Satjos Sai Babos sekėjai tyliai laukia naujo lyderio

Autorius: Data: 2011-04-26, 09:15 Spausdinti

Mindaugas PELECKIS

Satja Sai Baba (1926-2011), vienas iš žymiausių pasaulyje iš Indijos kilusių „dvasinių mokytojų“, apie savo religinės misijos pradžią paskelbė būdamas vos 13 metų – 1940-aisiais. Satjos Sai Babos (sanskr. „tiesos motina ir tėvas“) tėvai – hinduistai. Tikrasis jo vardas – Satja Narajan Radžu (Sathya Narayan Raju).

Per krikščionių Velykas mirus Satjai Sai Babai, nei lietuviškajame, nei pasauliniame tinklalapiuose „Naujienų“ skyreliuose nepasirodė nė užuominos apie jo mirtį.

Satja Sai Baba pareiškė gyvensiąs iki 2022 metų, o po to atgimsiąs kaip Prema Sai Indijos Karnatakos valstijoje. Tiesa, jo gyvenimo styga nutrūko 2011-aisiais, per krikščionių Velykas.

Beje, Satja Sai Baba neseniai įgijo konkurentą. Keralos valstijos Palghato mieste gyvena Bala Sai Baba (gim. 1960 metais) pasivadinęs indas, kuris tvirtina esąs tikrasis Shirdi Sai Babos įsikūnijimas. Jis rengiasi kaip Satja Sai Baba, atlieka panašius triukus ir pritraukia nemažas minias sekėjų. Panašu, kad po Satjos Sai Babos mirties jis – „Ultramodernus dievas“ – gali tapti naujo religinio judėjimo lyderiu (www.sribalasai.com). Galbūt todėl kol kas tylima?

Legenda pasakoja, kad vos jam gimus namuose patys ėmė griežti muzikos instrumentai, o šalia mažylio iš kažkur atsirado kobra, tačiau jam nieko blogo nepadarė. Trylikametis indas, sirgęs sunkia smegenų liga, pareiškė esąs iš vieno kaimo kilusio fakyro ir šventojo Shirdi Sai Baba (1838 –1918) įsikūnijimas. Šis 1918 metais miręs žmogus prižadėjo atgimti po aštuonerių metų. Jis buvo laikomas šventu žmogumi, bandžiusiu sutaikyti musulmonus ir hinduistus. Gal todėl Satjos Sai Babos sekėjai studijuoja „Koraną“ ir ypač „Vedas“.

Pasaulyje yra apie 6 milijonus (Lietuvoje veikiančios organizacijos teigimu – net 300 milijonų) Satjos Sai Babos sekėjų. 2001 metų visuotinio surašymo duomenimis, Lietuvoje jų buvo apie 100, tačiau realiai gali būti kelis kartus daugiau – nemažai žmonių vyksta į Indiją pasižiūrėti į Satją Sai Babą kaip į reiškinį ar stebuklą ir tampa jo sekėjais. 1963 metais Satja Sai Baba pareiškė esąs Dievo įsikūnijimas.

Pasaulyje yra maždaug 1 200 Satjos Sai Babos sekėjų centrų daugiau kaip 130 šalių. Ypač Satjos Sai Babos mokymas Vakaruose išplito po to, kai 1967 metais apie jį pradėtos skaityti paskaitos California‘os universitete JAV. Tada šioje valstijoje įkurtas „Sai fondas“ (S.A.I. foundation), pradėtas leisti laikraštis.

Satja Sai Baba žymus ne tik kalbomis apie religijų vienybę. Vienas mėgiamų jo užsiėmimų – rodyti „stebuklus“, kai iš rankų ar burnos netikėtai atsiranda įvairūs „šventi“ daiktai („stebuklai – mano vizitinė kortelė“, yra sakęs jis), pavyzdžiui, auksinis falas arba „Bhagavadgytos“ kopija (tiesa, su rašybos klaidomis).

Beje, Satjos Sai Babos „stebuklus“ tyrė nuo 1976 metų kaip ne pelno organizacija veikiantis „Paranormalių reiškinių mokslinių tyrimų komitetas“ (Committee for the scientific investigation of claims of the paranormal, CSICOP), kuris pripažino, kad visi „stebuklai“ tėra gabaus iliuzionisto triukai.

Itin įdomi su Satjos Sai Babos „stebuklais“ istorija nutiko 1992 m. lapkričio 23 d., per „dvasinio mokytojo“ gimtadienį. Tada Indijos ministro pirmininko Pamulaparti Venkata Narasimha Rao akivaizdoje stebukladarys „materializavo“ auksinį vėrinį. Ištyrus „stebuklo“ vaizdo įrašą, paaiškėjo, kad tą vėrinį jam slapčia perdavė asistentas Radhakrishna Menonas. Sutapimas ar ne – 1993 m. birželio 6 d. Satjos Sai Babos miegamajame nužudyti šeši žmonės, tarp kurių buvo ir R.Menonas. Satja Sai Baba nuo žudikų pabėgo iššokęs pro langą. Vėliau savo sekėjams Satja Sai Baba gana ciniškai komentavo šį įvykį, pareiškęs, kad gimimas ir mirtis visada kartu ir esą reikia suprasti, kad mirtis – natūralus reiškinys ir nesijaudinti dėl jos.

Artimiausi Satjos Sai Babos bendražygiai – ne kokie šventieji, o dabartiniai ir buvę politikai, advokatai, prekeiviai ginklais ir alkoholiu ir kt. Gal todėl neturėtų stebinti, kad neseniai Satjos Sai Babos organizaciją palikęs artimiausias jo mokinys tvirtina, jog tai – sekta, kuri prisidengdama kilniais tikslais (pavyzdžiui, įkurta didžiulė ligoninė Bangaloro mieste Indijoje) prekiauja žmonių organais. Tyrinėtojai paskaičiavo, kad Satjos Sai Babos „dvasinio verslo“ imperijos vertė – bent 1,7 milijardo JAV dolerių.

Pirmosios Satjos Sai Babos sekėjų grupės Lietuvoje susibūrė 1990 metais. Šiuo metu Lietuvoje yra trys Satjos Sai centrai: Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje, taip pat grupė Marijampolėje. Satjos Sai Babos sekėjų organizacija kaip visuomeninė Vilniuje įregistruota 1996 metais. Kiekvieną ketvirtadienio vakarą sostinės tikintieji renkasi vienos bendramintės bute, o kartą per mėnesį viename institute suruošia renginį visuomenei – parodo filmą, pašneka, padainuoja. Leidžiamas žurnalas „Sai kelias“, lietuviškai išleista keliolika Satjos Sai Babos knygų. Beje, pirmąsias žinias apie „dvasinį mokytoją“ į Lietuvą dar 1978 metais atvežė keli iš Indijos grįžę vilniečiai. „Satja Sai Baba žino, kas yra Lietuva, nes lietuviai pas jį lankosi jau daug metų“, – teigia Lietuvos Satjos Sai Babos sekėjų lyderė Sigita Dackevičiūtė (1).

Tarp lietuvių Satjos Sai Babos sekėjų – nemažai humanitarų, geografų, inžinierių. Lietuvoje jie norėtų įkurti savo mokyklą, kur „dvasios mokytojo“ propagandą galėtų perteikti vaikams. Tiesa, skirtingai nei, pavyzdžiui, Jehovos liudytojai, Satjos Sai Babos sekėjai nepuola apie jį pasakoti pirmam sutiktajam – dažniausiai į organizaciją įtraukiami draugai, pažįstami.

Teigiama, kad Satja Sai Baba neskelbia jokios naujos religijos, o siekia atgaivinti ir sustiprinti religijos esmę – žmogaus tikėjimą Dievu, pastangas artėti prie jo ir gyventi darnoje su visais. Jis neskatina atsisakyti savojo tikėjimo ir moko, jog visų religijų esmė yra viena ir ta pati tiesa, reikia tik ją pažinti, suprasti ir ja gyventi, tapti geresniu krikščionimi, geresniu budistu ar musulmonu.

Satja Sai Baba sako, kad mūsų esmė – dvasia (sanskr. atma), kuri esanti banga Visuotinės dvasios (sanskr. paramatma) vandenyne. Visi yra tos pačios dieviškos dvasios įsikūnijimai, kad ir kokios būtų rasės, kastos ar tikėjimo. Todėl kiekvieno žmogaus gyvenimo tikslas – surasti Dievą savyje, atpažinti jį kituose ir visame kame ir savo gyvenimu išreikšti dieviškosios dvasios tiesą, gėrį ir grožį. Senasis Satjos Sai Babos organizacijos ženklas – penkialapis žiedas su lotosu viduryje, kuriame įrašyti penkių religijų (krikščionybės, budizmo, hinduizmo, islamo ir zoroastrizmo) simboliai, naujajame juos pakeitė žodžiai tiesa, taika, teisingas elgesys, meilė ir neprievarta. 

Satja Sai Baba save laiko avataru, t. y. įsikūnijusiu Dievu, sugebančiu vienu metu būti bent keliose vietose. Dievą garbinti jis liepia daug kartų kartojant mantras, skaitant religinius (taip pat ir jo paties) tekstus, giedant himnus, medituojant, tyliai sėdint.

1. Peleckis M. Satjos Sai Babos sekėjai užsienyje kaltinami prekyba žmonių organais // Respublika, 2001 06 07, p. 19

Nuotraukoje: M. Peleckis

Nuomonės, diskusijos, komentarai , , ,Susiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra