-Lyro niekšingą gyvenimą: buvęs partizanas išduoda savo klasės draugus, partizanų rėmėjus, net savo mylimąją mergaitę Vandą. Vėliau išdavystės nuopuolyje riedėjo žemyn ir žemyn, išduodamas vis daugiau savo buvusių bendražygių pražūčiai ir mirčiai. Tačiau niekšo gyvenimas irgi nėra saldus. „Patriotuose“ – svarbiausi sovietinės Lietuvos įvykiai bei žmonių santykis su jais. Tai partizaninis karas, tremtys, kolektyvizacija, sovietizacija, postalininės Lietuvos bei visuomenės pokyčiai, Atgimimas, kovo 11-ąją nepriklausomos Lietuvos atstatymas ir kruvinoji sausio 13-oji.

Tai pasakojimas apie tragiškiausią Lietuvos istorijos puslapį – okupacinio bolševikų režimo vykdytą lietuvių tautos genocidą Lietuvoje pokario metais ir ginkluotą pasipriešinimą okupantams. Pasipriešinimas nebuvo vien tik tėvynės laisvės ir išsivadavimo iš nuožmaus okupacinio režimo veiksmas, bet ir tautos valios, žmogaus egzistencijos, jo būties bei gyvenimo prasmės moralinis patikrinimas. Nepaisant atskirų individų silpnumo, Tauta šitą egzaminą garbingai išlaikė, parodė, kad gindama savo valstybės laisvę ir pasirengusi dėl jos aukoti viską, net savo gyvybę, yra tos laisvės verta. Šiame procese viena iš svarbiausių veiksnių pasirodė esanti žmogaus bei piliečio pareiga. Pareiga Tėvynei jos istorijos kataklizmų kontekste – visada ginti ją nuo priešų, atiduodant už jos laisvę, jeigu prireiktų ir gyvybę.

I. Ignatavičius, gimė 1932 m. Vareikiuose (Jonavos vlsč.), enciklopedininkas, dramaturgas ir prozininkas. 1951 m. buvo ištremtas į Sibirą, Tomsko sritį. 1958 m. sugrįžęs į Lietuvą dirbo melioracijoje, statybose. 1964 m. baigė Vilniaus universiteto Fizikos ir matematikos fakultetą, dirbo inžinieriumi, 1973-1993 m. – Enciklopedijų leidykloje.

Ypač daug dėmesio romane skiriama visuomenės vertybių, ypač moralinių orientyrų degradavimui bei naikinimui. Knygoje supinamos istorinės dokumentikos bruožai ir svarstymai filosofijos, istorijos, teisingumo, laisvės bei tiesos temomis.

Abiturientas M. Dilka priešingoje barikadų pusėje – už tarybų valdžią, prieš buržuazinius nacionalistus – banditus. Jis išdavė savo pogrindinę grupę „Keršytojai“ ir vėl gavo užduotį – pasmaugti bendraklasę Aldoną, partizanų ryšininkę, Ipolito seserį… Vėliau, jau nepriklausomoje Lietuvoje, prisipažįsta, kad buvo smogikas, susekė partizanus, keturis jų nušovė ir pats save pasmaugdamas taip atsiskaito už visą savo nuodėmingą gyvenimą. Bet gydytojai ligoninėje jį atgaivina. I. Būtinas iškentęs šaltą Sibiro tremtį bei ten vykstančio beprasmiško darbo naštą, tik nepriklausomoje Lietuvoje tampa gerbiamu asmeniu, visų pripažintu patriotu. Jis atleidžia išdavikui kunigui, nors per jį žuvo Ipolito artimieji, o pats buvo išduotas.
Pokario ginkluoto pasipriešinimo atstovas I. Ignatavičius yra parašęs Lietuvos istorijos aukso fondo knygą „Lietuvos naikinimas ir tautos kova 1940-1998“ (Vilnius, 1999). Savo romanuose, parašytuose jau po šio enciklopedinio žinyno pasirodymo, daugiausiai nagrinėja išdavystės reiškinį, jo autonomiją, psichologiją, formas ir pasekmes tautos bei paties išdaviko gyvenime.

Jo knyga (ne tik šita) ypatinga tuo, kad autorius remiasi autentiška istorine medžiaga, žinoma, jai suteikus literatūrinę išraišką ir pakeitus istorinių asmenybių pavardes. Romanai ir apysakos patrauklūs, dinamiški, verčiantys mąstyti bei pavartyti jo parašytą, jau minėtą Lietuvos ginkluoto pasipriešinimo enciklopediją ir partizanų memuarinę literatūrą: iš pateiktų romane įvykių detalių, veikėjų pokalbių nuotrupų matome realų istorinį įvykių vaizdą.  


Kūrinyje pinasi sovietų ir partizanų kasdienybės peripetijos istorinių įvykių tinkle. Visi veikėjai tiek vienoje, tiek kitoje barikadų pusėje kovingi, tikintys savo idėja ir dėl jos gali pasiryžti viskam. Čia apstu išsisukinėjimų, melo bei noro išlaikyti savąją laisvę. Aprašomi žmogaus svarstymai, blaškymasis, pastangos pasielgti teisingai pagal savo supratimą.

*Patriotai : [romanas] / Izidorius Ignatavičius. – Vilnius : Trys žvaigždutės, 2008, 286, [2] p. Tiražas 600 egz.
 
Nuotraukoje: Knygos viršelis

Voruta. – 2009, saus. 10, nr. 1 (667), 4.

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra