Sausio 13 – ąją prisimenu su liūdesiu ir džiaugsmu

Autorius: Data: 2014-01-20 , 10:22 Spausdinti

Vlada ČIRVINSKIENĖ, Pasvalio Lėvens pagrindinės mokyklos istorijos mokytoja

 

Sausio 13 –oji – Laisvės gynėjų diena  kiekvienam Lietuvos piliečiui  yra svarbi ir garbinga istorinė data.

Juk prieš dvidešimt tris metus nedidelė, beginklė , tačiau vidumi be galo stipri Lietuvos tauta tądien dar kartą įrodė  savo vieningumą. Žmonės iš įvairių Lietuvos kampelių  drąsa ir ryžtu , net ir  krauju įtvirtino Lietuvos Laisvę.

Šią datą prisimenu su liūdesiu ir džiaugsmu   darbuose ir širdyje.  Prieš mano akis prabėga visų šių metų akimirkos.    Tai kraštotyros būrelio ,, Gimtinė‘‘ narių bei mokinių kasmetiniai projektai ,, Laisvės medžiai‘‘, susitikimai su Sausio 13  dienos – Laisvės gynėjais,  integruotos pamokos mokykloje, miesto bibliotekoje,  krašto muziejuje , ,, Laiškas – Laisvei‘‘, konkursai,, Dainuojam Laisvei‘‘, piešinių konkursai, bendri projektai su Kupiškio Povilo Matulionio progimnazija, parodos . Labiausiai mokiniams įsiminė 2011 m. sausio 12 d.  išvyka  Vilnių , prie Seimo rūmų.  Čia jiems teko pajusti  1991 – jų metų  Sausio 13  dienos dvasia. Visur degė žvakutės. Minios žmonių prie Seimo ir Seime. Barikadų  maišai,  spygliuotos vielos ,parodos.  Susitikimai su šių įvykių gyvais liudininkais – laisvės gynėjais. Mokinius sujaudino degantys laužai ir  žvakučių liepsnelės  delnuose, bei nuskriejantis per visą Vilnių Laisvės dainos  garsas.  Grįžome į Pasvalį vidurnaktį , bet kupini neišdildomų įspūdžių.

 Kasmet  artėjant  Laisvės gynėjų dienai   mokiniai  vis manęs klausinėjo :

 • Ar važiuosime į Seimą?

  Šiais metais taip pat jaučiau svarbią pareigą prisiminti  tą reikšmingą mūsų tautai datą.  Su mokyklos psichologe Vilma Gaigalaite  ir kraštotyros būrelio,, Gimtinė‘‘ būreliu šia tema parengėme trijų dalių parodą  Pirmoje dalyje patalpinome eilėraštukus apie Laisvę, Gimtinę, Trispalvę, Vytį, antroje – 1991 m. sausio 13 d. įvykių nuotraukas, trečioje – iškarpėme 14 raudonų širdelių  ir uždegėme žvakutę , kurios tarsi mums visiems kuždėjo -,, Atmintis gyva!’’.

  Ryte atėjau anksti į mokyklą, nors istorijos pamokos tik penktoji ir šeštoji.  Juk reikia uždegti žvakutes languose.  Dar padėjome žvakutes  ant palangių koridoriuje.  Visa mokykla pasipuošė degančių žvakelių jūra. Mokinių ir mokytojų lūpose nuaidėjo tautiška giesmė, prasidėjo integruotos pamokos.

  Klasės lentoje užrašiau žodžius ,, Laisvė – Dievo Dovana‘‘. Susimąsčiau , kaip mano mokiniai paaiškins  šį užrašymą .

  Nuskambėjus skambučiui iš ketvirtos pamokos, 8 b klasės mokiniai pradėjo rinktis į  istorijos kabinetą. Daugumai mokinių buvo įdomu , ar bus rodomas  filmas apie Sausio 13 – ąją, ar atliksime kūrybinius darbus.

  Mane nustebino  aštuntokė Aistė , kuri atėjo  į istorijos pamoką, nešina dovanėle – lipduku  ,, Laisvės liepsna‘‘ .

  – Aš jums dovanoju – nes vakar su tėveliu buvome Vilniuje – Laisvės dienos minėjime – pasakė Aistė.

  Apsidžiaugiau, kad yra mūsų gimtinėje gražių pavyzdžių, kurie skatina  meilę savo Tėvynei.

  Su 8b, 10  mokiniais dar  žiūrėjome istorinę medžiagą apie 1991 m. Sausio 13 d. įvykius, diskutavome, rašėme, piešėme.  Pristatėme parodą.

  Šios dienos renginiai mūsų mieste  baigėsi  Šv. Mišiomis Pasvalio Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje, kurias aukojo šios parapijos klebonas Albertas Kasperavičius.

  Homilijoje klebonas pasakė labai reikšmingus žodžius  ,, Laisvė – yra gėris.  Senasis Testamentas  daugkartiniais pavyzdžiais rodo, jog tautos laisvė, gerovė ir tvarka bei harmonija jos gyvenime priklauso nuo tikėjimo ir moralės. Be Dievo ir Bažnyčios tikroji laisvė yra negalima‘‘.

Sausio 13-oji ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra