Savivaldybių merų regalijos – Trakų salos pilyje

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

Trakų istorijos muziejus praturtėjo dviem naujomis parodomis. Paroda „Lietuvos merų regalijos“ Vakariniuose kazematuose truks mėnesį, o ekspozicija „Monetos ir medaliai juvelyrikoje ir buityje“ pilies rūsyje veiks nuolat.

Parodos buvo atidarytos labai iškilmingai – patrankų, kurios specialiai buvo atgabentos iš Vytauto Didžiojo karo muziejaus Kaune, šūviais.Naująsias ekspozicijas pirmieji pamatė muziejininkai, suvažiavę į Trakų pilį iš visos Lietuvos ir čia paminėję savo profesinę šventę.

Ekspozicija, kokios Lietuvoje dar nebuvo ir, matyt, daugiau nebus. Taip būtų galima pasakyti apie unikalią parodą“Lietuvos merų regalijos”. Trakų istorijos muziejaus direktoriaus Virgilijaus Poviliūno iniciatyva surengti tokią ekspoziciją iš pradžių atrodė beveik nereali. Parodoje eksponuojama 29 miestų bei rajonų autentiškos vienetinės merų grandinės, tarybos narių bei garbės piliečių ženklai.Visą mėnesį šių savivaldybių vadovai yra netekę savo regalijų. Jeigu Konstitucinis teismas priimtų sprendimą dėl Vilniaus mero išrinkimo, iš Trakų istorijos muziejaus per penkias valandas būtų skubiai atgabenta jo grandinė.inauguracijai. Tokią sutartį Trakų istorijos muziejus pasirašė su sostinės savivaldybe.
Panašios sutartys yra sudarytos su penkiomis šalies savivaldybėmis. Prireikus regalijas muziejaus darbuotojai skubiai pristatytų jų savininkams.

“Iš 60 šalies savivaldybių tik 29 turi savo regalijas. Pasiėmiau knygą “Visa Lietuva” ir ėmiau skambinti, prašydamas jas paskolinti muziejaus parodai. Visi merai buvo geranoriški. Tačiau surinkti iš visos Lietuvos regalijas nebuvo paprasta. Šis darbas prasidėjo vasarį ir buvo baigtas vos dvi savaitės iki parodos atidarymo”, – pasakojo Trakų istorijos muziejaus direktorius V.Poviliūnas.

Ekspoziciją pradeda carinės Rusijos laikų Kauno, Vilniaus Telšių ir Suvalkų gubernijos autentiški pareigūnų valdžios ženklai. Įdomu, kad Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikais pareigūnai valdžios ženklų neturėjo. Jie atsirado, kai Lietuvą valdė Rusija. Tarpukaryje Lietuvoje seniūnų ir viršaičių valdžios ženklai buvo visi vienodi.

Surinkti merų regalijas buvo sudėtinga ir todėl, kad daugelyje miestų ir rajonų keitėsi valdžia ir muziejaus darbuotojai turėjo keblumų, iš ko prašyti regalijas. Sunkiausia buvo gauti Vilniaus mero grandinę, nes sostinės vadovo dar nebuvo. Jo išrinkimą turi nuspręsti Konstitucinis teismas.

Ekspozicija sudaryta abėcėlės tvarka, kad nebūtų išskirta nė viena savivaldybė. Dėmesį patraukia Anykščių mero iš medžio padaryta grandinė. Sunku spręsti, ar tikra tiesa, ar legenda, kad ji pagaminta iš šimtamečio ąžuolo, ištraukto iš Šventosios upės ir obels, augusios poeto Antano Baranausko gimtinėje.
Merų grandinės ir kitos regalijos imtos gaminti atkūrus šalies nepriklausomybę. Pirmasis Lietuvoje grandinę įsigijo Kėdainių meras. Šią regaliją Kėdainių savivaldybės vadovas nešioja kiekviename tarybos posėdyje.Paprastai merai regalijomis pasipuošia priimdami oficialius svečius arba švenčių metu.

Jeigu kurios nors savivaldybės mero regalijų skubiai prireiktų, jų vietą ekspozicijoje pakeis nuotrauka. Be to, Trakų istorijos muziejus ketina išleisti šios parodos katalogą ir jį išdalinti šalies muziejininkams.
Be valdžios regalijų, parodoje galima pamatyti dar vieną įdomų eksponatą .Tai oficialus muziejaus raštas, kuriame prašoma paskolinti regalijas ir ant kurio antspaudus bei savo parašus sudėjo visi merai, kurių regalijos yra ekspozicijoje. Surinkti parašus buvo nelengva, todėl pagalbos kreiptasi į šalies savivaldybių asociacijos pirmininką Bronį Ropę. Jam talkinant ant rašto buvo sudėti antspaudai ir savivaldybių vadovų parašai.

Kita, nuolat veiksianti paroda “Monetos ir medaliai juvelyrikoje ir buityje”įrengta pilies rūsyje ir pratęsia lobių salės ekspoziciją. Mada puošti įvairius daiktus medaliais ir monetomis atsirado Renesanso laikais.

“Beveik metus rekonstravome naujosios parodos salę, kurioje anksčiau buvo archeologijos fondai. Sudėtingiausia buvo išvalyti ant lubų susikaupusias druskas.Renovuota salė su gana kuklia įranga kainavo 100 tūkstančius litų, ką jau kalbėti apie naujų eksponatų įsigijimą. Salės remonto darbams ir įrengimui nepanaudotas nė vienas litas iš biudžeto. Skyrėme vien paties muziejaus uždirbtas lėšas”, – sakė Trakų istorijos muziejaus direktorius V.Poviliūnas.

Remonto metu ištiko maloni staigmena. Keičiant grindis buvo aptikta puikiai išsilaikiusi XVI amžiaus asla. Jos fragmentas, uždengtas specialiu nedūžtančiu stiklu, ant kurio galima drąsiai lipti,buvo paliktas salės viduryje.

Ekspozicijoje – daugiausia paties muziejaus įsigyti eksponatai. Keletas daiktų pasiskolinta iš privačių kolekcininkų ir kitų muziejų.Vertingą XVIII amžiaus Dancingo meistrų pagamintą bokalą, papuoštą 26 taleriais, paskolino Vytauto Didžiojo karo muziejus.Parodoje yra dar vienas panašus bokalas, puoštas 16 monetų. Įdomu, kad jį pagamino Klaipėdos meistrai.

Įsidėmėtina, kad ant kai kurių daiktų – šaukštų, taurių nėra juos pagaminusių meistrų ženklo. Ši detalė – neatsitiktinė. Daiktai priklausė 1831 metų sukilimo dalyviams, todėl meistrai specialiai nepalikdavo  savo ženklų ir likdavo nežinomi. Aptikus meistro ženklą ant sukilėlių daiktų jų autoriams grėsė tremtis į Sibirą.
Parodoje eksponuojamas labai retas buityje naudotas daiktas – tai Vokietijoje pagaminta lėkštė su karaliaus Vyšniaveckio medaliu. Eksponatas unikalus tuo, kad Vyšniaveckis Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje karaliavo labai trumpai, todėl daiktų su jo simboliais buvo ir išliko labai nedaug.

Parodoje galima pamatyti įspūdingo dydžio vazą, kuri papuošta 44 monetų atvaizdais, originalią taurę, kurios dugne – “plaukiojanti“ zlotų moneta, įvairių indų, šaukštų bei samtį su monetų papuošimais.
Tačiau Trakų istorijos muziejaus darbuotojai toli gražu neišsėmė savo sukauptų fondų. Jie tikina, kad pilyje naujoms ekspozicijoms įrengti jau stinga vietos.
 

 

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra