Šalčininkėlių stogastulpiai: rekonstrukcija ar naikinimas?

Autorius: Data: 2011-01-07 , 09:55 Spausdinti

Vladas KASPERAVIČIUS, Šalčininkai

Praėjusių metų 2010 m. gruodį Šalčininkėliuose buvo sunaikintas 24 metus kraštą puošęs tautodailininkų, medžio drožėjų ir kalvių sukurtas smulkiosios architektūros ansamblis.

Ilgus metus važiuojančius plentu Vilnius–Lyda džiugino šalia Šalčininkėlių pamiškėje įkurtas smulkiosios architektūros ansamblis. Pravažiuojančiųjų akį traukė išlakūs, į dangų besistiepiantys stogastulpiai. Visą šį grožį buvo galima apžiūrėti, specialioje poilsio aikštelėje palikus automobilį.

Deja, taip jau buvo. Dabar čia – tuščia. Neliko stogastulpių, jų vietoje tik gražiai apsnigtas arimas.

Šalčininkų rajone, kolūkyje „Už taiką“, 1986 m. rugsėjo 16 d. buvo atidengtas smulkiosios architektūros ansamblis „Žmogui taiką“. Ansamblio idėja kilo paskelbus šiuos metus pasauliniais taikos gynimo metais. Ansamblį kūrė trijų kartų meistrai: jauni, pažįstantys žemę tik taikią, ir vyresni, patyrę vieno, net dviejų karų negandas.

Dvi savaites medį skobė J. Binkis iš Musninkų, A. Česnulis iš Druskininkų, D. Gediminskas iš Čiobiškio, V. Majoras iš Klaipėdos, I. Užkurnys iš Vilniaus, R. Puškorius, A. Valuckis ir A. Skiesgilas iš Kretingos, J. Jakštas iš Švenčionių, S. Karanauskas iš Utenos.

Kalvėse žaizdrą pūtė kalviai K. Babravičius iš Alytaus ir V. Kryževičius iš Panevėžio. Šio ansamblio sumanytojas buvo etnografas J. Kudaba.

Visas šis energingas kūrėjų būrys per dvi kūrybinio darbo savaites į medį įpūtė dvasios, paliko puikų paminklą, kuris, remiantis ilgametėmis Lietuvos kryždirbystės tradicijomis, turėjo ilgus metus džiuginti Šalčininkų krašto gyventojus ir juos lankančiuosius. Už šio ansamblio sukūrimą autoriams buvo skirtos pirmosios Lietuvos TSR kultūros ministerijos premijos.

Tikrai ilgus metus praeivio akis džiugino unikalus šiam kraštui ansamblis, tačiau niekieno neprižiūrimas lėtai iro, nyko.

Prieš kelerius metus ansamblio nuotraukas nusiunčiau Alytuje gyvenančiam kalviui Kazimierui Babravičiui. Jis buvo vienas iš medžio skulptūrų ansamblio kūrėjų. K. Babravičius papasakojo, kad anais tolimais tarybiniais laikais Šalčininkų rajono vadovybės iniciatyva į Šalčininkėlius buvo pakviesti garsiausi Lietuvos medžio skulptoriai ir žinomi kalviai. Tai buvusi tikra kūrybos puota.

Komentuodamas mano atsiųstąsias nuotraukas, kalvis K. Babravičius pasibaisėjo, kad kažkada garsus ansamblis paliktas likimo valiai. Ant žemės riogso jau nupuvusių kelių stogastulpių kamienai, nuplėštos kalvių darbo saulutės, dar kantriai su laiku besigrumiantys likusieji stogastulpiai baigia nupūti, juos apnikę medieną mėgstantys grybai.

Praėjo 24 metai. Dar spalio mėnesį, pravažiuojant pro Šalčininkėlius, maloniai nudžiugau – stogastulpių ansamblio teritorija buvo nušienauta, iškirsti gana smarkiai suvešėję krūmai. Tyliai mąsčiau – pasikeitė Šalčininkų rajono meras, yra veiklos rezultatai. Bus prieita ir prie stogastulpių.

Deja, džiaugsmas truko neilgai. Šiandien ansamblio nėra.

Kadangi Šalčininkų rajono savivaldybėje nėra skyriaus, kuris tiesiogiai kuruotų rajono kultūros reikalus, dėl dingusių stogastulpių kreipiausi į Šalčininkų rajono savivaldybės merą Zdzislavą Palevičių. Rajono šeimininkas paaiškino, kad stogastulpiai nuimti dėl to, kad jie stovėjo privačioje žemėje, o dėl susidėvėjimo juos ketinama restauruoti. Kol bus rastos lėšos ir meistras, laikinai stogastulpiai saugiai gulės rajono komunalinio ūkio „Tvarkyba“ teritorijoje.

Tik štai esminis klausimas: ar bus ką statyti po restauracijos? Per ketvirtį amžiaus net galingasis ąžuolas sutrešo, kai kurie stogastulpiai visai sunyko. Įdomu, kas liks iš unikalių stogastulpių, per žiemą pragulėjusių po atviru dangumi, tegul ir apmuturiuotų polietileno plėvele?

Šalčininkėliuose visus kelis dešimtmečius džiuginę ir kraštą puošę stogastulpiai sulaukė dileminės situacijos: ar begrįš jie, tegul ir po rekonstrukcijos, į Šalčininkų rajono į tinkamai parinktą vietą? O gal tyliai ir ramiai sudūlės patvory?

Laikas parodys.

Autoriaus nuotr.

Nuotraukose:

1. Šitaip stogastulpiai atrodė visai neseniai

2. Šiandien jie patvory, rietuvėse, apmuturiuoti polietileno plėvele

 Voruta. – 2011, saus. 7, nr. 1 (715), p. 15.

Rytų Lietuva , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra