Saugomose teritorijose atgyja piliakalniai

Autorius: Data: 2011-09-08 , 10:11 Spausdinti

Skaičiuojama, jog mūsų šalyje yra daugiau kaip 800 piliakalnių – vertingiausių ir įdomiausių paveldo objektų. Piliakalnių tankumas Lietuvoje – vienas iš didžiausių pasaulyje. Gėrėtis šiais archeologijos paminklais galima saugomose teritorijose: čia už Europos Sąjungos lėšas piliakalniai intensyviai tvarkomi ir pritaikomi lankytojams.

Saugomos teritorijos atnaujinamos Europos regioninės plėtros fondo lėšomis pagal Sanglaudos skatinimo veiksmų programos priemonę „Biologinės įvairovės ir kraštovaizdžio apsauga“. ES 2007–2013 metų struktūrinės paramos dydis – 160 mln. litų. Šiuo metu Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba įgyvendina projektą „Saugomų teritorijų tvarkymas (I etapas)“, kurio vertė – kiek daugiau kaip 73 mln. litų.

Viskas, ko reikia

Varnių regioniniame parke lankymui pritaikytas vienu iš gražiausių Žemaitijoje laikomas piliakalnis – Sprūdė. Iki tol jis ilgą laiką buvo apaugęs želdiniais, piliakalnio net nesimatė važiuojant vieškeliu. Dabar piliakalnis – matomas ir lengvai pasiekiamas. Iki jo veda žvyruotas kelias, įrengta automobilių stovėjimo aikštelė, mediniai laiptai, informacinis stendas, skulptūros. Tad kiekvienas norintis jau gali pamatyti vietą, kurią archeologai priskiria kovų su kryžiuočiais periodui.

Padavimai byloja, jog būtent čia stovėjo medinė Lietuvos karaliaus Mindaugo brolio Sprūdeikio pilis, po kuria buvo įrengti rūsiai ir įvairios slėptuvės. Čia iki šiol išlikę gynybiniai grioviai, keturių metrų aukščio pylimo pėdsakai, archeologai fiksuoja ir senąjį įvažiavimą į pilį. Piliakalnio teritorija apima maždaug 26 hektarus. Nuo viršūnės atsiveria vaizdai į Varnių duburį, kur plyti Biržulio ir Lūksto ežerai. Viršūnėje taip pat įrengta apžvalgos aikštelė su išvardintais matomais objektais. Jų žvelgiant nuo Sprūdės galima aptikti net 25.

Gėrėtis Nemuno vaizdu

Rambyno regioniniame parke lankymui pritaikyti Vilkyškių, Šereiklaukio ir Opstainių piliakalniai bei garsiojo Rambyno kalno alkakalnis. Trys piliakalniai yra išsidėstę beveik vienoje linijoje, greta kelio, vedančio nuo Vilkyškių į Šereiklaukį. Iki šiol jie buvo visiškai apaugę medžiais, buvo praktiškai nematomi. Piliakalnius žymėjo tik 2003 metais pastatyti kelio ženklai, nedideli informaciniai skydeliai šalia pačių objektų bei sovietmečio paminklų riboženkliai.

Šereiklaukio piliakalnis, kuris kartu su to paties pavadinimo dvaro sodyba ir kitomis vertybėmis sudaro vieną iš svarbiausių pažintinių kultūrinių parko kompleksų, buvo išvis nepritaikytas lankymui ir sunkiai pasiekiamas. Jis dunksojo miško pakraštyje, apaugęs tankiu mišku. Pritaikant piliakalnį lankymui buvo pašalinti medžiai ir krūmai: tam, kad nuo Jūros ir Nemuno sankasos būtų aiškiai matomas įspūdingas piliakalnio korpusas. Sutvirtinti piliakalnio šlaitai, įrengti laipteliai į viršūnėje esančią apžvalgos aikštelę. Kitais laipteliais galima nusileisti į piliakalnio papėdę. Greta objekto įrengtoje atokvėpio aikštelėje galima gėrėtis panoraminiu Nemuno vaizdu.

Vertybės naujai

Prie Opstainių tvenkinio esantis to paties pavadinimo piliakalnis praktiškai irgi nebuvo lankomas. Po tvarkymo darbų nuo jo atvertas panoraminis vaizdas į tvenkinį, įrengta apžvalgos aikštelę, sutvirtinti šlaitai, atokvėpio vieta, tako pradžioje – automobilių apsisukimo vieta ir informacinis stendas.

Panaši infrastruktūra atsirado ir šalia Vilkyškių piliakalnio, kur pašalinti menkaverčiai krūmai, praretinti medžiai, kad piliakalnis būtų matomas nuo netoliese esančio kelio. Link objekto nutiestas takelis, pastatytas medinis lieptas per sovietmečiu patvenktą Apstės upelį. Šie ir papildomi darbai, pasak parko direktorės Dianos Milašauskienės, leido atverti lankytojams naujas archeologinio Skalvos krašto vertybes.

www.vstt.lt

Nuotraukoje: Sutvarkytas Sprūdės piliakalnis

Parkai , , , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra