Sapiegų dinastija sulaukė 10 000-tojo lankytojo

Autorius: Data: 2012-04-19 , 11:10 Spausdinti

Tarptautinę parodą „Kryžiai yra dorybės ženklas, o Strėlė – pergalės… Sapiegos – valstybininkai, meno mecenatai ir kolekcininkai“, veikiančią Vilniaus paveikslų galerijoje, per du mėnesius apžiūrėjo 10 tūkst. lankytojų. Pagrindinio parodos organizatoriaus – Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų – darbuotojų teigimu, lankytojų skaičių gerokai padidino parodos aplinkoje vykstančios edukacijos programos ir kultūros renginiai.

Parodos jubiliejine lankytoja tapo Vilniaus dailės akademijos III kurso dailėtyros studentė Neringa Žostautaitė. Jai atminimo dovanėlę ir prof. Mečislovo Jučo knygą „Žalgirio mūšis“ įteikė Valdovų rūmų muziejaus direktorius dr. Vydas Dolinskas, linkėdamas „skleisti ir garsinti ištikimybę bei pagarbą savo šalies istorinei atminčiai“. N. Žostautaitė savo ruožtu pažadėjo pateisinti jubiliejinio lankytojo statusą bei noriai prisiėmė atsakomybę domėtis savo krašto praeitimi ir ją aktualinti. Mergina teigia, kad pirmiausia pasigyrė mamai, taip pat pažymėjo, kad jau antrą kartą atėjo apžiūrėti parodos – norėjo dar kartą pamatyti eksponatus, lydima gido. Ją sudomino ir paskaita apie Sapiegų meninį paveldą Vilniuje, apie kurį kalbėjo habil. dr. Rūta Janonienė.

„Ypatingas dėmesys vienai iš garsiausių Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didikų giminių liudija nuoširdų žmonių susidomėjimą savo krašto istorine ir kultūrine praeitimi, – teigė Valdovų rūmų muziejaus direktorius V. Dolinskas. – Parodoje pristatomi išskirtiniai Sapiegų nuopelnai Lietuvos valstybingumui, teisinei kultūrai, mokslo ir meno raidai bei mecenatinė veikla suteikia įvairiapusės informacijos apie Lietuvos praeitį ir paveldą. Todėl tiek istorijos specialistai, tiek tiesiog kultūra besidomintys žmonės, studentai, moksleiviai gali įgyti vertingų žinių. Dėl suasmeninto pasakojimo, kurio centre yra iškilios istorinės asmenybės, daugeliui valstybės ir tautos istorija tampa artimesnė, įgauna apčiuopiamesnius pavidalus.“

N. Žostautaitei didžiausią įspūdį padarė sakralinio meno vertybės ir Sapiegų dinastijos portretų galerija. „Žinojau tik tris arba keturis žymesnius giminės atstovus, neįsivaizdavau, kokio lygio įtakos ir galybės požiūriu buvo Sapiegos. Portretų galerija paliko didžiulį įspūdį“, – teigė jubiliejinė parodos lankytoja.

Paklausta, ką norėtų pasakyti žmonėms, kurie dar nesuskubo apžiūrėti parodos, N. Žostautaitė patikino, kad ją verta aplankyti kiekvienam kultūringam žmogui, nepriklausomai nuo to, ar jis domisi istorinėmis meno vertybėmis, o ypač jaunimui.

Pasak V. Dolinsko, Lietuvoje jau formuojasi sveikintina tradicija laisvalaikį praleisti muziejuje, čia ateiti kartu su draugais, šeimos nariais, bendraminčiais ir susipažinti su eksponatais bei dalyvauti edukacijos užsiėmimuose, pasiklausyti paskaitų, pasimėgauti kultūros vakarais. Ypač džiugina jaunų žmonių dėmesys muziejaus veiklai: daugiau kaip pusė apsilankiusiųjų Sapiegų giminei skirtoje parodoje – smalsus ir išsilavinęs jaunimas.

Muziejus – tai ne vien pastatas su ekspozicinėmis erdvėmis. Pirmiausia tai erdvė, kurioje nuolat vyksta kultūrinis gyvenimas. Reikia ugdyti visuomenės poreikį kaskart vis sugrįžti į nuolat besikeičiančią muziejinę erdvę, – teigė V. Dolinskas. – Sapiegoms skirta paroda pirmą kartą Lietuvos muziejininkystės istorijoje palydėta labai intensyvia edukacijos ir kultūros programa, o tai pritraukia daugiau ir įvairių interesų turinčių lankytojų. Džiaugiamės, kad taip priartiname senosios Lietuvos valstybės istoriją ir paveldą, ugdome istorinę atmintį ir sąmoningą pilietiškumą.“

****

Apie Valdovų rūmų muziejų

Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai yra 2009 m. įkurtas istorinės rezidencijos pobūdžio muziejus. Į atkurtus Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmus ir įrengtas nuolatines jų ekspozicijas planuojama pakviesti 2013 m. viduryje. Kol vyksta rūmų atkūrimo darbai, Valdovų rūmų muziejaus parodos ir renginiai organizuojami Taikomosios dailės muziejuje (Arsenalo g. 3A) arba kitose Vilniaus bei visos Lietuvos kultūrinėse erdvėse. Unikalūs ir gausūs Vilniaus Žemutinės pilies teritorijos archeologiniai radiniai yra kruopščiai registruojami, konservuojami ir restauruojami. Kaupiami ir atkuriamų istorinių reprezentacinių interjerų eksponatai – vertingi Gotikos, Renesanso, ankstyvojo Baroko Europos dailės kūriniai, lituanistinės retenybės. Visi Valdovų rūmų muziejaus rinkiniai formuojami atsižvelgiant į istorines Lietuvos paveldo išsaugojimo realijas, numatytas institucijos funkcijas ir būsimų ekspozicijų turinį. Per ketvirtį amžiaus vykstančius sistemingus Vilniaus Žemutinės pilies teritorijos tyrimus buvo sukaupta daug ir itin vertingų duomenų, kurie šiandien verčia koreguoti ir netgi perrašyti Lietuvos ankstyvosios mūro architektūros, Gotikos, Renesanso, ankstyvojo Baroko epochų istoriją, naujai pažvelgti į valdovo dvaro gyvenimo ir kultūros raidą, europinius ryšius.

Jūratė Vaičiuvienė, Komunikacijos koordinatorė, tel. (8 5) 262 2645, mob. + 370 614 47 418, el. p. j.vaiciuviene@valdovurumai.lt

Nuotraukoje: Jubiliejinė parodos lankytoja N. Žostautaitė

Valdovų rūmų muziejus , , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra