Saugomose teritorijose likviduojami apleisti pastatai

Autorius: Data: 2012-05-21 , 14:02 Spausdinti

Lietuvos saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos (VSTT) 2012 m. pavasarį tęsia apleistų statinių ir gamtą žalojančių objektų likvidavimą.

2012 m. pradėti darbai Nemuno deltos regioniniame ir Dieveniškių istoriniame regioniniame parkuose baigiami, artimiausiu metu bus pradėti šalinti apleisti objektai Aukštaitijos, Dzūkijos, Kuršių nerijos nacionaliniuose parkuose, taip pat Biržų, Salantų, Tytuvėnų, Pajūrio, Sartų, Širvėtos, Ventos regioniniuose parkuose.

Pasak VSTT direktorės Rūtos Baškytės, seni sovietiniai pastatai, kolūkių statiniai, garažai, fermos, karjerai, siloso duobės ir kiti įvairūs objektai ne tik bjauroja gražiausius Lietuvos kampelius. Dažnai jie tampa pavojingomis erdvėmis ar net nelegaliais sąvartynais: žmonės čia  atsikrato susikaupusiomis šiukšlėmis, o vaikai tokius apleistus pastatus regi kaip puikias žaidimų aikšteles. Deja, visi pastatai ir objektai yra avarinės būklės ir nestabilūs, todėl labai pavojingi.

Norint išvengti nelaimių, ilgalaikių ekologinių problemų ir stengiantis gražinti šalies regioninių parkų natūralią gamtą bei atkurti žmogaus veiklos pažeistus kraštovaizdžio kompleksus, ES ir Lietuvos lėšomis įgyvendinamas apleistų pastatų ir aplinką žalojančių objektų likvidavimo projektas. Jam skirta daugiau nei 12 mln. litų pagal Sanglaudos skatinimo veiksmų programos priemonę „Biologinės įvairovės ir kraštovaizdžio apsauga“. Lietuva, dar 2002 metais pasirašiusi Europos kraštovaizdžio konvenciją, įsipareigojo vykdyti veiksmus, užtikrinančius kraštovaizdžio apsaugą ir tvarkymą – išsaugoti ir palaikyti kraštovaizdžiui svarbias arba būdingas ypatybes.

Išgražėjo Kuršių nerija ir kitos saugomos teritorijos

Nemuno deltos regioniniame parke buvo likviduoti 6 objektai. Nuplėšus pastatų stogų plokštes viskas buvo nugriauta, vėliau trupintuvais sutrupinta. Statybinis laužas išsivežtas, statinių pamatai iškasti ir išlyginta žemė. Sutvarkytas ir Panemunių regioninio parko teritorijoje buvęs apleistas Kartupėnų karjeras. Jis vienintelis iš visų tvarkomų teritorijų buvo užsėtas žole, o kiti regioninio parko plotai bus paliekami atželti natūraliai. Visi suplanuoti Nemuno deltos regioniniame parke darbai buvo atlikti laiku, dar prieš žiemą.

Daugiausia likviduotinų pastatų ir aplinką žalojančių objektų buvo Dieveniškių istorinio regioninio parko teritorijoje – net 25. Pernai iki šalčių Dieveniškių RP  buvo pabaigti pagrindiniai bendrastatybiniai darbai, t. y. fizinis pastatų griovimas. Kadangi objektų likvidavimo darbai būna stabdomi esant žemesnei kaip -15 laispnių temperatūrai arba dėl gausaus sniego, buvo nuspręsta teritorijos tvarkymą pabaigti pavasarį, praėjus žemės įšalui. Šiuo metu šie baigiamieji darbai dar vykdomi: išvežamos griovimo atliekos, lyginamas ir apželdinamas žemės paviršius.

UNESCO globojamame Kuršių nerijos nacionaliniame parke ir Pajūrio regioniniame parke seniau būta daug karinės paskirties statinių.   Pasienio apsaugai čia buvo įkurti sienos stebėjimo postai, bunkeriai ir kiti objektai, vėliau apleisti ir tapę prieglauda šiukšlėms. Jau spėta likviduoti 12 apleistų statinių, dar 2 objektai bus pašalinti artimiausiu metu.

Iš sutaupytų lėšų – papildomi darbai

Šiuo metu planuojama ne tik imtis naujų darbų, bet ir skaičiuojamos papildomos lėšos, kurių, tikimasi, pavyks sutaupyti ir skirti papildomiems objektams nugriauti. Pagal įgyvendinamo projekto planus, pirmajame etape iki 2013 m. suplanuota iš viso likviduoti 170 statinių, tačiau siekiama jų skaičių didinti iki 200. Jau išrinkti rangovai 14 objektų likvidavimui Biržų, 4 Salantų, 14 Sartų regioniniuose parkuose. Vyks darbai ir Širvėtos, Ventos, Tytuvėnų regioniniuose parkuose,  Aukštaitijos nacionaliniame parke bus pašalinti 28 apleisti objektai, Dzūkijos – 7.

Kiekvienas viešųjų pirkimų konkursas darbams atlikti sulaukia nemažai dėmesio ir dalyvių, todėl Valstybinei saugomų teritorijų tarnybai nekyla problemų renkantis darbų vykdytojus. Laimėtoju pripažįstama įmonė, pasiūliusi mažiausią paslaugų kainą. Visuose parkuose nugriautų statinių statybinės atliekos yra perdirbamos ir bus panaudotos skaldos gamybai keliams tiesti. Taip rangovai susimažina griovimo kaštus. Viešieji pirkimai ir rangovų atranka bus vykdoma iki pat 2013 m. pradžios.

„Lietuvos žinios“

www.vstt.lt

Parkai , , , , , , , , , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra